Plac Emila Serkowskiego w Krakowie


Plac Emila Serkowskiego, znany wcześniej jako Plac Sienny, to urokliwe miejsce położone w dzielnicy XIII Podgórze w Krakowie. Jego historia sięga początku XX wieku, kiedy to wytyczono go na terenach niegdyś zajmowanych przez średniowieczny staw królewski.

Od placu odchodzą istotne arterie miejskie, takie jak ulica Ignacego Krasickiego, ulica Jana Długosza, ulica Władysława Wareńczyka oraz planty im. Floriana Nowackiego, które otaczają go od 1868 roku.

W 1908 roku, upamiętniając postać Emila Serkowskiego, inżyniera budowlanego i burmistrza Podgórza z 1888 roku, Rada Miasta Krakowa nadała placowi jego obecną nazwę. Serkowski był również przewodniczącym komisji skarbowej oraz radcą miejskim.

Na placu znajduje się również obelisk poświęcony Maksymilianowi Siła-Nowickiemu, który został wzniesiony w 1898 roku. Był on znanym zoologiem oraz profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Siła-Nowicki był pionierem ochrony przyrody w Polsce, badaczem fauny i flory Tatr, a także współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego oraz założycielem Krajowego Towarzystwa Rybackiego, pierwszej polskiej organizacji wędkarskiej, która powstała w 1879 roku.

Zabudowa

Plac Emila Serkowskiego to miejsce o bogatej historii, w której zabudowa oddaje charakter architektoniczny różnych epok. W szczególności wyróżniają się następujące obiekty:

  • pl. Emila Serkowskiego 1 (ul. Władysława Wareńczyka 7) – Dom z około 1880 roku,
  • pl. Emila Serkowskiego 2 – Kamienica z początku XX wieku,
  • pl. Emila Serkowskiego 3 – Kamienica z około 1925 roku,
  • pl. Emila Serkowskiego 6 – Dom wybudowany w 1893 roku,
  • pl. Emila Serkowskiego 7 – Dom,
  • pl. Emila Serkowskiego 8 – Dom zaprojektowany przez Stanisława Serkowskiego i Adama Dębskiego, powstały w 1891 roku,
  • pl. Emila Serkowskiego 9 – Dom, którego projektantem był Adam Dębski, zbudowany w 1892 roku,
  • pl. Emila Serkowskiego 10 – Siedziba instytucji „Dom Kasy Chorych”, zaprojektowana przez Tadeusza Tombińskiego w 1925 roku.

Te informacje zostały zebrane na podstawie Gminnej ewidencji zabytków – Kraków.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 04.02.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 03.02.2024 r.]
  3. Praca zbiorowa: Przewodnik po Podgórzu. Kraków: Urząd Miasta Krakowa, 2010.
  4. Teresa Stanisławska-Adamczewska, Jan Adamczewski: Kraków, ulica imienia.... Kraków: BiK, 2000.
  5. Encyklopedia Krakowa. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000.
  6. Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995.

Oceń: Plac Emila Serkowskiego w Krakowie

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:20