Bulwar Kurlandzki jest historycznym przykładem budowli hydrotechnicznej o znaczeniu przeciwpowodziowym, zlokalizowanym w Krakowie i biegnącym wzdłuż malowniczej Wisły. Początkowo jego funkcja miała obejmować także elementy wspierające nabrzeża portowe, co dowodzi jego złożonej roli w infrastrukturze miejskiej.
Architektura Bulwaru Kurlandzkiego składa się głównie z murów oporowych, które dzielą się na górny, wysoki oraz dolny, który ujmuje koryto rzeki. Dolny mur nie tylko pełni funkcję ochronną, ale także tworzy nabrzeże przeładunkowe, istotne dla lokalnej gospodarki. Wzdłuż górnych murów umieszczono murowane schody, które umożliwiają dostęp pieszy, a także brukowane pochylnie przydatne dla komunikacji kołowej. Warto jednak nadmienić, że bocznice kolejowe na poziomie dolnym nie zachowały się do dzisiejszych czasów.
Bulwar Kurlandzki, wraz z innymi bulwarami w Krakowie oraz wałami, które otaczają miasto, stanowi istotny element systemu zabezpieczeń przed powodziami. Skuteczność tych budowli była wielokrotnie potwierdzana w trakcie historycznych katastrof wodnych, szczególnie podczas wielkich powodzi w latach 1970, 1997 oraz 2010.
Opis
Bulwar Kurlandzki to niezwykle malowniczy obszar, który rozciąga się wzdłuż zakola Wisły, między mostami Józefa Piłsudskiego a mostem kolejowym na linii średnicowej w Zabłociu. Obszar ten leży na terenie Kazimierza, który stanowi jedną z najstarszych dzielnic Krakowa, zachwycając swoją historią i klimatem dzielnicy I.
Na tym urokliwym bulwarze można znaleźć pozostałości mostu, który łączył Kazimierz z Podgórzem, osobnym miastem do 1915 roku. Warto zaznaczyć, że to miejsce wzbogaca historia dawnego Mostu Podgórskiego, mającego ogromne znaczenie dla komunikacji w tamtych czasach. Obecnie Podgórze stanowi ciekawe uzupełnienie krajobrazu, które przypomina o przeszłości tego obszaru.
Bulwar Kurlandzki jest nie tylko obiektem techniki urbanistycznej, ale również częścią Krakowskiego Szlaku Techniki, który został utworzony 6 kwietnia 2006 roku. To idealne miejsce dla miłośników aktywnego spędzania czasu, które jest częścią rekreacyjnej Wiślanej Trasy Rowerowej, stanowiącej fragment europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo 4.
Obecnie obszar ten zyskał funkcję parkową, przyciągając zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Świeże powietrze, piękne widoki oraz alejki spacerowe i drogi rowerowe, sprawiają, że bulwar jest chętnie odwiedzanym miejscem na relaks i spotkania ze znajomymi. Zdominowany przez trawiaste obszary, łagodnie opadające w kierunku Wisły, Bulwar Kurlandzki kusi wypoczynkiem i naturalnym pięknem przyrody.
Historia
Bulwar Kurlandzki ma swoje korzenie na początku XX wieku. Przez wiele lat jego tereny były miejscem, gdzie znajdował się Most Podgórski, który istniał aż do 1936 roku, łącząc bulwar z bulwarem Podolskim, leżącym w rejonie Miasta Podgórze. Po jego zburzeniu, w obszarze Bulwaru Kurlandzkiego pozostawiono jedynie przyczółki, które są świadectwem minionej infrastruktury.
W niezwykle kreatywny sposób, lata 2009–2010 przyniosły nową inwestycję w tym miejscu: wybudowano Kładkę Ojca Bernatka, która umożliwia wygodne przejście przez rzekę Wisłę. To nowoczesne połączenie stanowi atrakcyjny element krajobrazu, kładąc most między historią a współczesnością.
Warto również wspomnieć, że w 2010 roku w rejonie bulwaru odsłonięto piękną rzeźbę, znaną jako „Puryfikacja”. To dzieło sztuki stało się atrakcją dla turystów oraz mieszkańców, dodając niepowtarzalnego charakteru tej przestrzeni rekreacyjnej.
Co więcej, dnia 13 czerwca 2011 roku, bulwar Kurlandzki, w towarzystwie innych bulwarów wiślanych, zyskał status zabytku nieruchomego. To wyróżnienie podkreśla jego historyczną i kulturalną wartość, a także przyciąga uwagę tych, którzy pragną poznać bogatą historię Krakowa.
Przypisy
- Świnia na Wiśle w Krakowie budzi liczne pytania. Skąd się w ogóle wzięła?. [w:] Onet.pl, 04.04.2023 r. [dostęp 19.04.2024 r.]
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 19.04.2024 r.]
- Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2023. ISBN 978-83-8190-859-7.
- Most Podgórski [online], Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, 17.01.2022 r. [dostęp 19.04.2024 r.]
- Velo Małopolska w budowie. 400 km tras w 2017 roku [online], www.transport-publiczny.pl [dostęp 19.04.2024 r.]
- a b Bulwary Wiślane [online], karnet.krakowculture.pl [dostęp 19.04.2024 r.]
- Bulwar Kurlandzki. zabytek.pl. [dostęp 19.04.2024 r.]
- Kładka Ojca Bernatka. krakow.travel. [dostęp 19.04.2024 r.]
- 30.12.1850 r. Otwarcie mostu Podgórskiego w Krakowie [online], historia.interia.pl [dostęp 19.04.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Bulwar Rodła w Krakowie | Bulwar Wołyński w Krakowie | Mały Rynek w Krakowie | Rondo Kocmyrzowskie im. Józefa Gorzelanego w Krakowie | Rynek Podgórski w Krakowie | Plac Emila Serkowskiego w Krakowie | Plac gen. Władysława Sikorskiego w Krakowie | Plac im. ojca Adama Studzińskiego w Krakowie | Plac Jana Matejki w Krakowie | Plac Na Groblach | Aleja Róż w Krakowie | Aleja Powstańców Śląskich w Krakowie | Aleja Jana Pawła II w Krakowie | Aleja Gwiazd w Krakowie | Aleja gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w Krakowie | Plac św. Marii Magdaleny w Krakowie | Plac Niepodległości w Krakowie | Plac Bohaterów Getta w Krakowie | Aleja Kijowska w Krakowie | Aleja Juliusza Słowackiego w KrakowieOceń: Bulwar Kurlandzki w Krakowie