Kamienica Pod Obrazem w Krakowie


Kraków, będący jednym z najpiękniejszych miast Polski, skrywa w sobie wiele zabytków pełnych historii. W sercu dzielnicy I, przy Rynku Głównym 19, znajduje się niezwykła Kamienica Pod Obrazem. Znana również jako Kamienica Pod Modrym Lwem oraz Kamienica Królewiczowska, ta zabytkowa budowla przyciąga uwagę nie tylko swoim wyglądem, ale również bogatą historią.

Na przełomie XVI i XVII wieku kamienica była w rękach rodziny Cellarich, pochodzącej z Mediolanu. W 1633 roku została przebudowana przez Pawła Cellarich, który nadał jej nowy wygląd. Następnie, od połowy XVII wieku, przeszła w ręce rodu Warszyckich, senatorów osiadłych na Dankowie i Pilicy. W XVIII wieku, budynek stał się własnością Wojciecha Męcińskiego, starosty ostrzeszowskiego, a w 1735 roku przeszedł na własność Marii Józefy z Wesslów Sobieskiej, wdowy po Konstantym Sobieskim, co przyczyniło się do nadania mu kolejnej nazwy.

Budowla przeszła kolejne przebudowy, a w 1753 lub 1756 roku została przekazana bratankowi Marii, Teodorowi Wesslowi. Najpóźniej do 1764 roku, Kamienica Pod Obrazem była w posiadaniu krakowskiego kupca Balcera Hallera. Niestety, w 1850 roku miała miejsce katastrofa w postaci pożaru, który strawił budynek. Następnie, w 1851 roku, kamienica została odnowiona, a jej fasada uległa kompletnym zmianom.

W XIX wieku Kamienica trafiła w ręce Jana Wentzla, który założył w niej restaurację. Po II wojnie światowej lokal przeszedł w ręce państwowe, a działalność wznowił pod nazwą "Restauracja pod obrazem". Obecnie restauracja znów funkcjonuje, a sama kamienica nosi nazwę od malowidła Matki Boskiej zdobiącego jej fasadę, namalowanego podczas restauracji w 1718 roku.

Warto również wspomnieć, że w budynku mieści się hotel Wentzl, nazwany na cześć założyciela restauracji. Dawne krakowskie powiedzenie głosi, że ...w mieście najlepiej trąbi się w dwóch miejscach, na Wieży Mariackiej nad obrazem i u Wentzla pod obrazem.

Kamienica została wpisana do rejestru zabytków 29 września 1947 roku, a także figuruje w gminnej ewidencji zabytków. To miejsce pełne historii i kultury, które warto odwiedzić, odkrywając uroki Starego Miasta w Krakowie.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 05.10.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 05.10.2024 r.]
  3. a b c d e f g http://mbc.malopolska.pl/Content/107696/rocznik_krakowski_2004_070.pdf

Oceń: Kamienica Pod Obrazem w Krakowie

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:7