Andrzej Piętowski


Andrzej Piętowski, urodzony w 1954 roku w Krakowie, to znakomity polski podróżnik, kajakarz oraz odkrywca, którego osiągnięcia w dziedzinie eksploracji zasługują na szczególne uznanie. Jego pasja do odkrywania świata oraz uprawiania sportów wodnych z czasem stała się fundamentem jego kariery.

W trakcie swoich studiów zgłębiał tajniki elektroniki na AGH, a następnie, w dążeniu do pogłębienia swojej wiedzy, ukończył także matematykę na Uniwersytecie Stanowym Bowling Green w Ohio. Jego różnorodne wykształcenie stanowiło solidną bazę dla wielu swoich fascynujących wypraw oraz projektów.

Życiorys

Andrzej Piętowski to postać, która znacząco wpisała się w historię polskiej eksploracji. Był członkiem grupy Canoandes’79, która zdobyła prestiżową nagrodę Super Kolosa 2000. Na szczególną uwagę zasługuje jego kierownictwo nad akademicką wyprawą kajakową krakowskiego klubu „Bystrze”, która trwała aż 33 miesiące, a podczas której zrealizowano spływ 35 rzekami amerykańskimi, w tym 13 po raz pierwszy.

W 1981 roku, w towarzystwie Jerzego Majcherczyka, Piotra Chmielińskiego, Stefana Danielskiego, Krzysztofa Kraśniewskiego, Jacka Boguckiego oraz Zbigniewa Bzdaka, spłynął przez rzekę Colca w Peru, znajdującą się w najgłębszym kanionie na Ziemi. Efektem tej wyprawy była angielsko-hiszpańska książka-przewodnik zatytułowana „In kayak through Peru”, wydana w Limie w tym samym roku. Działania te wzbudziły zainteresowanie w wielu kręgach, a amerykański magazyn Paddler uznał zdobycie kanionu Rio Colca za jedno z najważniejszych osiągnięć eksploracyjnych XX wieku, wpisując je w 1984 roku do Księgi rekordów Guinnessa. Eksploracja była także szczegółowo relacjonowana przez National Geographic.

Warto zauważyć, że ściany kanionu wznoszą się na wysokość 4200 m, co czyni go dwukrotnie głębszym od znanego Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Długość kanionu wynosi 120 kilometrów, a różnica poziomów między wlotem (3050 m n.p.m.) a wylotem (950 m n.p.m.) to około 2100 m. Polacy rozpoczęli swoją wyprawę 18 maja 1981 roku w mieście Chivay, nadając spenetrowanym miejscom nazwy, które zostały uznane przez peruwiański Instytut Geograficzny, takie jak Kanion Polaków, Wodospady Jana Pawła II czy Kanion Czekoladowy. Niestety, wyprawa nie dotarła do górnego odcinka kanionu, znanego jako Cruz del Condor, z powodu zbyt małej głębokości oraz kamienistego dna rzeki, co uniemożliwiło dalszą eksplorację przy użyciu kajaków oraz pontonów.

Podczas swej kariery Piętowski miał także zaszczyt być przyjętym przez prezydenta Peru, Fernando Belaúnde Terry’ego, co potwierdza jego znaczenie na międzynarodowej arenie eksploracyjnej.

Jako pierwszy kajakarz, przepłynął najwyższy odcinek peruwiańskiej rzeki Apurimac, która jest źródłem Amazonki. Jego dokonania nie ograniczały się jednak tylko do eksploracji wodnych. Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce zastało go w Limie, gdzie aktywnie współorganizował Komitet Obrony Solidarności, prowadząc trzy miesiące akcji pomocowych oraz humanitarnych. W lutym 1982 roku podjął decyzję o emigracji do USA.

Piętowski to również zdobywca szczytu Mount McKinley w 1987 roku oraz organizator wypraw rowerowych w celu dotarcia do źródeł Amazonki w latach 1998 i 1999. Jego kolejne osiągnięcia to spływy pontonowe po Alasce, w tym rzeka Lake Creek. W roku 2000 pełnił rolę kierownika międzynarodowej ekspedycji „Source of the Amazon 2000”, która była objęta patronatem National Geographic Society oraz Instytutu Smithsonian z Waszyngtonu, mając na celu naukowe określenie lokalizacji źródeł Amazonki.

W 2002 roku zdobył najwyższy wulkan Ekwadoru, Chimborazo, wznoszący się na wysokość 6300 m n.p.m. Od 2004 roku prowadzi letnią szkołę języka angielskiego w Dolinie Colca. Dwa lata później, w 2005 roku, odsłonił dedykowaną polskim kajakarzom tablicę na najdłuższej ulicy w tej okolicy – Avenida Polonia.

Od marca 2009 roku Andrzej Piętowski jest członkiem elitarnego Explorers Clubu, co potwierdza jego status jako wybitnego eksploratora.

Przypisy

  1. Ryszard Badowski: Odkrywanie świata. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2002 r., s. 268-276. ISBN 83-7304-103-6.

Oceń: Andrzej Piętowski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:22