Piotr Kaliciński


Piotr Jerzy Kaliciński, urodzony 7 marca 1955 roku w Krakowie, jest wybitnym polskim chirurgiem oraz transplantologiem dziecięcym. Posiada tytuł profesora nauk medycznych i jest profesorem zwyczajnym w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Życiorys

Piotr Kaliciński jest osobą o bogatym dorobku zawodowym i rodzinnym. Jest synem profesora Zygmunta Henryka Kalicińskiego, który również zyskał uznanie jako specjalista w dziedzinie chirurgii dziecięcej. Interesujący jest również fakt, że jego starszy brat, Zygmunt Kaliciński, specjalizował się w kardiochirurgii, co wskazuje na silne tradycje medyczne w rodzinie.

Piotr ukończył warszawskie Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja, gdzie, oprócz nauki, rozwijał swoje umiejętności sportowe jako piłkarz w kadrze juniorów Gwardii Warszawa. Jego zaangażowanie w sport z pewnością przyczyniło się do kształtowania charakteru i zdolności pracy w zespole.

W 1980 roku zakończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie, a pięć lat później obronił pracę doktorską, co było początkiem jego profesjonalnej kariery w medycynie. W latach 1997 uzyskał stopień doktora habilitowanego, opierając się na rozprawie zatytułowanej „Ocena współczesnych sposobów rozpoznawania oraz porównanie wyników operacji Rehbeina i zmodyfikowanej operacji Duhamela w leczeniu radykalnym choroby Hirschsprunga u dzieci”. To znaczące osiągnięcie umocniło jego pozycję w świecie medycyny dziecięcej.

W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i od 1980 roku jest związany z Instytutem „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jego kariera w tym instytucie przebiegała przez różne etapy, zaczynając od stażysty, a kończąc jako profesor i kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, co miało miejsce w 1999 roku.

W 2004 Piotr przyjął również kierownictwo Katedry Ratownictwa Medycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim, co podkreśla jego zaangażowanie w edukację i rozwój tej dziedziny. Jego umiejętności medyczne i osiągnięcia są imponujące. Wśród nich można wymienić wykonanie pierwszego udanego przeszczepienia wątroby w 1990 roku, a także pierwsze przeszczepienie części wątroby od żywego dawcy w 1999 roku, co było przełomowym momentem w polskiej transplantologii.

Nie można również pominąć faktu, że Piotr Kaliciński był pionierem wielu nowatorskich procedur medycznych, takich jak jednoczesne przeszczepienie wątroby i nerki (2001) oraz przeszczepienie wątroby i jelita w 2002 roku. Jego wkład w rozwój chirurgii dziecięcej został doceniony, a w 2006 roku został przewodniczącym Krajowej Rady Transplantacyjnej przy ministrze zdrowia, a dwa lata później pełnił funkcję krajowego konsultanta w zakresie chirurgii dziecięcej.

W 1996 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi zwieńczenie jego dotychczasowych osiągnięć i zasług w dziedzinie medycyny.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Piotr Jerzy Kaliciński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.03.2015 r.]
  2. a b c d Słownik biograficzny profesorów Uniwersytetu Rzeszowskiego 2001–2006. Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2006.
  3. M.P. z 1996 r. nr 15, poz. 192

Oceń: Piotr Kaliciński

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:6