Sławomir Zubrzycki, urodzony 12 października 1963 roku w Krakowie, jest wybitnym pianistą oraz kompozytorem, który zyskał uznanie na polskiej scenie muzycznej.
Jest również twórcą unikalnego instrumentu znanego jako viola organista, który został zaprojektowany przez samego Leonarda da Vinci. Zubrzycki, łącząc swoje umiejętności musicalne z mistrzowską wiedzą techniczną, przyczynił się do ożywienia tego niezwykłego instrumentu.
Życiorys
Wykształcenie
Sławomir Zubrzycki, uznany muzyk i kompozytor, ukończył w 1988 roku krakowską Akademię Muzyczną. Jego edukacja w tej renomowanej instytucji odbyła się pod okiem znakomitego pedagoga, prof. Tadeusza Żmudzińskiego, którego nauki miały znaczący wpływ na rozwój artystyczny Zubrzyckiego. W ciągu swojej kariery uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach interpretacji, które prowadzone były przez doświadczonych artystów, takich jak Wiktor Mierżanow, Włodzimierz Obidowicz, Michael Lewin, Jerome Lowenthal oraz Johann Sonnleitner. Lata 1990–1991 to czas stypendium Fulbrighta, które umożliwiło mu studiowanie gry na fortepianie w The Boston Conservatory of Music, gdzie miał przyjemność uczyć się od Janice Weber.
Kariera solistyczna
W ciągu swojej kariery artystycznej Zubrzycki występował jako solista na wielu prestiżowych scenach. Jego koncerty miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, a również na Ukrainie. Współpracował z wieloma znanymi orkiestrami, w tym z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Capellą Cracoviensis oraz Toruńską Orkiestrą Kameralną. Jest również członkiem Kwartetu Olgi Szwajgier, co świadczy o jego wszechstronności i zamiłowaniu do muzyki kameralnej.
Udział w festiwalach
Sławomir Zubrzycki brał aktywny udział w różnych festiwalach muzycznych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jego talent można było podziwiać podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Muzyka w Starym Krakowie, Audio-Art, Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Konfrontacji Chopinowskich w Antoninie, Fest der Kontinente w Berlinie, Visiting Artist Series w Berklee College of Music, Kolory Polski, Turning Sounds w Kolonii i Warszawie, Avantgarde Tirol Festival, Edinburgh Festival oraz Era Schaeffera. Warto podkreślić, że w 1987 roku został laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, co niewątpliwie potwierdza jego osiągnięcia w dziedzinie muzyki.
Działalność kompozytorska
W latach 90. XX wieku Zubrzycki zaangażował się w działalność kompozytorską, współpracując z Telewizją Polską. W 1995 roku poprowadził cykl wykładów o instrumentach muzycznych w Programie 1 Telewizji Polskiej. Jego twórczość obejmowała również tworzenie muzyki do polskiej wersji programu Ulica Sezamkowa w latach 1997–1999. Wśród jego prac dla TVP znalazły się takie programy jak: Wszystko gra (TVP1, 1995), Nasza Klasa (TVP1, 1996), Domowe Abecadło (TVP1, 1997), Wszystko dla mamy (TVP1, 1999), oraz Bzik kontrolowany (TVP3, 2002). W 2006 roku, wspólnie z Andrzejem Zaryckim, opracował muzykę do Suitę krakowską, która nawiązuje do tematyki związanej z Krakowem. Cykl utworów, inspirować się miał muzyką popularną i teatralną, związana z krakowską „Piwnicą pod Baranami”. Płyta zatytułowana „La Boheme Suita Krakowska” wydana w 2008 roku przez Zaszafie.pl zadebiutowała 19 października w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a sama premiera spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności.
Rekonstrukcja instrumentów
Sławomir Zubrzycki, oprócz swojej działalności kompozytorskiej i muzycznej, angażuje się w odtwarzanie historycznych instrumentów muzycznych. W 1994 roku zrealizował projekt, który polegał na zbudowaniu wiernej kopii klawikordu autorstwa Johanna Sielbermana, datowanego na 1775 rok.
W latach 2009–2012 zajął się bardziej ambitnym przedsięwzięciem, które było efektem analizy pięćsetletniego rysunku stworzonego przez Leonarda da Vinci. Dzięki temu Sławomir Zubrzycki zrekonstruował unikalny instrument strunowo-smyczkowy, zwany viola organista. Ten instrument umożliwia uzyskanie smyczkowego brzmienia poprzez naciśnięcie klawiszy, analogicznie jak w fortepianie.
Aby zrealizować ten projekt, artysta poświęcił ogromną ilość czasu – przez ponad 3 lata spędził na pracy 5000 godzin, a koszty wyniosły niemal 10 tysięcy dolarów. Niestety, jego osiągnięcie nie zostało dostrzegane przez polskie media; jedynie Tygodnik Powszechny zajął się tematem.
Jednakże, na arenie międzynarodowej, instrument spotkał się z dużym zainteresowaniem. W zagranicznej prasie pojawiło się wiele artykułów na ten temat, w tym w renomowanych tytułach takich jak „Le Figaro”, „The Huffington Post”, „The Telegraph” oraz „Daily Mail”. Film prezentujący instrument zebrał w internecie ponad 2 miliony wyświetleń.
W rezultacie Sławomir Zubrzycki otrzymał liczne propozycje koncertowe, a wśród osób zainteresowanych współpracą znalazła się nawet islandzka piosenkarka Björk. To jednak dopiero po uzyskaniu światowego rozgłosu media w Polsce zaczęły dostrzegać jego osiągnięcia.
Pierwsza publiczna prezentacja zrekonstruowanego instrumentu miała miejsce 18 października 2013 roku w Auli Floriance, podczas V edycji Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa. Następne wystąpienie miało miejsce 21 listopada tego samego roku na krakowskim Festiwalu Conrada.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jan Rostworowski (poeta) | Helena Loria-Landecka | Bronisław Kupiec | Stanisław Chmieloch | Magdalena Samozwaniec | Aleksander Domagalski | Dorota Lampart | Wilhelmina Baumanowa | Jan Polak | Antoni Żuliński | Marian Cebulski | Krzysztof Sperski | Graza | Rudolph Maté | Marek Mietelski | Zbigniew Seweryn | Jan Budziaszek | Krystyna Grzybowska (pisarka) | Rafał Malczewski (malarz) | Wincenty Rapacki (1865–1943)Oceń: Sławomir Zubrzycki