Jerzy Andrzej Sładek, urodzony 7 lutego 1954 roku w Krakowie, to wybitny polski inżynier oraz profesor nauk technicznych. Jest profesorem zwyczajnym Politechniki Krakowskiej, w której specjalizuje się głównie w metrologii współrzędnościowej, metrologii stosowanej w procesach wytwarzania, automatyzacji procesów oraz systemach zapewniania jakości.
W ciągu swojej kariery pełnił wiele kluczowych ról. W latach 1993–1996 był kierownikiem Samodzielnej Pracowni Zautomatyzowanych Systemów Zapewnienia Jakości, a następnie w latach 1996–1997 kierował Zakładem Metrologii i Kontroli Technicznej. W przedziale czasowym 1997-1998 sprawował funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji. W latach 2004–2013 kierował Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, które od 2010 roku działało jako akredytowane laboratorium wzorcujące oraz samodzielna jednostka naukowo-dydaktyczna.
Od roku 2016 pełni również obowiązki dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, gdzie kontynuuje swoją misję rozwoju edukacji i innowacji technologicznych.
Założył oraz prowadził dwie innowacyjne spółki w sektorze inżynieryjnym, specjalizujące się w metrologii: Bipropol Sp. z o.o. oraz Metronom Sp. z o.o. Obie firmy odnosiły znaczące sukcesy na rynku, co doprowadziło do ich przejęcia przez duże zagraniczne przedsiębiorstwa. Dodatkowo, od 1996 roku przewodniczy Radzie Nadzorczej Międzynarodowej Fundacji Promocji Zaawansowanych Technologii.
Jako jeden z inicjatorów Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Sładek pełnił funkcję członka zarządu tej instytucji w latach 1997–2003, a także był wiceprezesem Centrum Zaawansowanych Technologii – Spółki Skarbu Państwa (obecnie znanej jako Krakowski Park Technologiczny). W tym czasie przyciągnął do strefy takich kluczowych inwestorów jak Motorola oraz Comarch.
Od 2015 roku Sładek jest także członkiem Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, gdzie wnosi swoje cenne doświadczenie oraz wiedzę.
Życiorys
Jerzy Sładek to znakomity krakowianin, który ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w 1972 roku. Po zakończeniu edukacji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, w 1977 roku, podjął pracę w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji PK. Tam zaczęła się jego fascynacja metrologią współrzędnościową, która wówczas była nowym i nieprzebadanym tematem na polskich uczelniach. Dzisiaj jest to obszar nauki, który odegrał kluczową rolę w rozwoju przemysłu Hi-tech oraz stał się fundamentalny dla współczesnej inżynierii mechanicznej.
W trakcie swojej kariery, Jerzy Sładek opracował innowacyjną metodę macierzową, która wprowadza nowe podejście do oceny dokładności systemów współrzędnościowych. Jako pionier, po raz pierwszy zastosował sztuczne sieci neuronowe w kontekście modelowania, oceny dokładności oraz pomiarów w metrologii współrzędnościowej. Obecnie jego zainteresowania koncentrują się na ocenie dokładności systemów pomiarowych oraz wykorzystaniu wirtualnych systemów pomiarowych do szacowania niepewności pomiarów.
Dodatkowo, Jerzy Sładek prowadzi badania dotyczące rozwoju mikro i nanometrologii współrzędnościowej. W ramach swoich działań zorganizował Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej na Politechnice Krakowskiej, które uzyskało akredytację PCA nr AP 132 jako laboratorium wzorcujące. Kieruje także szkołą naukową metrologii współrzędnościowej, która jest z nią powiązana.
Profesjonalne umiejętności Jerzego Sładka są uznawane nie tylko w Polsce, ale również na międzynarodowej arenie. Współpracuje on z wieloma uniwersytetami oraz krajowymi laboratoriami badawczymi w Europie. Wśród jego partnerów znajdują się renomowane instytucje takie jak Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB), TU Braunschweig w Niemczech oraz NTB Buchs w Szwajcarii, gdzie rozwijane są nowoczesne metody kontroli dokładności pomiarów oraz wzorcowania systemów pomiarowych.
Publikacje
Jego osiągnięcia w dziedzinie publikacji, wdrożeń oraz badań związanych z metrologią współrzędnościową są naprawdę imponujące, obejmując ponad 400 różnych pozycji.
Wśród nich znajdują się liczne artykuły, które zdobyły szerokie uznanie, jako często cytowane w artykułach indeksowanych w bazie JCR.
Wśród jego osiągnięć znajduje się także opublikowana książka o tytule „Coordinate Metrology – Accuracy of Systems and Measurements”, a także publikacja naukowa dotycząca dokładności pomiarów współrzędnościowych.
Jako osoba o znaczącym wpływie w swoim obszarze, kierował trzema grantami europejskimi oraz 16 rozbudowanymi krajowymi projektami badawczymi.
Pełnił również rolę promotora w przypadku 11 zakończonych projektów doktorskich do roku 2018, wszystkie związane z metrologią współrzędnościową.
Zajmował się także recenzowaniem licznych prac doktorskich oraz habilitacyjnych, a także dostarczał opinii na temat dorobku w kontekście tytułu profesora nauk technicznych.
Jest aktywnym członkiem komitetów naukowych, które organizują wiele krajowych oraz międzynarodowych konferencji i kongresów.
Pełnione funkcje z wyboru
Jerzy Sładek pełnił wiele istotnych ról w swojej karierze zawodowej, które znacząco wpłynęły na rozwój nauk technicznych w Polsce. Wśród nich znajduje się jego członkostwo w Polskiej Akademii Nauk, gdzie zasilał Wydział IV Nauk Technicznych, a także Komitet Budowy Maszyn.
Dodatkowo, był on sekretarzem naukowym KBN PAN w latach 2007–2016, co świadczy o jego aktywnym zaangażowaniu w działalność tej instytucji oraz w promocję badań naukowych w zakresie techniki.
Działalność społeczna
W czasach młodzieńczych angażował się w sport, szczególnie w szermierkę, co stało się fundamentem jego późniejszej działalności społecznej. Przez wiele lat był aktywnym działaczem na rzecz swojej ulubionej dyscypliny.
Pełnił funkcję wiceprezesa Krakowskiego Klubu Szermierzy przez osiem lat, a także był prezesem Małopolskiego Okręgowego Związku Szermierczego przez sześć lat. Jego zaangażowanie w rozwój szermierki zostało uhonorowane Medalem 90-lecia Polskiego Związku Szermierczego.
Przypisy
- Jerzy Sładek: Coordinate Metrology – Accuracy of Systems and Measurements, Springer Verlag GmbH-Berlin-Heidelberg 2016, ISSN 2195-9862, DOI: https://doi.org/10.1007/978-3-662-48465-4.
- Jerzy Sladek, Dokładność pomiarów współrzędnościowych, Wyd. Politechniki Krakowskiej 2011, ISBN 978-83-7242-643-7.
- Członkowie Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk: http://kbm.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=58&Itemid=156&lang=pl [dostęp 23.01.2019 r.]
- Laboratorium metrologii Współrzędnościowej Politechniki Krakowskiej: http://www.lmw.pk.edu.pl/ [dostęp 23.01.2019 r.]
- Akredytowane laboratorium wzorcujące: http://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/laboratoria-wzorcujace/AP%20132,podmiot.html [dostęp 23.01.2019 r.]
- a b c d e Pracownicy Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej: http://lmw.pk.edu.pl/web/index.php?option=com_content&view=article&id=10&Itemid=478&lang=pl [dostęp 23.01.2019 r.]
- Archiwum „Naszej Politechniki” Politechniki Krakowskiej nr 35: https://mail.pk.edu.pl/~naszapol/archiwum/NR35/TEXT/17_18.htm [dostęp 23.01.2019 r.]
- a b Prof. Jerzy Andrzej Sładek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.01.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Władysław Kluger (inżynier) | Łazarz Rock | Zvi Hecker | Kazimierz Łatak (architekt) | Józef Weinberger | Gustav Adolf Platz | Józef Pokutyński | Jerzy Kluger | Bernard Birkenfeld | Piotr Mysłakowski | Władysław Ekielski | Stanisław Ścieszka | Rela Schmeidler | Wiktor Sikorski | Rafał Ekielski | Janusz Niedziałkowski | Kazimierz Straszewski | Marian Osiński | Władysław Heller (radiotechnik) | Henryk SchönkerOceń: Jerzy Sładek