Anna Radwan-Gancarczyk, urodzona 25 kwietnia 1966 roku w Krakowie, jest wybitną polską aktorką, której osiągnięcia obejmują zarówno teatr, film, jak i telewizję. Posiada tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych, co potwierdza jej głęboką wiedzę oraz doświadczenie w tej dziedzinie.
Aktualnie występuje na scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie z powodzeniem odgrywa różnorodne role, prezentując swoje umiejętności aktorskie publiczności.
W dodatku, Anna Radwan-Gancarczyk pełni funkcję nauczyciela akademickiego w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie przekazuje swoją wiedzę oraz pasję młodym adeptom sztuki teatralnej.
Życiorys
Anna Radwan zakończyła edukację w Liceum Muzycznym w Krakowie, gdzie uczyła się gry na skrzypcach, uzyskując dyplom w 1985 roku. Po tym osiągnięciu rozpoczęła naukę na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie w roku akademickim 1985/1986.
Następnie przeniosła się na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1987/1988). Stamtąd przeszła do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie ukończyła studia na Wydziale Aktorskim, zdobywając dyplom w 1991 roku.
Jej debiut sceniczny miał miejsce, gdy była jeszcze studentką, w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie zagrała rolę Dianny w spektaklu Fantazym Juliusza Słowackiego, reżyserowanym przez Tadeusza Bradeckiego (1991). Po ukończeniu studiów, stała się etatową aktorką tego teatru, gdzie stworzyła już blisko 50 znaczących ról.
Wśród jej znakomitych występów należy wymienić postać Kuzynki Agaty w spektaklu Malte albo Tryptyk marnotrawnego syna Rainera Marii Rilkego (1991) w reżyserii Krystiana Lupy, Helenę w Śnie nocy letniej Williama Shakespeare’a (1992), a także Helenę w Wujaszku Wani Antoniego Czechowa (1993) w reżyserii Rudolfa Zioły.
Aktorka wcieliła się również w rolę Julii w Markizie O. Heinricha von Kleista, reżyserowanej przez Krzysztofa Warlikowskiego (1993), oraz Celię w Jak wam się podoba i w Julię w Miarce za miarkę (1998) Williama Shakespeare’a, gdzie ponownie współpracowała z Tadeuszem Bradeckim. Zagrała również postać Gizeli w Dwojgu na huśtawce Williama Gibsona w reżyserii Zbigniewa Najmoły (2000).
Swój talent komediowy ukazała w Operze mleczanej Stanisława Radwana, gdzie pod kierunkiem Mikołaja Grabowskiego zaprezentowała swoje zdolności wokalne (2003). W 2008 roku jej rola Klytamnestry w spektaklu Ifigenia nowa tragedia (według wersji Racine’a), wyreżyserowanym przez Michała Zadarę, przyniosła jej uznanie na VII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
Jedną z najbardziej cenionych kreacji Anny Radwan stanowi tytułowa rola w Płatonowie Antoniego Czechowa, pełna ironii i dystansu, w reżyserii Konstantina Bogomołowa (2015), jak również skomplikowana, wyemancypowana postać Kazi w Pannach z Wilka Jarosława Iwaszkiewicza, w reżyserii Agnieszki Glińskiej (2019).
W teatrze miała wiele znakomitych ról, które stworzyła przy współpracy z Janem Klatą. Wśród nich można wymienić Emily Hnatt w Trzech stygmatach Palmera Eldritcha Philipa K. Dicka (2006), majestatyczną Atenę oraz zrozpaczoną Elektrę w Orestei Ajschylosa (2007) oraz Zosię w WeseluStanisława Wyspiańskiego (2017).
Aktorka regularnie współpracuje z Moniką Strzępką i jego teksty Pawła Demirskiego, biorąc udział w wielu nagradzanych spektaklach. W 2005 roku zagrała rolę Felicji w Krumie Hanocha Levina w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, będącego koprodukcją krakowskiego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej i warszawskiego Teatru Rozmaitości.
Ponadto występowała w Nowym Teatrze w Warszawie, tak w (A)pollonii (2009), jak również w Końcu (2010) w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Gościnnie występowała między innymi w Teatrze Bagatela w Krakowie, grając Natalię Pietrowną w Miesiącu na wsi Iwana Turgieniewa (1998), oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie odegrała Nagastazję Filipowną w Idiocie Fiodora Dostojewskiego (2002), obie w reżyserii Barbary Sass.
Anna Radwan zasiada w składzie Teatru Telewizji, gdzie ma na swoim koncie ponad 30 ról. Debiutowała w tej dziedzinie w 1990 roku, gry za Hrabiny w spektaklu Skarby i upiory, czyli hrabia opętany w reżyserii Macieja Wojtyszki. Jej znaczące wystąpienia z Teatru Telewizji to role w sfilmowanych przedstawieniach, jak W stronę Klarysy Roberta Musila, reżyserowany przez Krystiana Lupę (1993), czy tytułowa rola w Heddzie Gabler Henrika Ibsena w reżyserii Krystyny Jandy (1995) i role w Śmierci w TyflisieWładysława Lecha Terleckiego, a także w Wrogu ludu Henrika Ibsena (2009).
W filmie zadebiutowała w 1993 roku rolą Madzi w Strasznym śnie reżyserii Kazimierza Kutza. Jej kariera filmowa obejmuje również występy w Spisie cudzołożnic u Jerzego Stuhra (1994), Dama kameliowa (1994) i Chopin. Pragnienie miłości (2002) w reżyserii Ludwika, a także rola psychoterapeutki Romy w Zakochanym Aniele w reżyserii Artura „Barona” Więcka (2005).
W 2007 roku wystąpiła w Katyniu w reżyserii Andrzeja Wajdy, posiada również nieuniknioną rolę w Wszystko, co kochamJacka Borcucha (2009).
Wiele z jej ról w serialach, takich jak Sława i chwała (1997), czy Na dobre i na złe (2002–2008) przyczyniło się do jej popularności. Widzowie znają ją także z Egzaminu z życia (2005−2006) oraz roli Elżbiety w Pakcie w roku 2015.
Również jej aktywność w muzyce znalazła odbicie w płycie Herbert – Przesłanie z muzyką Stanisława Radwana i tekstami Zbigniewa Herberta (1999). Ponadto, w duecie z Grzegorzem Turnauem, zaśpiewała piosenkę „Meblościanka” na albumie poświęconym Wisławie Szymborskiej (2011).
Podczas swojej kariery brała udział w wielu koncertach, takich jak Steruj krwią swoją do Oceanu Spokoju, w reż. Marka Grechuty (2007) oraz Miłe panie i panowie bardzo mili w reżyserii Wojciecha Młynarskiego (2018).
W ostatnich latach w 2019 roku, Anna Radwan zadebiutowała jako reżyserka. Wystawiła spektakl WOOD, czyli… nieznośna lekkość mikrofonu, który został przedstawiony w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie przez studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, specjalność wokalno-aktorska.
Życie prywatne
Anna Radwan to córka znanego dyrygenta Józefa Radwana. Interesującym aspektem jej rodziny jest to, że jej stryjem był kompozytor Stanisław Radwan, co świadczy o muzycznych tradycjach w ich rodzinie.
W 1994 roku, Anna sformalizowała swoje uczucie, wychodząc za mąż za aktora Romana Gancarczyka. Wspólnie doczekali się córki Zofii, co niewątpliwie wzbogaca ich życie prywatne o radosne chwile macierzyństwa i ojcostwa.
Odznaczenia i nagrody
Lista odznaczeń i nagród, które zdobyła Anna Radwan, jest imponująca i świadczy o jej niezwykłym talent oraz wkładzie w polski świat teatralny i filmowy. Wśród wyróżnień można wymienić:
- Nagroda Fundacji Kultury Polskiej (1992),
- Złota Maska dla najpopularniejszej aktorki 2000 roku w Krakowie (2001),
- Krakowska Nagroda Teatralna „Ludwik” w kategorii partnerska rola kobieca za rolę w spektaklu Historia prosta, czyli piosenki z Kabaretu Starszych Panów (2003),
- Wyróżnienie za rolę w spektaklu „Opera mleczana” w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na IX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie (2003),
- III miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszą żeńską kreację aktorską – nagroda za rolę w przedstawieniu „Opera mleczana” z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na XLIII Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych (2004),
- Nagroda Aktorska za rolę Klytamnestry w spektaklu „Ifigenia. Nowa tragedia (według wersji Racine’a)” z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na VII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2008),
- Nominacja do Złotej Kaczki w kategorii Najlepsza Aktorka za film W imieniu diabła (2011),
- Wyróżnienie Aktorskie za rolę Kobiety z Poznania/ Margaret Thatcher w przedstawieniu „Bitwa warszawska 1920” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2014),
- Grand Prix za rolę Jany w spektaklu „Skutki uboczne” na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV Dwa Teatry w Sopocie (2014),
- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015),
- Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego (2015),
- Nominacja do nagrody Złotego Szczeniaka, przyznawanej podczas Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa za film Kamerdyner (2018),
- Wyróżnienie Aktorskie za rolę w spektaklu „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2019),
- Nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2019 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film Kamerdyner (2019),
- Studencka Nagroda Teatralna „Chodźże do Teatru” w kategorii Najlepsza Aktorka (2019),
- Nagroda Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku za „porywającą rolę” w filmie Kamerdyner (2019),
- Nagroda Specjalna za rolę, składającą się na „zbiorowy portret kobiecości”, w spektaklu Panny z Wilka z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na 60. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2020),
- Indywidualna Nagroda Aktorska za rolę Kazi w Pannach z Wilka z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na 45. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych / „Klasyka Żywa” w Opolu (2021).
Filmografia
Anna Radwan, uznawana za jedną z bardziej utalentowanych aktorek polskiego kina, może poszczycić się bogatą i różnorodną filmografią. Poniżej znajduje się szczegółowy wykaz jej osiągnięć w świecie telewizji i filmu:
- 1990: Skarby i upiory, czyli hrabia opętany (spektakl telewizyjny) – rola hrabianki,
- 1993: Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza – postać Madzi, wnuczki Loli,
- 1994: Spis cudzołożnic – rola dr Marii Magdaleny Zgółki,
- 1995: Dama Kameliowa – postać Małgorzaty Gautier,
- 1996: Gdzie jesteś, święty Mikołaju? – mama Ani,
- 1997: Sława i chwała – śpiewaczka Elżbieta Szyller, siostra Edgara,
- 2000: Twarze i maski – Katarzyna Romańczuk,
- 2000: Przeprowadzki – Teresa Szczygieł,
- 2002: Chopin. Pragnienie miłości – Ludwika Chopin,
- 2003: Polana pośród brzeziny – obecna właścicielka mieszkania Rosenfeldów,
- 2004: Glina – Edyta Zajdler (odc. 7 i 8),
- 2004: Ono – lekarka wykonująca EKG,
- 2004: Piekło niebo – Marchwińska, matka Marty,
- 2005: Zakochany Anioł – Roma,
- 2005: Egzamin z życia – Katarzyna Wierzyńska, matka Joanny,
- 2005: Karol. Człowiek, który został papieżem – Magda,
- 2006–2010: My baby – Joanna, siostra Urszuli,
- 2007: Katyń – Elżbieta, siostra Anny,
- 2007: Odwróceni – Joanna Sikora, żona Pawła,
- 2008: Na dobre i na złe – doktor Justyna Bachman (odc. 351),
- 2009: Wszystko, co kocham – Ela, matka Janka,
- 2009: Londyńczycy – doktor Alicja Nowak (seria II, odc. 7, 8, 12),
- 2009: Generał – Marcysia (odc. 2),
- 2009: Generał – zamach na Gibraltarze – Marcysia Malesa,
- 2009–2010: Barwy szczęścia – Gabriela,
- 2011: W imieniu diabła – matka przełożona,
- 2011, 2013: Bez tajemnic – Beata Wolska, żona Andrzeja,
- 2012: Żywie Biełaruś! – matka Viery,
- 2012: Prawo Agaty – sędzia Apatowska (odc. 24),
- 2012: Paradoks – Zdzisława Bilewska (odc. 11),
- 2012: Hotel 52 – Grażyna, córka Mariana (odc. 76),
- 2013: Głęboka woda – Anna, siostra Leona (sezon II, odc. 4),
- 2013: Lekarze – Janina Zduniak (odc. 27),
- 2014: Karolina – dyrektor szkoły i mama Karoliny,
- 2015: Pakt – Elżbieta, szefowa Wydziału Przestępstw Gospodarczych CBŚ,
- 2017: Reakcja łańcuchowa – matka Adama,
- 2017: Fanatyk – Wioletta Gałecka, żona Andrzeja,
- 2018: Kamerdyner – Gerda von Krauss,
- 2020: Kod genetyczny – Maria Gradoń,
- 2021: Pajęczyna – Teresa Titko,
- 2022: Marzec ’68 – matka Hanny.
Tak szeroka gama ról świadczy o jej wszechstronności i zdolności do adaptacji w różnorodnych produkcjach. Każda z przedstawionych postaci wzbogaca polską kulturę filmową, a talent Anny Radwan stawia ją w czołówce aktorów w kraju.
Przypisy
- Opole. Zwycięzcy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa” | e-teatr.pl [dostęp 28.09.2021 r.]
- MarcelinaM. Hertmann MarcelinaM., Werdykt 60. KST [online], TBK [dostęp 29.09.2020 r.]
- „Jak pies z kotem” zdobywcą głównej nagrody na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku [online], Onet Kultura, 03.06.2019 r. [dostęp 03.01.2020 r.] (pol.).
- WOOD, czyli... nieznośna lekkość mikrofonu | reż. Anna Radwan [online], krakow.ast.krakow.pl [dostęp 14.12.2019 r.] (pol.).
- Anna Radwan [online], Filmweb [dostęp 03.07.2019 r.] (pol.).
- Iga Rudnicka i Michał Sikorski – najlepsi aktorzy młodego pokolenia | Chodźże do teatru 2019 [online], krakow.ast.krakow.pl [dostęp 03.07.2019 r.] (pol.).
- Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. mkidn.gov.pl. [dostęp 22.10.2020 r.]
- Anna Radwan – prezentacja. TerazTeatr. [dostęp 09.06.2019 r.]
- Anna Radwan w ‘Barwach szczęścia’. Barwy szczęścia. [dostęp 09.06.2019 r.]
- Redakcja, Dwoje z Maskami [online], Dziennik Polski, 03.04.2001 r. [dostęp 04.07.2019 r.] (pol.).
- Wyborcza.pl [online], krakow.wyborcza.pl [dostęp 14.07.2019 r.]
- Orły | Nominowani do Orłów 2019 [online], pnf.pl [dostęp 14.07.2019 r.]
- Anna Radwan: Tylko bez uniesień [online], e-teatr.pl [dostęp 14.07.2019 r.]
- a b Anna Radwan [online], FilmPolski [dostęp 14.07.2019 r.] (pol.).
- a b Anna Radwan, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 14.07.2019 r.]
- Anna Radwan [online], Stary Teatr [dostęp 14.07.2019 r.] (pol.).
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Paweł Warchoł | Franciszek Siedlecki | Franciszek Przebindowski | Klementyna Mien | Miriam Akavia | Honorata Majeranowska | Wiesław Kwaśny | Marek Piestrak | Józef Edward Dutkiewicz | Władysław Bodnicki | Jerzy Tarsiński | Ewa Kuryluk | Janusz Kozłowski (muzyk) | Stanisław Żeleński (aktor) | Jan-Rapowanie | Anna Staniszewska (malarka) | Jan Drozdowski (pianista) | Włodzimierz Ormicki | Joanna Pawlik | Piotr JarguszOceń: Anna Radwan