Bronisław Kupiec


Bronisław Kupiec, urodzony 2 marca 1909 roku w Krakowie, to postać, która na zawsze zapisała się w historii polskiej fotografii. Jego życie zakończyło się 21 czerwca 1970 roku we Wrocławiu, jednak jego dziedzictwo artystyczne wciąż inspiruje wielu pasjonatów tego medium.

Jako artysta-fotografik, Kupiec wyróżniał się unikalnym spojrzeniem na świat, co pozwoliło mu uchwycić nie tylko piękno otaczającej rzeczywistości, ale też emocje i historie ludzi, których portretował. Jego prace odzwierciedlają jego wrażliwość oraz umiejętność dostrzegania detali, które umykały uwadze innych.

Życiorys

W 1921 roku, po śmierci swojego ojca, Bronisław Kupiec wraz z rodziną przeniósł się do Lwowa, gdzie rozpoczął swoją karierę zawodową. Równocześnie uczęszczał do gimnazjum, które ukończył w 1927. Po tym czasie podjął studia na Politechnice Lwowskiej, jednakże z powodu braku możliwości łączenia pracy zarobkowej z nauką, postanowił przenieść się na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kazimierza.

W 1937 roku nawiązał współpracę z Witoldem Romerem, który pełnił funkcję kierownika Zakładu Fotografii Politechniki Lwowskiej. Temu kontaktowi sprzyjał Lwowski Klub Filmowy oraz Lwowskie Towarzystwo Fotograficzne. Dzięki wsparciu Romera, w 1938 roku rozpoczął pracę w Zakładach Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych „Książnica Atlas”, gdzie miał zaszczyt kierować działem wydawnictw fotograficznych.

Po wybuchu II wojny światowej, jego działalność zawodowa zyskała nowy kierunek. Związał się z Instytutem Badań nad Durem Plamistym i Wirusami, gdzie pracował pod okiem Rudolfa Weigla, zajmując się tworzeniem dokumentacji fotograficznej oraz fotomikrografią, co było nowatorskim podejściem w tamtych czasach.

W wyniku wysiedlenia Polaków z Lwowa w 1946 roku, Bronisław Kupiec przeniósł się na Dolny Śląsk, gdzie w ramach działań Instytutu Zachodniego stworzył dokumentację do monografii dotyczącej tzw. Ziem Zachodnich. Dwie lata później kontynuował swoją misję na Pomorzu, gdzie dokumentował architekturę oraz krajobrazy regionu. Od 1946 roku osiedlił się w Wrocławiu; był asystentem Katedry Fototechniki na Politechnice Wrocławskiej i wykładał w Państwowej Szkole Asystentów Technicznych.

W 1950 roku rozpoczął pionierską pracę nad zakładem dokumentacji fotograficznej i filmowej w dziedzinie nauk medycznych, który był pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce, tworzonym przy wrocławskiej Akademii Medycznej. Kolejnym jego znaczącym osiągnięciem była inicjatywa z 1959 roku, kiedy to przyczynił się do powstania Studium Fotografiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, które początkowo miało być związane z Wydziałem Ceramiki i Szkła, jednak po rozbudowie zmieniło się w międzywydziałowy Zakład Fotografiki, będący pierwszym w kraju.

Bronisław Kupiec przez lata współpracował także z wydawnictwem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, które regularnie wykorzystywało jego diapozytywy w swoich publikacjach, potwierdzając tym samym jego znaczącą rolę w polskiej fotografii.

Członkostwo

Bronisław Kupiec był aktywną postacią w świecie fotografii, wykazującą się szeroką działalnością i zaangażowaniem. Jego członkostwo i wkład w różne organizacje fotograficzne odzwierciedlają jego pasję oraz oddanie dla tego medium.

  • należał do Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego,
  • był współorganizatorem i jednym z założycieli Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego, które obecnie funkcjonuje jako DSAFiTA,
  • sprawował funkcję prezesa Okręgu Wrocławskiego ZPAF,
  • brał udział w tworzeniu oraz działalności Sekcji Fotografii Naukowej ZPAF,
  • pełnił rolę rzeczoznawcy do spraw fotografiki w Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Odznaczenia

Bronisław Kupiec otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, co potwierdza jego znaczącą obecność w świecie sztuki.

  • nagroda Miasta Wrocławia,
  • międzynarodowe uznanie w postaci Artiste a następnie Excellence Federation Internationale de l’Art Photographique.

Oceń: Bronisław Kupiec

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:17