Wiktor Sikorski


Wiktor Sikorski, urodzony w Krakowie w 1863 roku, był osobą o niezwykłym wkładzie w rozwój architektury i inżynierii w Polsce. Jego życie zakończyło się 12 grudnia 1926 roku w Krośnie, gdzie pozostawił po sobie znaczący ślad.

Jako polski inżynier architekt, Sikorski zyskał uznanie zarówno jako asesor, jak i radny miasta Krosna. W ciągu swojej kariery pełnił również funkcję Sekretarza Powiatowego Komitetu Narodowego w Krośnie, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność społeczną i samorządową w regionie.

Życiorys

W 1891 roku Wiktor Sikorski objął rolę budowniczego miejskiego w Krośnie, co pozwoliło mu na szeroką współpracę z wybitnymi architektami z Krakowa oraz Lwowa. Jego twórczość charakteryzowała się przeważnie eklektycznym stylem, a większość budowli, które zaprojektował, posiadała ceglaste elewacje ozdobione różnorodnymi aplikacjami.

Sikorski był odpowiedzialny za budowę wielu istotnych obiektów, w tym budynku Sądu Okręgowego w Krośnie oraz licznych kościołów ulokowanych w Galicji. Jego najważniejsze realizacje sakralne obejmują Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana, kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Barcicach, a także kościół św. Zofii w Dylągowej. Dodatkowo, do jego osiągnięć należy także budowa szkoły w Moderówce.

W latach 1899-1904 prowadził wspólnie z Tadeuszem Stryjeńskim regotyzację kościoła franciszkanów w Krośnie, który został poważnie zniszczony podczas pożaru w 1872 roku. W okresie od 1899 do 1910 roku zajmował się także renowacją kościoła farnego św. Trójcy w Krośnie, a po 1906 roku podjął prace nad kościołem parafialnym w Rymanowie.

Wiktor Sikorski zmarł i został pochowany na Starym Cmentarzu w Krośnie. W 2010 roku jego grób przeszedł proces restauracji, co świadczy o jego znaczeniu w historii regionu.

Przypisy

  1. Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu. Tom V pod redakcją F. Leśniaka. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, 2010 r.
  2. Rzeszowska Teka Konserwatorska, T II. 2000 r. B. Sanocka, Architektura Willowa Międzywojennego Krosna i jej Twórcy.
  3. Szkoła Podstawowa w Moderówce od początku istnienia do wybuchu II wojny światowej. [dostęp 23.09.2017 r.]
  4. Kościół OO. Franciszkanów w Krośnie. [dostęp 23.09.2017 r.]
  5. Zespół kościoła parafialnego św. Trójcy. [dostęp 23.09.2017 r.]
  6. Ewa Gorczyca: Stary Cmentarz w Krośnie.
  7. Wydarzyło się w maju, Nasz Rymanów nr 5(184)/2016.
  8. Decyzja A-475 Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
  9. Barcice, kościół NMP Wniebowziętej.
  10. Kościół pw. św. Zofii w Dylągowej.
  11. Ratujmy Stary Cmentarz.
  12. W tym budynku już sto lat osądzają winnych.

Oceń: Wiktor Sikorski

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:6