Adela Korczyńska


Adela Stanisława Korczyńska, znana również pod pseudonimem Zośka, to postać, którą warto pamiętać w kontekście polskiej historii. Urodziła się 8 maja 1912 roku w Krakowie, a swoje życie zakończyła 23 sierpnia 1985 roku w Katowicach.

Była to nie tylko nauczycielka, ale również długoletnia działaczka harcerska oraz aktywna członkini społeczności lokalnych. Jej działalność obejmowała również działalność w polskim ruchu oporu podczas trudnych czasów II wojny światowej.

Adela Korczyńska to symbol odwagi i determinacji, wnoszący znaczący wkład w polskie życie społeczne i edukacyjne.

Życiorys

Adela Korczyńska przybyła do Katowic wraz z rodziną w 1928 roku, a jej edukacja rozpoczęła się od ukończenia Seminarium Nauczycielskiego w Nowej Wsi w 1931 roku. Po zakończeniu studiów podjęła pracę jako nauczyciel, najpierw w szkole podstawowej w Nakle Śląskim w latach 1931–1932, a od 1932 roku do wybuchu II wojny światowej uczyła w szkołach znajdujących się w katowickiej Ligocie. W tym czasie aktywnie uczestniczyła w działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego „Ognisko” oraz Polskiego Związku Zachodniego.

Przed przybyciem na Górny Śląsk, w 1924 roku, Adela wstąpiła w szeregi Związku Harcerstwa Polskiego. W 1936 roku objęła stanowisko hufcowej w Katowicach, a od 1937 roku zaczęła prowadzić szkolenia dla drużynowych. W 1939 roku pełniła funkcję komendantki Pogotowia Harcerek w Katowicach. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowała się w konspirację. Od maja 1940 roku pełniła rolę zastępczyni komendantki Tajnej Śląskiej Komendy Harcerek, a od jesieni 1943 roku sprawowała funkcję szefa Wojskowej Służby Kobiet przy Komendzie Śląskiego Okręgu Armii Krajowej, zdobywając awans do stopnia kapitana.

W jej kompetencjach leżały działania harcerek w zakresie służby sanitarnej oraz tajnego nauczania, a także pomaganie jeńcom wojennym i rodzinom aresztowanych. Działała w Tajnej Sekcji „Oświęcim” w Krakowie, która organizowała wsparcie dla więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Oprócz tego prowadziła tajne nauczanie, co wymagało nie lada odwagi w obliczu wojennej rzeczywistości.

Po zakończeniu działań wojennych Adela powróciła do zawodowej pracy w szkolnictwie oraz dalszej służby harcerskiej. W marcu 1947 roku uzyskała stopień harcmistrzyni. Pełniła funkcje zastępczyni komendantki (1946–1948) oraz komendantki (1948–1949) Śląsko-Dąbrowskiej Chorągwi Harcerek, a w latach 1956–1959 była zastępcą komendanta Katowickiej Chorągwi ZHP. W latach 1956–1964 zasiadała również w Naczelnej Radzie Harcerskiej. W połowie lat 60. XX wieku zdecydowała się wycofać z działalności ZHP, czując, że organizacja staje się zbyt upolityczniona i odchodzi od pierwotnych ideałów skautingu.

W 1960 roku ukończyła Studium Nauczycielskie ZNP na kierunku społeczno-oświatowym z historią. Do przejścia na emeryturę w 1971 roku uczyła w szkołach podstawowych oraz średnich w Katowicach. Po zakończeniu kariery zawodowej pozostawała w kontakcie z różnymi środowiskami harcerskimi, Związkiem Bojowników o Wolność i Demokrację, Towarzystwem Miłośników Historii, Śląskim Instytutem Naukowym oraz Biblioteką Śląską.

Była autorką setek haseł do „Słownika uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945”, wydanego w 1988 roku, a także publikowała artykuły na łamach „Oświaty Dorosłych” oraz „Przeglądu Lekarskiego”. Niestety, do końca życia była nękana przez służby bezpieczeństwa PRL, które starały się przejąć zgromadzone przez nią materiały. Po jej śmierci, Adela Korczyńska znalazła spoczynek na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Odznaczenia i upamiętnienie

Adela Korczyńska, znana ze swoich wybitnych osiągnięć, została uhonorowana licznymi odznaczeniami już w okresie II wojny światowej. W tym trudnym czasie otrzymała Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, a także Krzyż Walecznych, które świadczą o jej odwadze i poświęceniu.

Po zakończeniu konfliktu, jej zasługi zostały docenione w nowym, powojennym świecie. Wyróżnienia, które zdobyła, to między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”, Medal 40-lecia Polski Ludowej oraz Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”.

Dodatkowo, została uhonorowana Złotą Odznaką „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”. Jej pamięć i wkład w rozwój społeczności lokalnej są nadal żywe, ponieważ jest patronką katowickiej Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Dwujęzycznymi, mieszczącej się przy ul. Zielonogórskiej 23.

Przypisy

  1. a b Archiwum Druhny Adeli. szkola.interklasa.pl, 2004 r. [dostęp 31.10.2016 r.]

Oceń: Adela Korczyńska

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:16