Marek Martinek


Marek Maria Martinek, urodzony 3 maja 1957 roku w Krakowie, to postać niezwykle znacząca w polskiej geologii oraz dyplomacji. Jego życie zawodowe łączyło pasję do nauki i pracy na rzecz kraju, co zaowocowało wieloma osiągnięciami w obu dziedzinach.

Martinek pełnił funkcję chargé d’affaires w Gruzji w latach 2000–2003, gdzie jego odpowiedzialność obejmowała szeroki zakres zadań związanych z reprezentowaniem Polski. Posiadał na swoim koncie również doświadczenie jako konsul generalny w Łucku w latach 2011–2013, co pozwoliło mu na dalsze umacnianie polskich interesów na arenie międzynarodowej.

Jego wkład w dyplomację polską oraz prace naukowe na polu geologii z pewnością pozostaną w pamięci osób, które miały okazję z nim współpracować, bądź poznać jego osiągnięcia.

Życiorys

Marek Martinek to postać, która wywarła znaczący wpływ w dziedzinie geologii oraz dyplomacji. Uzyskał tytuł magistra geologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją karierę zawodową zaczynał w Oddziale Karpackim Instytutu Geologicznego, gdzie zdobywał doświadczenie w praktycznych aspektach geologii.

Po odbyciu służby wojskowej, przeniósł się do Zakładu Doświadczalnego Ośrodka Badawczego Górnictwa Surowców Chemicznych. W latach powojennych, po 1989 roku, zdecydował się na pracę w sektorze prywatnym, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe. Jego kariera dyplomatyczna rozpoczęła się w latach 1994–1999, kiedy to pracował w ambasadzie w Mińsku. Początkowo pełnił funkcję attaché, a następnie II sekretarza, gdzie kierował wydziałem administracyjno-finansowym.

W grudniu 2000 roku został mianowany konsulem w Tbilisi, gdzie równocześnie pełnił obowiązki chargé d’affaires do 2003 roku. Szczególnie zaangażował się w pomoc dla Polonii, organizując wsparcie charytatywne, we współpracy z Senatem oraz Fundacją „Pomost”. Jego zasługą jest również powstanie Domu Polskiego w Achalciche.

W 2006 roku objął stanowisko konsularne w Ambasada w Wilnie, gdzie odpowiadał za wprowadzenie ustawy o Karcie Polaka na Litwie, a także za przekształcenie konsulatu generalnego w wydział konsularny ambasady. Od września 2009 roku pełnił funkcję kierownika wydziału konsularnego ambasady w Mińsku. W latach 2011–2013 był I radcą i konsulem generalnym RP w Łucku. W przerwach między swoimi placówkami, pracował także w centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jego kariera nie kończyła się jednak na dyplomacji. Po powrocie z zagranicy, pracował w Sądzie Rejonowym w Otwocku, co było kolejnym krokiem w jego wieloaspektowej przygodzie zawodowej.

Osobiście był synem Mieczysława i Mieczysławy, z żoną i jednym synem. Znany był ze znajomości języka rosyjskiego, co ułatwiało mu pracę w międzynarodowym środowisku. Pochowany został naCmentarzu Salwatorskimw Krakowie.

Przypisy

  1. a b Rejestr Spadkowy PL: wyszukiwanie wpisu [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 05.12.2023 r.]
  2. śp. Martinek Marek, GROBONET - wyszukiwarka osób pochowanych - Cmentarz parafialny Kraków Salwator [dostęp 05.12.2023 r.]
  3. Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że zmarł nasz Kolega Ś.P. Marek Martinek, otwock.sr.gov.pl, marzec 2021 r. [dostęp 05.12.2023 r.]
  4. Achalciche i twierdza jak z baśni 1001 nocy., DzieciakiNaPokład, 09.05.2017 r. [dostęp 06.11.2019 r.]
  5. a b c Zapis przebiegu posiedzenia Komisji Łączności z Polakami za Granicą/nr 89/, orka.sejm.gov.pl, 18.08.2011 r. [dostęp 06.11.2019 r.]

Oceń: Marek Martinek

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:22