Anna Trzcieniecka-Green


Anna Trzcieniecka-Green, urodzona 19 listopada 1955 roku w Krakowie, jest znaną polską psycholog oraz psychoterapeutką. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych, co potwierdza jej wysokie kwalifikacje w obszarze psychologii.

Jako wykładowca akademicki, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami psychologii. Warto zauważyć, że jest autorką oraz współautorką wielu znaczących badań, które koncentrują się na hipnozie klinicznej oraz psychoterapii terapeutycznej.

Życiorys

Anna Trzcieniecka-Green to wybitna postać w dziedzinie psychologii, która zdobyła swoje wykształcenie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończyła studia magisterskie. W 1994 roku uzyskała tytuł doktora psychologii (Ph.D) na renomowanym Uniwersytecie Londyńskim. Jej stopień naukowy został uznany w 2008 roku przez Radę Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego za równorzędny z polskim doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Jest psychologiem klinicznym oraz psychoterapeutą, posiadającym specjalizację II stopnia w tej dziedzinie.

Anna jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz British Psychological Society. Co więcej, jako jedyna Polka zdobyła w Wielkiej Brytanii status Chartered Psychologist, co uprawnia ją do wykonywania zawodu w tym kraju. W przeszłości pełniła funkcję prezes Towarzystwa Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą w Krakowie.

W latach 1998-2000 była wiceprezydentem międzynarodowej organizacji INFIDEPTH (International Federation of Integrative Depth Psychology in Therapy and Reserch of Hypnosis), skupiającej się na psychologii głębi i badaniach nad hipnozą analityczną. W katedrze psychologii kierowała Zakładem Psychologii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Obecnie wykłada psychologię kliniczną w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Jej działalność dydaktyczna obejmuje również wykłady i warsztaty organizowane w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji oraz Meksyku. Od roku 2000 prowadzi Kursy Hipnozy Terapeutycznej w ramach Towarzystwa Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą.

Pracę z hipnozą rozpoczęła bezpośrednio po studiach, zatrudniona w ośrodku leczenia nerwic prowadzonym przez Prof. Jerzego Aleksandrowicza. W kolejnych latach poszerzała swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach u wybitnych specjalistów, takich jak Prof. Stanislav Kratochvil, a także Richard Bandler i John Grinder, którzy są twórcami NLP, oraz Betty Alice Erickson i Roxanna Erickson Klein, córki Miltona Ericksona. Do grona jej nauczycieli należeli również Brian Alman, Steven Gilligan, Kate Thompson, Anne Ancelin Schützenberger oraz John G. Watkins z Helen Watkins.

W swojej praktyce klinicznej Anna Trzcieniecka-Green zajmuje się pacjentami cierpiącymi na nerwice oraz zaburzenia osobowości, a także terapią uzależnień. Stosuje metody psychologiczne wspierające leczenie pacjentów z problemami somatycznymi. Oprócz tego, jest aktywną popularyzatorką psychologii i hipnozy terapeutycznej, co potwierdzają jej wystąpienia w popularnych programach telewizyjnych, takich jak Dzień dobry TVN (odcinki „Fobie” oraz „Czy hipnoza jest bezpieczna?”), a także w TV Style w programie „Pogromcy Mitów Medycznych”. Publikowała także artykuły na portalach takich jak Psychiatra Online oraz Poradnik Medyczny.

Tytuły

Anna Trzcieniecka-Green posiada rzeczywiste osiągnięcia akademickie. Wśród jej tytułów znajduje się:

Członkostwo w organizacjach

Anna Trzcieniecka-Green aktywnie uczestniczy w wielu organizacjach związanych z psychologią i psychoterapią. Jej członkostwo w tych instytucjach świadczy o zaangażowaniu w rozwój tej dziedziny nauki oraz praktyki terapeutycznej.

  • Polskie Towarzystwo Psychologiczne (Sekcja Psychologii Zdrowia),
  • Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (Sekcja Psychoterapii),
  • British Psychological Society,
  • European Health Psychology Society,
  • Towarzystwo Hipnozy Terapeutycznej i Badań Nad Hipnozą.

Badania

Anna Trzcieniecka-Green jest znana z bogatej działalności badawczej, która obejmuje różnorodne dziedziny związane z psychologią oraz hipnoterapią.

W ramach swoich badań, autorka zajmuje się psychosomatyką, gdzie szczególną uwagę poświęca na wpływ stresu na różne aspekty zdrowia, w tym choroby serca, nerek oraz układ oddechowy.

Dodatkowo, badania te koncentrują się również na tematyce uzależnień, dostarczając cennych informacji na temat ich powiązań ze stanem psychicznym człowieka.

Wybrane publikacje i artykuły

Wśród prac naukowych Anny Trzcienieckiej-Green znajduje się wiele istotnych publikacji, które przyczyniają się do rozwoju psychologii oraz jej zastosowania w kontekście zdrowia.

  • Anna Trzcieniecka-Green. Wczesna interwencja psychologiczna w chorobie niedokrwiennej serca i jej terapeutyczne znaczenie. Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, Kraków, 2014, s.202. ISBN 978-83-7638-446-7,
  • Trzcieniecka-Green A. (red.) (2006). Psychologia. Podręcznik dla studentów kierunków medycznych. Wydawnictwo TAiWPN UNIVERSITAS, Kraków. ISBN 83-242-0753-8 (rewizja z 2012 roku),
  • Trzcieniecka-Green A. (2002). Program rehabilitacji i wtórnej prewencji po przebytych zawałach i operacjach wstawienia pomostów aortalno-wieńcowych. Psychoterapia 4 (123): s.77-82,
  • Bąk –Sosnowska, Michalak A, Bargiel-Matusiewicz K, Trzcieniecka-Green A. (2003). Psychologiczne aspekty kontaktu z pacjentem onkologicznym oraz jego rodziną. Psychoonkologia T.7 z.4, s.121-122,
  • Trzcieniecka-Green A, Bargiel-Matusiewicz K, Bąk-Sosnowska M, Michalak A. (2003). Znaczenie nauczania psychologii dla relacji lekarz-pacjent. Sztuka Leczenia T.9 nr 3-4, s.109-113,
  • Sitnik K, Trzcieniecka-Green A, Jakubowski D. (2003). Opinie pacjentów po zawałach na temat przyczyn wystąpienia zawału w kontekście przyjętego przez nich modelu przekonań zdrowotnych – doniesienia z badań pilotażowych. Wiadomości Lekarskie T.56 nr 9-10, s.442-448,
  • Szczyrba B, Trzcieniecka-Green A. (2004). Motywy podjęcia, kontynuowania i ukończenia terapii u kobiet uzależnionych od alkoholu w oddziale terapii uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm i Narkomania, T.17 nr 3-4, s.221-2,
  • Trzcieniecka-Green A. (2006) Wprowadzenie. Historia rozwoju psychologii jako nauki. Współczesne teorie psychologiczne. W: A.Trzcieniecka-Green (red.) Psychologia. Podręcznik dla studentów kierunków medycznych. Kraków: Wydawnictwo TAiWPN UNIVERSITAS, s. 15-32. ISBN 83-242-0753-8,
  • Trzcieniecka-Green A, Szymankiewicz E. (2015). Wpływ depresji na proces rehabilitacji u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. W: red. Bargiel-Matusiewicz K., Tomaszewski P., Pisula E. Kulturowe i społeczne aspekty zdrowia oraz obrazu ciała. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacje te pokazują znaczny wkład autorki w rozwój wiedzy na temat psychologicznych aspektów zdrowia i rehabilitacji, co czyni je cennym źródłem informacji dla studentów oraz specjalistów w dziedzinie medycyny i psychologii.

Przypisy

  1. GWSH - Dr n. hum. Anna Trzcieniecka-Green [online], www.gwsh.pl [dostęp 02.05.2019 r.]
  2. Anna Trzcieniecka-Green - Google Scholar Citations [online], scholar.google.com [dostęp 02.05.2019 r.]
  3. Badania i publikacje [online], Towarzystwo Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą [dostęp 02.05.2019 r.]
  4. Cała prawda o szczepionkach, wypadaniu włosów i bezsenności [online], www.tvnstyle.pl [dostęp 03.05.2019 r.]
  5. Dzień DobryD.D. TVN Dzień DobryD.D., Czy hipnoza jest bezpieczna? | Dzień Dobry TVN [online], dziendobry.tvn.pl, 25.09.2012 r. [dostęp 03.05.2019 r.]

Oceń: Anna Trzcieniecka-Green

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:7