Tomasz Mars, urodzony 14 września 1977 roku w Krakowie, jest utalentowanym polskim wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów, a także aktorem i konferansjerem. Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się na przełomie lat 90., gdy wraz z przyjaciółmi założył artrockowy zespół „Gromy”. W skład zespołu wchodziły takie osobistości jak Bartosz Tomaszek grający na pianinie, Marek Henryk Mars na gitarze basowej, Rafał Drewniany na gitarze elektrycznej, Maciej Półtorak na perkusji, a także sam Tomasz Mars, który pełnił rolę wokalisty.
Repertuar „Gromów” obejmował utwory napisane przez polskich poetów, takich jak Bruno Jasieński i Andrzej Titkow, jak również autorskie piosenki Marsa, które były także jego kompozycjami. Zespół zdobył popularność dzięki uczestnictwu w licznych festiwalach i konkursach piosenki, zdobywając wiele nagród.
Co ciekawe, Tomasz Mars to czterokrotny zwycięzca kultowego krakowskiego konkursu „Śpiewać każdy może”, który prowadził Zbigniew Książek, a w jego składzie zasiadali znakomici artyści krakowscy, tacy jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marcin Daniec, Janusz Grzywacz i Lidia Jazgar. Zespół miał przyjemność występować na znanych krakowskich scenach, takich jak:
- Piwnica pod Baranami,
- Klub pod Jaszczurami,
- Rotunda,
- Kabaret Zielone Szkiełko (Jazz Rock Café),
- scena muzyczno-literacka Azyl (Klub Drukarnia).
Zachęcony przez Lidię Jazgar, wielokrotnie prezentował swoje utwory w cyklu „Galicyjski wieczór z Piosenką”. Tomasz Mars z powodzeniem reprezentował zespół także w programach TVP Kraków, takich jak „Pełna Kultura”, a także w wielu lokalnych programach radiowych.
Współpraca z tygodnikiem Młodzieży Katolickiej DROGA przyniosła nowe wyzwania, w tym występy w ośrodkach edukacyjnych w całej Polsce. Utwór zespołu „Wszystko ma swój czas” znalazł się na płycie „Błogosławiony trud - muzycy polscy Ojcu Świętemu”, w której uczestniczyli także znani artyści jak Natalia Kukulska, Dżem, Skaldowie czy De Press. Tomasz Mars z sukcesem brał również udział w projektach solowych.
Na zaproszenie Barbary Stępniak-Wilk występował w programie „Wieczory Nieperwersyjne”, gdzie wykonywał utwory autorstwa Stępniak-Wilk oraz kompozytora Aleksandra Brzezińskiego. W roku 2011 wydano płytę „Muzyczna Bombonierka. Wieczór nieperwersyjny”, a także album „Trwaj chwilo niebieska” w grudniu 2002 roku, na którym również można usłyszeć Marsa.
W efekcie nauki w lokalnym Domu Kultury kształcił się pod okiem Andrzeja Zaryckiego, znanego kompozytora związane z Piwnicą pod Baranami. Momentem przełomowym w jego karierze było spotkanie z warszawsko-krakowskim poetą Michałem Zabłockim, który znany jest z tworzenia tekstów dla czołowych polskich artystów. Razem stworzyli debiutancki koncert oraz materiał na płytę "Męski Burdel", wydanej w grudniu 2006 roku przez Metal Mind.
Organizacja i innowacyjne podejście do koncertów, w tym licytacje wierszy Zabłockiego, nadawały wyjątkowy charakter występom. Debiutanckie koncerty miały miejsce w krakowskim klubie Alchemia oraz w warszawskim klubie Melodia. Sukcesy tych wydarzeń potwierdzają słowa lokalnej prasy: „W Krakowie panuje moda na Marsa…”.
Kolejnym ważnym osiągnięciem była płyta „To ja jestem Feel’em!” z 12 października 2009 roku, nominowana do nagrody PAM London Awards, przyczyniając się do kolejnych sukcesów Marsa. Jego współpraca z Agnieszką Chrzanowską przyniosła efekty w postaci spektaklu muzycznego „Pan Kazimierz” w marcu 2006 roku, gdzie także brał udział w komponowaniu piosenek.
W 2009 roku Tomasz Mars zagrał główną rolę w spektaklu „Leningrad”, który w oparciu o twórczość rosyjskiej grupy Leningrad był prezentowany w różnych teatrach w Polsce, uzyskując status kultowego. Na stałe związany z Centrum Sztuki Impart, gdzie występował do lutego 2022 roku.
Jako kontynuacja twórczości Leningradu, po wielu latach powstał spektakl „Miłość w Leningradzie”, w którym również występował z Mariuszem Kiljanem, ukazując nową rzeczywistość współczesnej Rosji.
W 2020 roku, Tomasz Mars oraz Łukasz Czuj z Michałem Chludzińskim, przygotowali nowy spektakl-koncert „Trzecioligowy Życia Król”. Premiera miała miejsce 31 lipca 2020 roku w Wrocławiu oraz 16 sierpnia w Krakowie.
W wyniku swojej złożonej działalności artystycznej, Tomasz Mars nieprzerwanie rozwija swoją karierę, biorąc udział w rozmaitych projektach muzycznych oraz pełniąc funkcję konferansjera w branży eventowej. W dniu 30 września 2023 roku zainicjował projekt muzyczny „Światło-Życie” na cześć Franciszka Blachnickiego, a jego udział w różnorodnych wydarzeniach czyni go jednym z ważniejszych artystów na polskiej scenie muzycznej.
Wśród jego licznych osiągnięć należy również wymienić współpracę z Magdalena Steczkowska oraz zaproszenie do współpracy Adama Niedzielina, co podkreśla jego wszechstronność i umiejętności w różnych formach artystycznych.
Dyskografia
Albumy
Oto lista albumów, które wydano w bogatej karierze artystycznej Tomasza Marsa:
- 2009: To ja jestem Feel’em!,
- 2006: Męski burdel.
Single
Na przestrzeni lat artysta wydał również wiele singli, które cieszyły się popularnością:
- 2009: Sweet Doda,
- 2009: To ja jestem Feel’em!,
- 2006: Pedały.
Osiągnięcia
Tomasz Mars to artysta, którego kariera muzyczna obfituje w liczne osiągnięcia. Uczestniczył i odniósł sukcesy w wielu prestiżowych konkursach oraz festiwalach piosenki. Do najbardziej znaczących wydarzeń, w których brał udział, należą:
- festiwal „Fama” w Świnoujściu,
- konkurs „Wieczorne Nastroje” w Kwidzynie,
- festiwal „Festiwal Piosenki Poetyckiej” w Oleśnie,
- wydarzenie „Łykend” we Wrocławiu,
- festiwal „Yapa” w Łodzi.
Przypisy
- Tomasz Mars w Radiowym Teatrze Piosenki Agnieszki Chrzanowskiej cz.1. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Tomasz Mars - To Ja Jestem Feel'em. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Tomasz Mars - Sweet Doda. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Pan Kazimierz w Radiowym Teatrze Piosenki Agnieszki Chrzanowskiej. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Pan Kazimierz [Post scriptum]. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Odjechany na rockowo spektakl "Leningrad". Śpiewają i tańczą: Tomasz Mars i Mariusz Kiljan. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Fragment punkowego koncertu teatralnego "Siekiera" - Łaźnia Nowa 2011. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Miłość w Leningradzie / reż. Łukasz Czuj. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Trzecioligowy Życia Król - fragmenty koncertu-spektaklu. W roli tyt. Tomasz Mars. Reż. Łukasz Czuj. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Trzecioligowy Życia Król - fragment spektaklu muzycznego. Wykonawcy: Tomasz Mars, Mirosława Żak. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Układ Słoneczny - Solar System. [dostęp 28.02.2024 r.]
- Tomasz Mars Lektor Demo. [dostęp 28.02.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wojciech Jahn | Agnieszka Mandat | Wiktor Kociuban | Marta Deskur | Zdzisław Zaczyk | Barbara Czarnowieska | Wawrzyniec Brzozowski | Wojciech Jerzy Has | Sławomir Karpowicz | Adam Włodek | Ewa Braun (scenograf) | Jan Sztaudynger | Antonina Krzysztoń | Andrzej Pietsch | Jerzy Zelnik | Rudolf Gołębiowski | Przemysław Sokół | Zygmunt Nowakowski (artysta) | Marek Chołoniewski | Zygmunt DygatOceń: Tomasz Mars