Robert Witold Makłowicz, urodzony 12 sierpnia 1963 roku w Krakowie, jest postacią wybitną w polskiej kulturze kulinarnej. Jako dziennikarz, krytyk kulinarny, pisarz oraz publicysta, zdobył uznanie w wielu kręgach.
Jego niewątpliwym osiągnięciem jest stworzenie oraz prowadzenie cyklu programów kulinarnych „Makłowicz w podróży”, które cieszą się dużą popularnością wśród widzów.
Życiorys
Robert Makłowicz jest synem Włodzimierza Makłowicza, marynarza, oraz Beaty Preiss. W jego rodzinie jest także młodsza siostra, Dominika. Rodzice Roberta pochodzą z mieszanki różnych kultur, w tym polskiej, ukraińskiej, ormiańskiej, węgierskiej i austriackiej, co wpływa na jego różnorodne zainteresowania.
Ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a następnie kontynuował naukę na kierunkach prawa oraz historii na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1982-1989. Po powrocie z Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako robotnik, zafascynowany różnorodnością kuchni świata, postanowił zająć się krytyką kulinarną.
W 1993 roku rozpoczął współpracę z „Gazetą Wyborczą” jako felietonista. Pięć lat później, w 1998 roku, stał się gospodarzem cyklu programów Podróże kulinarne Roberta Makłowicza emitowanych na antenach Telewizji Polskiej. Jego programy były znane z podróży do egzotycznych zakątków i odkrywania kulinarnych tradycji różnych kultur. Po zakończeniu współpracy z TVP w 2008 roku, Makłowicz rozpoczął nowy projekt – program Makłowicz w podróży, który zadebiutował w marcu 2008 na TVP2.
Robert Makłowicz był również przewodnikiem po świecie kulinarnym w pierwszych dwóch edycjach popularnego programu Bake Off – Ale ciacho!. W marcu 2017 roku zakończył współpracę z TVP, a jesienią tego samego roku zadebiutował w stacji Food Network z programem Makłowicz w drodze.
W 2009 roku wspomenienie o Marku Eminowiczu zostało zawarte w książce Lubię swoje wady, z okazji siedemdziesięciolecia Marka. Dwa lata później, 20 października 2010 roku, wydał swoją książkę pt. Cafe Museum, za którą zdobył prestiżową Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej. Jego twórczość literacka łączy zamiłowanie do kulinariów i historii.
W marcu 2020 roku uruchomił własny kanał na YouTube, gdzie dzieli się filmami o tematyce kulinarnej i historycznej. W latach 2020–2021 prowadził audycję muzyczną Od Punk Rocka do Bartóka w rozgłośni internetowej newonce.radio.
Jego aktywność społeczną wzbogaciło objęcie roli ambasadora Wrocławskiego Roku Dobrych Relacji, mającego na celu zwiększenie świadomości na temat problemu samotności. W marcu 2024 roku został członkiem Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dodatkowo, w 2024 roku zrealizował nagrania komunikatów głosowych, które będą emitowane w pojazdach Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
Życie prywatne
Robert Makłowicz jest osobą, której życie prywatne jest interesujące i pełne pasji. Należy do Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, co stanowi istotny element jego tożsamości.
W 1991 roku zawarł związek małżeński z Agnieszką Pogodą, uznaną producentką filmową. Para ma dwóch synów: Mikołaja, urodzonego w 1992 roku, oraz Ferdynanda, który przyszedł na świat w 1996 roku.
Wśród licznych zainteresowań Makłowicza wyróżnia się miłość do historii, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Europy Środkowej, szczególnie za czasów panowania dynastii Habsburgów. Fascynują go dzieła utalentowanych pisarzy, w tym Josepha Rotha oraz Andrzeja Bobkowskiego.
Aktualnie mieszka w pięknym Krakowie, a także posiada dom na malowniczym półwyspie Pelješac w chorwackiej Dalmacji, gdzie spędza kilka miesięcy każdego roku.
Odniesienia w kulturze
Wypowiedzi Roberta Makłowicza są nie tylko niezwykle inspirujące, ale również znajdują zastosowanie w różnych dziełach kultury, zwłaszcza w formie remiksów i parodii. Utwór „Być jak Robert Makłowicz”, stworzony przez twórcę I_W_O, zadebiutował w 2004 roku na płycie Piotra Kaczkowskiego Minimax.pl 2. Utwór ten zdobył uznanie i był notowany na Liście Przebojów Programu III, osiągając 15. miejsce, a jego obecność w zestawieniu trwała nieprzerwanie przez 15 tygodni.
Styl wypowiedzi Roberta Makłowicza oraz jego cytaty, a także filmiki publikowane w internecie, stały się inspiracją dla wielu popularnych memów oraz parodii. Co ciekawe, sam Makłowicz z sympatią patrzy na fenomen, jaki wywołała poświęcona mu twórczość internautów, dostrzegając w niej pozytywne aspekty swojej obecności w kulturze internetowej.
Upamiętnienie
Na cześć wybitnego podróżnika oraz badacza, jeden z rodzajów niesporczaków został nazwany Mesobiotus maklowiczi.
Publikacje
Robert Makłowicz, znany dziennikarz i smakosz, jest autorem wielu publikacji kulinarnych, które zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prezentujemy poniżej jego najważniejsze prace:
- C.K. Kuchnia (1995),
- Listy pieczętowane sosem, czyli gdzie karmią najlepiej w Polsce (2001; współautor z Piotrem Bikontem),
- Zjeść Kraków. Przewodnik subiektywny (2001; współautor ze Stanisławem Mancewiczem),
- Dialogi języka z podniebieniem (2003; współautor z Piotrem Bikontem),
- Prosto z pipy (2003; współautor z Piotrem Bikontem, Ziemowitem Fałatem, Pawłem Plintą, Dariuszem Wojtałą),
- Czy wierzyć platynowym blondynkom? Rzecz o restauracjach i nie tylko (2004),
- Kalendarz znaleziony w brytfannie (2005; rysunki wykonał Andrzej Zaręba),
- Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier (Wydawnictwo Znak, Kraków 2006),
- Stół z niepowyłamywanymi nogami (2007; współautor z Piotrem Bikontem),
- Fuzja Smaków. Podróże kulinarne Roberta Makłowicza (Wydawnictwo Znak, Kraków 2007),
- Cafe Museum (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010),
- C.K. Kuchnia wydanie odświeżone (2015),
- Dalmacja. Książka kucharska (2016).
Filmografia
Robert Makłowicz jest osobą z bogatym dorobkiem filmowym, zarówno jako aktor, jak i jako lektor. Jego kariera aktorska obejmuje kilka znaczących ról, zaczynając od roku 2008.
- 2008: Lejdis, gdzie zagrał postać strażnika mniejszego,
- 2008: Kup teraz, w której wystąpił jako profesor.
Oprócz tego, Makłowicz jest również uznawanym lektorem, a jego prace w dubbingu to wartość sama w sobie. Oto niektóre z jego ról dubbingowych:
- 2004: 7 krasnoludków – historia prawdziwa, w której użyczył głosu postaci Knedla,
- 2014: Mami Fatale, gdzie pełnił rolę narratora,
- 2023: Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka, w którym ponownie był narratorem.
Nagrody i odznaczenia
Robert Makłowicz to znana postać, która zdobyła liczne wyróżnienia oraz odznaczenia. Na zaufanie i uznanie społeczeństwa oraz państw, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, zasłużył dzięki swojej pracy i pasji.
W dziedzinie odznaczeń Robert Makłowicz zdobył wiele prestiżowych nagród. Wśród nich znajduje się Srebrny Krzyż Zasługi, przyznany mu w 2004 roku. W 2021 roku został uhonorowany unikalnym wyróżnieniem międzynarodowym — Złotym Krzyżem Zasługi od władz Węgier. Kolejnym sukcesem było otrzymanie w 2024 roku Złotej Odznaki Zasługi nadanej przez Austrię.
Oprócz odznaczeń, na przestrzeni lat zebrał on również imponującą listę nagród. W 2004 roku jego dotychczasowe osiągnięcia zostały docenione przez przyznanie mu Wiktora oraz niezwykle cennego Złotego Chmiela. Tego samego roku oraz w kolejnym, 2005, został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem kulinarnym, czyli Oskarem Kulinarnym. W 2011 roku uzyskał literackie uznanie, otrzymując Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej za swoje dzieło „Cafe Museum”.
Wszystkie te nagrody i odznaczenia są świadectwem jego wybitnego wkładu w rozwój kultury oraz promowanie polskiego dziedzictwa kulinariów na świecie.
Przypisy
- Robert Makłowicz z nominacją od Jacka Majchrowskiego [online], LoveKraków, 22.03.2024 r.
- Robert Makłowicz lektorem krakowskiej komunikacji - Magiczny Kraków [online], www.krakow.pl [dostęp 10.09.2024 r.]
- Post Andreasa Stadlera – ambasadora Austrii w Polsce [online], twitter.com, 25.03.2024 r. [dostęp 26.03.2024 r.]
- Ambasadorzy Roku Dobrych Relacji [online], www.wroclaw.pl [dostęp 30.09.2022 r.]
- Badacz z Krakowa odkrył dwa nowe gatunki niesporczaków; jeden z nich nazwano na cześć Roberta Makłowicza [online], Nauka w Polsce [dostęp 30.12.2022 r.]
- Węgierskie państwowe odznaczenie dla Roberta Makłowicza [online], culture.hu [dostęp 18.03.2021 r.]
- Dzień święta narodowego Węgier. Odznaczono Polaków i działaczy polonijnych [online], PolskieRadio24.pl [dostęp 18.03.2021 r.]
- Robert Makłowicz: odejście z telewizji to było prawdziwe błogosławieństwo – Magazyn WP [online], wp.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
- Dzień DobryD.D. TVN, Robert Makłowicz o podbijaniu Internetu i memach na swój temat. "Jestem tylko skromnym pasem transmisyjnym, który świat pokazuje" [online], dziendobry.tvn.pl, 27.11.2020 r. [dostęp 10.12.2020 r.]
- WPROST.pl, Makłowicz śmieje się z psa jedzącego koperek. Ten filmik stał się hitem [online], Wprost, 02.12.2020 r. [dostęp 10.12.2020 r.]
- Robert Makłowicz przeszedł do TVN. Tylko u nas zdradza szczegóły nowego programu [online], plejada.pl [dostęp 01.08.2017 r.]
- Robert Makłowicz w FOOD NETWORK! [online], TVN [dostęp 07.09.2017 r.]
- Robert Makłowicz rusza z własnym kanałem na YouTube. 'To moja prywatna inicjatywa’ [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 05.04.2020 r.]
- Robert Makłowicz uruchomił kanał na YouTube. Zdradził, co szykuje dla widzów [online], Wprost, 27.03.2020 r. [dostęp 05.04.2020 r.]
- Robert Makłowicz dołączy do Newonce.radio [online], wirtualnemedia.pl, 25.09.2020 r. [dostęp 23.01.2021 r.]
- „Bake Off – Ale ciacho!” 2 w TVP2 i TVP Rozrywka, „SATKurier.pl” [dostęp 06.05.2018 r.]
- EdytaE. Bryła, TVP odwołuje program Makłowicza po 20 latach. To odwet za krytykę [online], wyborcza.pl, 17.03.2017 r. [dostęp 18.03.2017 r.]
- OlgaO. Goździewska, Robert Makłowicz u Tatarów. Mistrz gotował na Podlasiu [online], wspolczesna.pl, 25.04.2021 r.
- Makłowicz nagrodzony Srebrnym Kałamarzem 2010 – Gazeta Krakowska. gazetakrakowska.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (24.09.2015 r.)]
- Książka: Lubię swoje wady: Marek Eminowicz w opowieściach na siedemdziesięciopięciolecie [online], biblionetka.pl [dostęp 19.10.2017 r.]
- MarekM. Jakubów, Alles Österreicher? Galizier-Figuren bei Joseph Roth und Andrzej Stasiuk, Berlin, Boston: DE GRUYTER, DOI: 10.1515/9783110287318.139, ISBN 978-3-11-028731-8 [dostęp 14.08.2020 r.]
- Instagram [online], www.instagram.com [dostęp 22.03.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Juliusz Mieroszewski | Jerzy Wunderlich | Janina Paradowska | Wiesław Wohnout | Ignacy Waniewicz | Michał Kolanko | Marek Stremecki | Konrad Kruczkowski | Friz | Stanisław Maria Jankowski | Jadwiga Rubiś | Paweł Majka | Marek Dworak | Jarosław Burdek | Maria Malatyńska | Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska | Andrzej Nowak (tłumacz) | Ada Fijał | Marcin Jędrych | Grzegorz MiecugowOceń: Robert Makłowicz