Andrzej Grzywak to postać niezwykle ważna w polskim świecie technologii, znana jako wybitny automatyk oraz informatyk. Urodził się 16 kwietnia 1931 roku w Krakowie, a swoją karierę zawodową związał z wieloma istotnymi dziedzinami nauki.
Grzywak był nie tylko wynalazcą, ale również aktywnym organizatorem, co znacznie przyczyniło się do rozwoju technologii w Polsce. W swoim dorobku posiada liczne książki, w których poruszał istotne tematy związane z sieciami komputerowymi i ich bezpieczeństwem. Jego prace cieszyły się dużym uznaniem i miały istotny wpływ na rozwój informatyki w kraju.
Andrzej Grzywak zmarł 17 sierpnia 2016 roku w Katowicach, pozostawiając po sobie trwały ślad w dziedzinie technologii.
Życiorys
Andrzej Grzywak był wybitnym naukowcem i nauczycielem akademickim, który swoją karierę związał z Politechniką Śląską w Gliwicach, gdzie uzyskał tytuł magistra w 1954 roku. W 1960 roku obronił pracę doktorską, a w 1971 roku uzyskał habilitację w dziedzinie informatyki. Jego osiągnięcia zostały docenione przez nadanie mu tytułu profesora nadzwyczajnego w 1975 roku oraz profesora zwyczajnego w 1990 roku.
Od 1954 do 1976 roku pracował w Zakładach Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych Przemysłu Węglowego w Gliwicach, gdzie zdobywał doświadczenie w branży. Później, w latach 1976-1983, pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. zastosowań w Instytucie Systemów Sterowania w Chorzowie. Od 1983 roku był związany z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, gdzie realizował swoje badania naukowe.
W 1968 roku otrzymał Zespołową Nagrodę Państwową I stopnia za innowacyjne rozwiązania dotyczące automatyzacji zmechanizowanej obudowy ścianowej, w tym znany system ASI. Jego wkład w rozwój informatyki był zauważalny nie tylko w kraju, ale i za granicą.
W trakcie swojej kariery Andrzej Grzywak był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk. Ponadto, był członkiem międzynarodowej organizacji International Federation for Information Processing oraz Polskiego Komitetu Informatyki przy Polskiej Akademii Nauk. W latach 2004–2008 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, co świadczy o jego wszechstronności i zaangażowaniu w edukację wyższą.
Andrzej Grzywak był również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz aktywnym uczestnikiem Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Jego droga naukowa została doceniona wieloma nagrodami: otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki, a także liczne nagrody od Ministra Przemysłu Maszynowego i Hutnictwa.
W uznaniu za swoje osiągnięcia, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jako autor i współautor wielu wynalazków oraz publikacji, znacząco wpłynął na rozwój nauki. Ostatnie lata swojego życia spędził w Katowicach, gdzie został pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.
Publikacje wybrane
Andrzej Grzywak jest autorem wielu znaczących prac naukowych oraz publikacji, które wzbogacają wiedzę na temat automatyzacji i technologii w górnictwie. Oto wybrane pozycje z jego dorobku:
- „Mechanizacja Górnictwa nr 5/6 IX-XI 1970” – Wydanie jubileuszowe,
- Grzywak A., Osuch A. „Problemy kompleksowej automatyzacji procesów produkcyjnych kopalni” – Przegląd Górniczy nr 7-8 1971,
- Grzywak A., Pilch-Kowalczyk J. „Przemysłowe struktury układów automatyki kompleksowej” – II Międzynarodowa Konferencja ARS-72, Ostrawa 1972,
- Grzywak A., Osuch A. „Problemy automatyzacji kompleksowej w górnictwie” – Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa nr 12 (73) 1974,
- Grzywak A., „Lokalne sieci komputerowe mikrokomputerów personalnych: praca zbiorowa” – Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 1994. Brak numerów stron w książce,
- Grzywak A. i inni, „Nowe technologie w komputerowych systemach zarządzania: Internet w społeczeństwie informacyjnym, praca zbiorowa” – Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2005, ISBN 978-83-206-1590-6. Brak numerów stron w książce,
- Kwiecień A. i inni, „Wysokowydajne sieci komputerowe: zastosowanie i bezpieczeństwo, praca zbiorowa” – Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2005, ISBN 978-83-206-1573-9. Brak numerów stron w książce.
Te publikacje ukazują jego wkład w rozwój wiedzy zarówno w dziedzinie górnictwa, jak i w obszarze technologii komputerowych.
Przypisy
- AgnieszkaA. Moszczyńska, Zmarł prof. Andrzej Grzywak, „Politechnika Śląska”, www.polsl.pl, 17.08.2016 r. [dostęp 18.08.2016 r.]
- Andrzej Grzywak, cała Polska, 19.08.2016 r. – nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 18.08.2016 r.]
- Strona internetowa prof. Andrzeja Grzywaka [online], edukator.wsb.edu.pl [dostęp 18.08.2016 r.]
- Członkowie-założyciele PTI [online], www.pti.org.pl [dostęp 19.08.2016 r.]
- Prof. zw. dr hab. in Andrzej Grzywak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.04.2011 r.]
- M.P. z 1997 r. nr 86, poz. 869
- M.P. z 1956 r. nr 13, poz. 208
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Jacek Ewý | Andrzej Orłowski | Marcin Bukowski | Andrzej Rzymkowski | Borysław Czarakcziew | Kazimierz Miłkowski (inżynier) | Zbigniew Strzelecki | Andrzej Abłamowicz | Antoni Nowakowski (inżynier) | Danuta Hahn | Julian Fabiański | Włodzimierz Borkowski | Jan Zaus | Włodzimierz Roniewicz | Eugeniusz Kaliciński | Adam Morecki | Czesław Cichoń | Ludwik Wojtyczko | Władysław Kowalski (inżynier) | Zbigniew KupiecOceń: Andrzej Grzywak