Bulwar Wołyński w Krakowie


Bulwar Wołyński w Krakowie to historyczna budowla hydrotechniczna, która pełni istotną rolę w systemie ochrony przeciwpowodziowej miasta. To malownicze odcinki, które rozciągają się wzdłuż majestatycznej rzeki Wisły, pierwotnie miały również służyć jako pomocnicze nabrzeża portowe.

Struktura bulwaru składa się z murów oporowych, gdzie wyróżniamy górny, wysoki mur oraz dolny, który otacza koryto rzeki i kształtuje nabrzeże przeładunkowe. Poziom górny bulwaru wyposażony jest w murowane schody, które zapewniają pieszym wygodny dostęp, a także brukowane pochylnie umożliwiające komunikację kołową. Niestety, dolne bocznice kolejowe nie przetrwały do naszych czasów.

Bulwar Wołyński, w połączeniu z innymi bulwarami oraz wałami w Krakowie, stanowi niezwykle efektywne zabezpieczenie przed powodziami. Historia miasta dostarcza wielu dowodów na skuteczność tego systemu, o czym świadczą doświadczenia z wielkich powodzi, które miały miejsce w latach 1970, 1997 oraz 2010.

Opis

Bulwar Wołyński rozciąga się w malowniczym zakolu Wisły, między Mostem Grunwaldzkim a ujściem rzeki Wilgi. Znajduje się on na terenie Dębników, mieszczących się w dzielnicy VIII, oraz części Podgórza, należącej do dzielnicy XIII. Wzdłuż bulwaru znajduje się Hotel Forum oraz popularny balon widokowy, oferujący znakomite widoki na okolicę.

Obiekt ten jest przykładem nowoczesnej urbanistyki, znajduącym się na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki, który został utworzony 6 kwietnia 2006 roku. Bulwar stanowi także część rekreacyjnej Wiślanej Trasy Rowerowej, która jest elementem europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo 4. Takie połączenie czyni to miejsce wyjątkowym dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Wraz z przyległymi wałami Wisły, bulwar uzyskał status obszarów parkowych, stając się popularnym celem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Prowadzą tam alejki spacerowe oraz drogi rowerowe, które zachęcają do rekreacji na świeżym powietrzu.

Bulwar Wołyński to przede wszystkim przestrzeń zielona, w dużej mierze obszar trawiasty, który delikatnie schodzi ku Wiśle. Miejsce to, poprzecinane licznymi alejkami spacerowymi, sprzyja relaksowi i wypoczynkowi, tworząc idealne warunki dla odbywania miłych spacerów w otoczeniu naturalnej przyrody.

Historia

Bulwar Wołyński to miejsce o bogatej historii, które sięga początku XX wieku. Ujście rzeki Wilgi tworzy przy bulwarze malowniczy cypelek, który jest połączony z sąsiednim bulwarem Podolskim za pomocą mostu Retmańskiego. Wzdłuż Wołyńskiego bulwaru stoi wyrazista bryła hotelu Forum, która jest dość łatwo rozpoznawalna.

Co roku, na przełomie kwietnia i maja, przed budynkiem hotelu Forum odbywa się niesamowite wydarzenie – lunapark z Holandii. To wyjątkowe miejsce oferuje szereg atrakcji, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, takich jak „Project 1” – ogromne wahadło, młot „Extrem”, karuzelę break dance, a także autodrom, który dostarcza emocji i radości.

Warto także podkreślić, że 13 czerwca 2011 roku, bulwar Wołyński został, obok innych bulwarów wiślanych, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, co świadczy o jego historycznym znaczeniu i urokliwej atmosferze, zachwycającej odwiedzających.

Przypisy

  1. Piotr Rąpalski: Imprezownia i lunapark pod Hotelem Forum rozrasta się. To już potężny kompleks rozrywkowy. [w:] Gazeta Krakowska [on-line]. gazetakrakowska.pl, 27.08.2023 r. [dostęp 19.04.2024 r.]
  2. Velo Małopolska w budowie. 400 km tras w 2017 roku [online], www.transport-publiczny.pl [dostęp 19.04.2024 r.]
  3. a b Bulwary Wiślane [online], karnet.krakowculture.pl [dostęp 19.04.2024 r.]
  4. Bulwar Poleski. zabytek.pl. [dostęp 19.04.2024 r.]
  5. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 19.04.2024 r.]
  6. Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2023. ISBN 978-83-8190-859-7. Brak numerów stron w książce

Oceń: Bulwar Wołyński w Krakowie

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:17