Michał Korpal


Michał Stefan Korpal, urodzony 14 marca 1854 roku w Krakowie, a zmarły 31 marca 1915 roku w Pelhřimovie, był znanym rzeźbiarzem. Jako syn kamieniarza i rzeźbiarza Michała Adama, który zmarł w 1863 roku, Michał Korpal kontynuował rodzinne tradycje artystyczne.

Jego twórczość miała wpływ na rozwój sztuki rzeźbiarskiej w Polsce. Warto zauważyć, że Michał był także ojcem Aleksandra, który również zabłysnął jako rzeźbiarz, a także Tadeusza, znanego malarza.

Życiorys

Początki kariery Michała Korpala były związane z pracą w zakładzie kamieniarskim prowadzonym przez Edwarda Stehlika. W latach 1870–1873 zdobywał wiedzę i umiejętności w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie miał zaszczyt być uczniem Marcelego Guyskiego. Po okresie spędzonym w Krakowie, od 1874 do 1880 roku mieszkał we Lwowie. Po powrocie do rodzinnego miasta, podjął pracę w renomowanych zakładach kamieniarskich Stehlików oraz Trembeckich, a następnie w pracowni znanego artysty, Walerego Gadomskiego.

Do jego znaczących dzieł należy grupa rzeźb „Poloneza czas zacząć”, umieszczona na fasadzie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Korpal stworzył także popiersia wybitnych postaci, takich jak Mikołaj Kopernik oraz Jan Kiliński, które można zobaczyć w krakowskim magistracie. W jego dorobku artystycznym znajduje się również pomnik papieża Piusa IX, który wykonał wspólnie z Kościołem św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Korpal był współautorem popularyzowanej w Krakowie figury Zygmunta Augusta i Jana III Sobieskiego, które znajdują się w Parku Strzeleckim. Ponadto, tworzył rzeźby w Parku Jordana, gdzie wspólnie z Alfredem Daunem zrealizował pierwsze 45 rzeźb. Jego umiejętności w dziedzinie rzeźby znalazły również odzwierciedlenie w licznych nagrobkach, które zaprojektował na cmentarzu Rakowickim. Wśród nich szczególnie wyróżniają się nagrobki jak Chrystus na grobie Jordanów oraz Krakowskie pacholę na grobie Adama Staszczyka. Inna znana rzeźba to Anioł budzący zmarłą z 1889 roku na grobie Fabiańskich.

Michał Korpal spoczywa na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze XXIb.


Oceń: Michał Korpal

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:21