Jan Zygmunt Robel, urodzony 28 sierpnia 1886 roku w Krakowie, to znacząca postać w polskiej historii nauki. Zmarł 24 maja 1962 roku, również w Krakowie, pozostawiając po sobie trwały ślad w dziedzinie chemii. Był on nie tylko chemikiem, ale również pełnoprawnym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie rozwijał swoje badania i spełniał się w roli nauczyciela akademickiego.
Jan Robel przyczynił się także znacząco do badań nad zbrodnią katyńską, co świadczy o jego zaangażowaniu w ważne kwestie społeczne oraz historyczne. Jego prace i osiągnięcia w chemii oraz historiach związanych z wojną pozostają inspiracją dla kolejnych pokoleń. Działalność Robela to przykład połączenia nauki z chęcią dążenia do sprawiedliwości w trudnych czasach.
Życiorys
Jan Robel przyszedł na świat 28 sierpnia 1886 roku w Krakowie. Był synem Bronisława, który pełnił funkcję państwowego urzędnika technicznego oraz Franciszki z domu Bokor, prywatnej nauczycielki. W 1896 roku rozpoczął swoją edukację w C. K. III Gimnazjum w Krakowie, gdzie w 1904 roku ukończył VIII klasę, osiągając stopień celujący. W tym samym roku zdał także egzamin dojrzałości z odznaczeniem.
Po ukończeniu gimnazjum, w 1904 roku, rozpoczął studia z zakresu chemii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował chemię oraz medycynę, jednak nie zdołał ukończyć studiów medycznych. W 1912 roku obronił doktorat w Zakładzie Chemii Lekarskiej UJ. W okresie międzywojennym, jako pracownik naukowy, prowadził wykłady z chemii dla studentów medycyny. Do 1939 roku sprawował również funkcję przewodniczącego zarządu Krakowskiego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody.
W momencie wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, dr Robel został aresztowany podczas Sonderaktion Krakau i osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Został jednak uwolniony w lutym 1940 roku. Po powrocie do Krakowa podjął się współorganizacji tajnego Wydziału Lekarskiego UJ oraz objął funkcję kierownika Oddziału Chemicznego w Instytucie Medycyny Sądowej i Kryminalistyki, działając przy tym jako wykładowca na Wydziałach: Lekarskim i Rolniczym.
W ramach Armii Krajowej, Jan Robel zaangażował się w „Grupę Oświęcim”, jednak został zmuszony do prowadzenia badań dowodów rzeczowych zbrodni katyńskiej, które przywieziono do Krakowa przez Niemców. Jego działalność zaowocowała protokołem badań, w tym znanym jako Archiwum Robla, którego oryginał zaginął w trakcie wojny. Tekst ten stanowi jeden z kluczowych dowodów na zaangażowanie NKWD w tę zbrodnię.
Po wyzwoleniu Krakowa przez Armię Czerwoną, Jan Robel rozpoczął przekształcanie Oddziału Chemicznego w Instytut Ekspertyz Sądowych. Niestety, jego prace zostały przerwane przez aresztowanie przez NKWD, które poszukiwało dokumentacji związanej z dowodami ofiar zbrodni dokonanych przez Sowietów. Od marca do maja 1945 roku był przetrzymywany w jednym z zakonspirowanych aresztów w Krakowie.
Po uwolnieniu, w maju 1945 roku, objął kierownictwo laboratorium analiz sądowych, które później przekształciło się w Instytut Ekspertyz Sądowych. W tym czasie zespół pod jego przewodnictwem wykazał w grudniu 1945 roku, że wykorzystano Cyklon-B do mordowania więźniów w komorach gazowych, obalając teorię o użyciu cyjanowodoru do dezynfekcji.
Po zakończeniu swojej działalności w Instytucie Ekspertyz Sądowych, dr Robel przez wiele lat prowadził wykłady z chemii na Wydziale Lekarskim i kierował Zakładem Chemii Lekarskiej. Ostatecznie zrezygnował z pracy na Uniwersytecie we wrześniu 1949 roku i pozostał w Instytucie do momentu przejścia na emeryturę na początku 1961 roku. Zmarł 24 maja 1962 roku w szpitalu onkologicznym przy ul. Garncarskiej w Krakowie. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie został pochowany 29 maja 1962 roku (kwatera GA-wsch.-10).
Odznaczenia
Jan Robel jest osobą, która otrzymała wiele istotnych odznaczeń za swoje zasługi. Wśród nich warto wymienić:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej (przyznany 12 stycznia 1955).
Przypisy
- TomaszT. Dziedzic TomaszT., Dr Jan Zygmunt Robel – chemik, który przysłużył się historii [online], Instytut Ekspertyz Sądowych [dostęp 29.08.2020 r.]
- Jan Zygmunt Robel [online], Instytut Ekspertyz Sądowych [dostęp 29.08.2020 r.]
- Tomasz Dziedzic "Akta Katyńskie Doktora Robla. Powstanie i losy tak zwanego Archiwum Robla oraz sylwetka jego twórcy" Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego MCCCXXIII Prace Historyczne 139 (2012) s.125-148
- Walne Zebranie Krakowskiego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Polsce. „Kwartalny Biuletyn Informacyjny o Ochronie Przyrody”. Nr 2, s. 67-68, 30.06.1939 r.
- Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. III Gimnazyum w Krakowie za rok szkolny 1904. Kraków: 1904, s. 85, 86.
- a b c d Jan Robel. Nekrolog. „Echo Krakowa”. Nr 124, s. 5, 28.05.1962 r.
- a b Zmarł dr J. Robel. Nekrolog. „Dziennik Polski”. Nr 125, s. 2, 27-28.05.1962 r.
- Auschwitz: Zyklon B. [dostęp 04.04.2008 r.]
- 10 i 11 maja 1945 wraz z Janem Sehnem brał udział w przesłuchaniu członka Sonderkommando Szlamy Dragona (Protokół przesłuchania)
- Małopolanie w katyńskich dokumentach dr. Jana Robla
- Akta katyńskie doktora Robla. Powstanie i losy tzw. Archiwum Robla oraz sylwetka jego twórcy
- Biogram - Biblioteka Jagiellońska Uniwersytetu Jagiellońskiego
- M.P. z 1955 r. nr 50, poz. 493.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Anna Citkowska-Kimla | Stanisław Estreicher | Alexandra Kwiatkowska-Viatteau | Kazimiera Sobieska-Stachurowa | Władysław Marek Turski | Magdalena M. Baran | Zofia Bielańska-Osuchowska | Jakub Najmanowicz | Lucyna Kulińska | Adam Jan Stupnicki | Kazimierz Zakrzewski (historyk) | Józef Korpanty | Wawrzyniec Alfons Karyński | Tadeusz Świerz | Jan Moszew | Stanisław Kochanowski (nauczyciel) | Maksymilian Wiśniowiecki | Adam Krzyżanowski (ekonomista) | Kazimierz Zbigniew Sowa | Andrzej Gołaś (ur. 1946)Oceń: Jan Robel