Juliusz Piwowarski, urodzony 20 lipca 1954 roku w Krakowie, jest postacią wybitną w obszarze polskiej myśli filozoficznej, publicystyki oraz pedagogiki. Jego multidyscyplinarne zainteresowania obejmują szeroki wachlarz tematów, w tym politologię i sekuritologię.
W 1995 roku założył Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie, gdzie pełnił funkcję rektora. Uczelnia ta stała się istotnym punktem na mapie edukacji w zakresie bezpieczeństwa publicznego oraz indywidualnego.
Piwowarski jest także twórcą Cracow Research Institute for Security and Defense Skills Apeiron. Jego prace i działalność dydaktyczna znacząco wpływają na rozwój myśli w dziedzinie bezpieczeństwa w Polsce.
Życiorys
Juliusz Piwowarski to wybitny absolwent Technikum Energetycznego w Krakowie, gdzie kształcił się w latach 1969-1974. W tym czasie podejmował aktywności jako instruktor ZHP oraz w zakresie przysposobienia obronnego. Już od 1970 roku angażował się w działalność Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Indyjskiej, a od 1981 roku z powodzeniem pełnił rolę instruktora karate.
W latach 1974–1978 studiował na Wydziale Elektrycznym na Akademii Górniczo-Hutniczej. Swoje studia musiał przerwać, aby w pełni oddać się treningom sztuk walki oraz kształcić się w zakresie teorii i filozofii sportu na Uniwersytecie Medicina Alternativa na Sri Lance. To tam zdobył doktorat z filozofii w 2004 roku, co stanowiło zwieńczenie jego współpracy z tym instytutem.
Rok 1999 przyniósł mu nowe wyzwanie – rozpoczął studia z zakresu politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończył je w 2004 roku, uzyskując tytuł magistra. Jego praca magisterska nosiła tytuł „Polityczno-społeczne i historyczne konteksty terroryzmu”. W 2009 roku, na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie religioznawstwa. Tematyka jego rozprawy doktorskiej oscylowała wokół filozofii bezpieczeństwa, osadzonej w kontekście tradycji kodeksu samurajskiego Bushidō, która była wynikiem jego wieloletnich doświadczeń w sztukach walki.
Badania, które rozpoczął w tym zakresie, są kontynuowane i obejmują zagadnienia związane z kulturą bezpieczeństwa jako zjawiskiem społecznym. W marcu 2017 roku Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach podjęła decyzję o nadaniu mu stopnia naukowego doktora habilitowanego. Jego dorobek naukowy, w tym książka „Transdyscyplinarna istota kultury bezpieczeństwa narodowego”, został podstawą do tego wyróżnienia.
W 2005 roku razem z żoną Barbarą Piwowarską zainaugurował działalność Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie, co obrazuje jego zaangażowanie w edukację i rozwój w dziedzinie bezpieczeństwa.
Sport
Juliusz Piwowarski stał się niezapomnianą postacią w świecie sztuk walki, łącząc swoją pasję ze ścieżką zawodową od 1971 roku. Rozpoczął intensywne treningi karate, kick-boxingu oraz ju-jitsu, co zaowocowało niezliczonymi sukcesami w tych dziedzinach. Jego oddanie i zaangażowanie zaowocowały tytułem dyplomowanego instruktora karate, który uzyskał w 1981 roku.
W 1986 roku, dzięki inicjatywie Piwowarskiego, powstał Krakowski Klub Sportowy „Orion” przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Krakowie, co przyczyniło się do rozwoju sportu w tym regionie. Już rok później, jego talent i umiejętności zaowocowały pracą jako instruktor kick-boxingu oraz drugim trenerem Kadr Polski w tej dyscyplinie. Tak znaczące osiągnięcia przyczyniły się do nadania mu tytułu Honorowego Członka Polskiego Związku Kickboxingu.
W latach 1987-1997, Juliusz był również instruktorem walki wręcz w służbach mundurowych oraz w jednostkach specjalnych Policji, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi profesjonalistami. W 1997 roku zajął się prowadzeniem zajęć z combat jujitsu w Polskim Związku Instruktorów Służb Mundurowych, a w 2000 roku wzbogacił swoje kompetencje o uprawnienia instruktora strzelectwa.
Piwowarski to także wielokrotny uczestnik mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata w All Style Karate. W roku 2006 zdobył prestiżowy tytuł Mistrza Świata w tej dziedzinie, co stanowić może swoisty ukoronowanie jego osiągnięć. Obecnie posiada imponujące stopnie mistrzowskie, w tym 10 Dan w karate, 8 Dan w kick-boxingu WIASKA oraz 5 Dan w ju-jitsu.
Dodatkowo, jest uznawany za trenera klasy I w karate oraz trenera II klasy w boksie, a także posiada licencje instruktora strzelectwa bojowo-obronnego i sportowego, a dodatkowo ukończył kurs na ratownika wodnego, co podkreśla jego wszechstronność w dziedzinie sztuk walki i ratownictwa.
Kariera zawodowa
Juliusz Piwowarski to postać, której działania w sferze edukacji i bezpieczeństwa mają znaczący wpływ na rozwój tych dziedzin w Polsce. Jego kariera zawodowa jest świadectwem zaangażowania w tworzenie instytucji kształcących specjalistów w obszarze ochrony i bezpieczeństwa.
- W 1994 roku założył Krakowską Policealną Szkołę Detektywów i Pracowników Ochrony „Bodyguard”,
- W 2005 roku uruchomił Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie,
- Natomiast w 2012 roku powołał do życia Krakowski Instytut Badań Bezpieczeństwa i Kompetencji Obronnych oraz wydawnictwo APEIRON.
Wybrane publikacje książkowe
Juliusz Piwowarski to autor wielu znaczących prac naukowych, które dotyczą różnych aspektów bezpieczeństwa oraz zarządzania. Poniżej znajduje się lista jego wybranych publikacji książkowych, które łączą badania z praktyką i teoretycznymi rozważaniami w dziedzinie bezpieczeństwa.
- 2010 – Dysfunkcje w administracji i zarządzaniu: identyfikacja, zapobieganie i przeciwdziałanie: sympozjum naukowe z okazji obchodów 5-lecia Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie 16 grudnia 2010 r.,
- 2010 – Etos rycerski i jego odmiany w koncepcji Marii Ossowskiej. Przyczynek do budowy kultury bezpieczeństwa,
- 2011 – Samodoskonalenie i bezpieczeństwo w samurajskim kodeksie Bushido,
- 2011 – Bezpieczeństwo informacyjne,
- 2012 – Etyka funkcjonariusza Policji: źródła, motywacje, realizacja,
- 2012 – Etyka w administracji i zarządzaniu publicznym: motywacje, realizacja, bezpieczeństwo,
- 2012 – Bezpieczeństwo informacyjne: informacje niejawne,
- 2013 – Problemy bezpieczeństwa,
- 2013 – Pojęcie bezpieczeństwa w naukach społeczno-prawnych,
- 2013 – Terroryzm lewacki: wybrane zagadnienia,
- 2013 – Fundamentalizm islamski a terroryzm w XXI wieku,
- 2013 – Security Forum Cracow 2012,
- 2013 – Ochrona obiektów: zarys wybranych zagadnień,
- 2013 – Police Officer’s Ethics,
- 2013 – Etyka policjanta: od wzniosłych ideałów aż po ich realizację. Podręcznik akademicki,
- 2013 – Polski Związek Ju-Jitsu a bezpieczeństwo: sprawność, skuteczność, organizacja,
- 2014 – Międzynarodowe konteksty bezpieczeństwa wewnętrznego państwa,
- 2014 – Bezpieczeństwo informacji niejawnych i danych osobowych: podręcznik akademicki,
- 2014 – Ochrona informacji niejawnych: podręcznik,
- 2014 – Realizacja zadań bezpieczeństwa. Jakość, prakseologia, praworządność,
- 2014 – Funkcje teorii nauk o bezpieczeństwie,
- 2014 – Fenomen bezpieczeństwa. Pomiędzy zagrożeniem a kulturą bezpieczeństwa,
- 2014 – Ethos rycerski. Przyczynek do budowy kultury bezpieczeństwa policji,
- 2014 – Teoria bezpieczeństwa,
- 2014 – Etika prílušníkov Polície,
- 2015 – Ochrona ludności: wybrane zagadnienia: monografia naukowa,
- 2015 – Fundamentalizm islamski a terroryzm w XXI wieku,
- 2015 – Psychospołeczne i aksjologiczne determinanty kultury bezpieczeństwa służb mundurowych,
- 2015 – Security Culture and Self-Improvement. From the Ancient Kshatriya to Modern Samurai,
- 2016 – Transdyscyplinarna istota kultury bezpieczeństwa narodowego.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Barbara Żak-Ogaza | Franciszek Karliński | Benedykt Hesse | Jerzy Kowalski (filolog klasyczny) | Jerzy Pawłowski (zoolog) | Konrad Wnęk | Kazimierz Piwarski | Piotr Górecki (historyk) | Andrzej Wojtyna | Alojzy Rafał Estreicher | Piotr Tarczyński | Marek Sanak (biolog) | Witold Wilkosz | Wiktor Jassem | Wojciech Łużny | Maria Manturzewska | Szczepan Biliński | Roman Batko | Michał Patkaniowski | Przemysław OlszewskiOceń: Juliusz Piwowarski