Gusta Dawidsohn-Dränger, znana również jako Gusta Dawidson Draenger oraz Gusta Dawidsohn-Draengerowa, była niezwykle ważną postacią w historii polskiego ruchu syjonistycznego. Urodziła się w 1917 roku w Krakowie i zmarła tragicznie w listopadzie 1943 roku. Jej działalność jako aktywistki pochodzenia żydowskiego, wpisuje się w szerszy kontekst walki o prawa Żydów w Polsce w czasach przed i podczas II wojny światowej.
Gusta była jedną z członkiń organizacji syjonistycznej „Akiba”, gdzie angażowała się w działania mające na celu wsparcie lokalnej społeczności żydowskiej. W trakcie II wojny światowej dołączyła do Żydowskiej Organizacji Bojowej, gdzie wyraziła swój sprzeciw wobec brutalnych rządów niemieckich. Jednym z jej największych osiągnięć jest stworzenie dokumentu „Pamiętnik Justyny”, który powstał w 1943 roku w krakowskim więzieniu.
Pamiętnik został napisany w języku polskim i jest jednym z pierwszych świadectw dotyczących zagłady Żydów. W tym wyjątkowym dziele Gusta relacjonuje walkę i opór krakowskich Żydów w obliczu okupacji, co czyni jej tekst istotnym źródłem historycznym oraz emocjonalnym apelującym o pamięć i zrozumienie trudnych czasów. Warto dodać, że Gusta pisywała ten tekst w więzieniu przy ul. Helclów, które było oddziałem kobiecym więzienia Montelupich, miejscu o znaczącej historii dla społeczności żydowskiej w Krakowie.
Życiorys
Gusta Dawidsohn-Dränger przyszła na świat w chasydzkiej rodzinie, pochodzącej z dynastii Ger. Od młodzieńczych lat była zaangażowana w działalność młodzieżowego ruchu B’nos Ya’akov w ramach organizacji Agudat Israel. W latach trzydziestych XX wieku była jedną z kluczowych postaci w niesocjalistycznym ruchu młodzieżowym syjonistycznej organizacji „Akiba”, gdzie pełniła funkcję redaktorki pisma „Ceirim” [Młodzi] oraz dokumentowała różnorodne działania w Krakowie.
Pod koniec września 1939 roku Szymszon Dränger, jeden z młodych liderów „Akiby”, został aresztowany przez Gestapo. Gusta, obecna przy tym incydencie, zażądała, aby również ją zatrzymano, ponieważ była jego narzeczoną. Obydwoje zostali uwięzieni w obozie koncentracyjnym Troppau-Opawa, skąd udało im się wydostać dzięki korupcji, na początku 1940 roku. Po ich zwolnieniu, para zawarła związek małżeński i zaczęła prowadzić działalność wymierzoną przeciwko okupantom, mimo że byli zobowiązani do regularnego zgłaszania się na Gestapo.
Pomimo zakazu, potajemnie spotykali się z członkami „Akiby”, fałszując dokumenty, które następnie rozprowadzali wśród ich współtowarzyszy, jak i sprzedawali innym osobom. Uzyskane w ten sposób środki były przeznaczane na zakup broni.
12 grudnia 1941 roku przedstawiciele Żydowskiej Samopomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu starali się o zgodę na przeprowadzenie kursów rolniczych dla młodzieży żydowskiej, co miało umożliwić utworzenie farmy w Kopalinach. Zgoda została udzielona, co skutkowało powstaniem zakonspirowanej grupy składającej się z: Gusty Dawidson Draenger, Szymszona Draengera (który został mianowany kierownikiem farmy), Juliusza Feldhorna oraz Józefa Wulfa, którzy otrzymali zatwierdzenie jako wykładowcy. Nawiązali oni kontakty z Żydowską Organizacją Bojową i zaangażowali się w walkę zbrojną.
Justyna, będąca w tym czasie znaczącą postacią w przedsięwzięciach ŻOB w Krakowie, pełniła ważną rolę, angażując się w prace techniczne, wyszukując kryjówki dla bojowników, zdobywając rewolwery oraz towarzysząc grupom bojowym w ich wyprawach do lasu. Brała aktywny udział w obradach komendy.
Niedługo po zamachu na niemiecką kawiarnię „Cyganeria” w Krakowie (22 grudnia 1942 roku) Szymszon Draenger został aresztowany (10 lub 18 stycznia 1943 roku) i osadzony w więzieniu Montelupich. Kiedy Gusta uzyskała wiadomość o jego zatrzymaniu, zdecydowała się dobrowolnie zgłosić na Gestapo, aby móc zobaczyć się z mężem i podzielić jego los. Została umieszczona w oddziale żeńskim tego więzienia, w Zakładzie Helclów.
Ona i Szymszon skontaktowali się za pośrednictwem grypsów i ustalili, że w odpowiednim momencie podejmą próbę ucieczki. 29 kwietnia 1943 roku Szymszonowi udało się uciec podczas transportu więźniów, którzy byli przewożeni na egzekucję, a Gusta zdołała wydostać się z grupy więźniarek prowadzonej na zewnątrz przez strażników. Następnie ukryli się w rejonie Bochni, gdzie zorganizowali nowe żydowskie grupy bojowe oraz redagowali konspiracyjną gazetę „Hechaluc Halochem” [Pionier w walce].
Jednakże 8 listopada 1943 roku Szymszon został aresztowany w Wieliczce. Zdradził gestapo adres kryjówki żony, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, że osoba, która zostanie zatrzymana jako pierwsza, ma ujawnić miejsce pobytu drugiej. Niestety, dokładna data ich śmierci pozostaje nieznana.
Pamiętnik Justyny
Rękopis Pamiętnika Justyny powstał w trudnych warunkach, ponieważ został napisany w więzieniu przy ul. Helclów w Krakowie w okresie od stycznia do kwietnia 1943 roku. Justyna zmuszona była korzystać z skrawków papieru toaletowego o różnych kształtach i rozmiarach, co było jedynym materiałem, który miała do dyspozycji. Tekst został spisany ołówkiem chemicznym, co dodaje mu wyjątkowego charakteru. Wiele fragmentów, które różniły się pisownią, autorka dyktowała swoim współwięźniom, a ci, którzy przetrwali wojnę, potwierdzili te okoliczności. Samodzielnie wprowadzała poprawki i modyfikacje do swoich zapisków.
Skrawki papieru, na których pisała, były pomieszane przez Dawidson Draenger z innymi kawałkami, co pozwoliło na wyodrębnienie poszczególnych rozdziałów pamiętnika. Warto podkreślić, że Pamiętnik, który Justyna zdołała schować przed ucieczką w piecu, ukryła w blaszanym pudełku. Jego ocalałość zawdzięcza organizacji Ichud, która go przechowała. Bernard Johannes, który znał Dawidson Draenger jeszcze z czasów przedwojennych, napisał wspomnienie, które dołączono do pamiętnika.
Redakcja pamiętników została dokonana przez grono w składzie: Michał Borwicz, Nella Rost oraz Józef Wulf. Książka została wydana przez Wojewódzką Żydowską Bibliotekę Historyczną i opublikowana w 1946 roku w Krakowie. W 1953 roku ukazała się wersja w języku hebrajskim, a w 1996 roku wydanie angielskie. Ostatnio, w 2022 roku, pamiętnik został wznowiony na wolnej licencji przez fundację Wolne Lektury.
Przypisy
- GustaG. Dawidsohn-Draengerowa GustaG., Pamiętnik Justyny [online], Wolne Lektury [dostęp 04.04.2023 r.]
- Natalia Aleksiun: Agudat ha-Noar ha-Iwri „Akiba”. Polski Słownik Judaistyczny Delet. [dostęp 06.05.2021 r.]
- a b Pamiętnik Justyny. Krakowskie Biuro Festiwalowe. [dostęp 09.12.2019 r.]
- a b c d Gusta Dränger. Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego w Krakowie 1939-1956. [dostęp 09.12.2019 r.]
- a b c d e f g Yael Margolin Peled: Gusta Dawidson Draenger. Shalvi/Hyman Encyclopedia of Jewish Women. [dostęp 09.12.2019 r.]
- 22 grudnia 1942 r. Zamach na niemiecki lokal rozrywkowy „Cyganeria” w Krakowie. Interia. [dostęp 09.12.2019 r.]
- Dawidsohn-Draengerowa 1946 ↓, s. 1–6.
- Dawidsohn-Draengerowa 1946 ↓, s. 7.
- Dawidsohn-Draengerowa 1946 ↓, s. 9–15.
- Dawidsohn-Draengerowa 1946 ↓, s. 15–19.
- Dawidsohn-Draengerowa 1946 ↓, s. 16–18.
- Dawidsohn-Draengerowa 1946 ↓, s. 7, 21–22.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Tadeusz Gillert | Róża Rock | Antonina Englisch | Róża Berger | Andrzej Piętowski | Zdzisław Nęcka | Szymon Julian Weryha Darowski | Stefan Seweryn Udziela | Helena Rufeisen-Schüpper | Daria Werbowy | Edmund Matejko | Adam Kroebl | Chan Canasta | Edward Mosberg | Bolesław Biskupski (muzealnik) | Piotr Pogon | Stefan Zwoliński | Zofia Krókowska | Rafał Scherman | Rutka LaskierOceń: Gusta Dawidsohn-Dränger