Wiktor Jassem, urodzony 11 czerwca 1922 roku w Krakowie, a zmarły 7 stycznia 2016 roku, był postacią niezwykle istotną w dziedzinie językoznawstwa w Polsce. Był wybitnym fonetykiem i filologiem, który zdobył uznanie nie tylko na krajowym, ale również na międzynarodowym polu akademickim.
W trakcie swojej kariery naukowej, Jassem zyskał tytuł profesora nauk technicznych, a jego wkład w rozwój fonetyki akustycznej stał się fundamentalny. Specjalizował się w badaniu mechanizmów wytwarzania dźwięków oraz analizował proces rozumienia mowy, co przyczyniło się do lepszego zrozumienia komunikacji międzyludzkiej.
Oprócz swoich badań fonetycznych, angażował się także w obszar cyfrowej syntezy, co obejmowało przetwarzanie i analizę mowy. Jego dorobek naukowy oraz zaangażowanie w rozwój fonetyki w Polsce zostały docenione przez Polskie Towarzystwo Fonetyczne, w którego składzie znalazł się jako członek honorowy.
Życiorys
W przebiegu drugiej wojny światowej, Wiktor Jassem aktywnie uczestniczył w tajnym nauczaniu. Był zarówno studentem, uczącym się języka angielskiego oraz niemieckiego, jak i nauczycielem w zakresie języka angielskiego.
Jego kariera akademicka rozpoczęła się na Uniwersytecie Wrocławskim w drugiej połowie lat 40. XX wieku, gdzie miał przyjemność wykładać fonetykę angielską. W 1952 roku przeniósł swoje zainteresowania do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, co otworzyło przed nim nowe możliwości rozwoju naukowego.
Między rokiem 1955 a 1992 był zatrudniony w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki na Wydziale Nauk Technicznych PAN. Tam założył Samodzielną Pracownię Fonetyki Akustycznej, w której przez długi czas pełnił rolę kierownika.
Na Wydziale Filologii UAM pracował do 1968 roku, zasiadając na stanowisku kierownika Zakładu Fonetyki od 1966 do 1968 roku. W marcu 1968 roku został zawieszony przez komitet zakładowy PZPR, a następnie zwolniony z Uniwersytetu. Powód tego działania był wynikiem jego odmowy odczytania studentom odezwy PZPR, która była wymierzona przeciwko „syjonistom”. Mimo trudnych czasów i presji, nie opuścił Polski, co świadczy o jego determinacji.
Po tych wydarzeniach kontynuował pracę w Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, gdzie również związany był z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Wydziału Nauk Technicznych PAN. W 1976 roku powrócił do PZPR, a w 1978 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych, co było zwieńczeniem jego pracy naukowej.
Wiktor Jassem był autorem ponad 200 publikacji, koncentrując się głównie na fonetyce akustycznej oraz fonologii języka polskiego i angielskiego. Jego badania były publikowane w międzynarodowych czasopismach językoznawczych, z szczególnym uwzględnieniem Journal of the International Phonetic Association. Był również autorem podręczników do nauki wymowy angielskiej, w tym kultowego „Podręcznika wymowy angielskiej” z 1962 oraz „Exercises in English Pronunciation” z 1995. Dodatkowo, pełnił rolę redaktora naukowego w Wielkim słowniku polsko-angielskim (1982) opracowanym przez Jana Stanisławskiego.
Przez ponad pół wieku zasiadał w Stałej Radzie Międzynarodowego Towarzystwa Fonetycznego, co podkreśla jego znaczenie w naukowym środowisku fonetyki.
Ostatnie chwile życia były dla niego ważne, a 16 stycznia 2016 roku znalazł spoczynek na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu (pole 2-2-3-9). Jego dziedzictwo żyje dalej dzięki jego wkładom w naukę i edukację.
Życie prywatne
Wiktor Jassem ma syna, którym jest Krzysztof Jassem. Dodatkowo jego rodzina wzbogacona jest o wnuków, Piotra Jassema i Pawła Jassema. Wszyscy członkowie rodziny są zaangażowani w brydż sportowy, co świadczy o ich wspólnych zainteresowaniach i pasjach.
Wybrane publikacje
Wśród istotnych prac Wiktora Jassema możemy znaleźć szereg publikacji, które znacząco wpłynęły na rozwój linguistyki oraz fonetyki języka angielskiego. Oto niektóre z nich:
- intonacja języka potocznego w Angielskim, Travaux de la Société des Sciences et des Lettres de Wroclaw, 1951,
- Fonetyka języka angielskiego, Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1954,
- Podręcznik wymowy angielskiej, Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1962,
- Fonologia współczesnego języka angielskiego, Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, 1987,
- Ćwiczenia w wymowie angielskiej, Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1995.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Witold Wilkosz | Marek Sanak (biolog) | Piotr Tarczyński | Juliusz Piwowarski | Barbara Żak-Ogaza | Franciszek Karliński | Benedykt Hesse | Jerzy Kowalski (filolog klasyczny) | Jerzy Pawłowski (zoolog) | Konrad Wnęk | Wojciech Łużny | Maria Manturzewska | Szczepan Biliński | Roman Batko | Michał Patkaniowski | Przemysław Olszewski | Andrzej Sulima Kamiński | Jerzy Leyko | Stanisław Krystyn Zaremba | Władysław BalaOceń: Wiktor Jassem