Kościół św. Jadwigi Królowej jest ważnym obiektem sakralnym, który należy do rzymskokatolickiej społeczności parafialnej. Znajduje się on w malowniczym Krakowie, w dzielnicy IV Prądnik Biały. Jest to miejsce, które przyciąga zarówno wiernych, jak i turystów pragnących poznać historię tego pięknego miasta.
Kościół usytuowany jest przy ulicy Władysława Łokietka 60, co czyni go łatwo dostępnym dla osób odwiedzających tę okolicę. Jego architektura i otoczenie sprawiają, że jest to miejsce niezwykłe, pełne duchowej atmosfery oraz bogatej tradycji.
Historia
W początkowych latach życia wspólnoty na osiedlu XXX-lecia PRL, pierwsze nabożeństwa odbywały się w prowizorycznych warunkach, zorganizowane w kaplicy umiejscowionej przy ul. Pod Fortem, oddalonej o kilka setek metrów od dzisiejszego kościoła. Często, ze względu na ograniczone miejsce w tej małej kaplicy, msze niedzielne miały miejsce na świeżym powietrzu, aby pomieścić wszystkich wiernych z rozwijającego się osiedla Krowodrza Górka oraz pobliskich Azorów.
Zezwolenie na budowę nowego kościoła uzyskano 27 listopada 1977 roku, a wybór lokalizacji nastąpił 25 maja 1978 roku. W roku 1979 projekt architektoniczny został zaakceptowany, co umożliwiło rozpoczęcie budowy. Kluczowym momentem w historii kościoła miało miejsce 17 maja 1983 roku, kiedy to kardynał Franciszek Macharski poświęcił dolny kościół, w którym przez długi czas odbywały się msze, aż do zakończenia budowy obiektu.
Główna świątynia została poświęcona przez księdza kardynała Franciszka Macharskiego 17 listopada 1988 roku, a jej konsekrowanie odbyło się później, 10 czerwca 1990 roku. Kolejnym ważnym wydarzeniem związanym z kościołem miała być pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. 8 czerwca tegoż roku, podczas swojej szóstej wizyty w ojczyźnie, papież kanonizował błogosławioną Jadwigę Królową Polski, a następnego dnia złożył wizytę w nowym kościele, co zostało uwiecznione przez budowę kapliczki przy ul. Krowoderskich Zuchów, jako upamiętnienie tej szczególnej chwili.
Architektura
Kościół św. Jadwigi Królowej w Krakowie, znany z unikalnej architektury, został zaprojektowany przez Romualda Loeglera oraz Jacka Czekaja. Przyjmuje on formę krzyża greckiego, co nadaje mu niezwykły charakter w otoczeniu osiedlowych budynków.
Masywna, modernistyczna bryła kościoła wkomponowuje się w krajobraz w sposób harmonijny, przyciągając wzrok przechodniów. Wewnątrz, ołtarz, którego kształt przypomina sarkofag, skrywa cenne relikwie patronki świątyni, które zostały przekazane przez papieża Jana Pawła II.
W prezbiterium znajduje się stalowy krzyż, na którym zlokalizowana jest replika Chrystusa ukrzyżowanego pochodząca z katedry wawelskiej. Dodatkowo, zachwyca wielki odlew pomnika modlącej się Jadwigi Królowej, który podkreśla duchowy wymiar tego miejsca.
Upamiętnienie
W dniu 24 maja 2013, w ramach akcji „Katyń… pamiętamy” oraz „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, w pobliżu kościoła św. Jadwigi Królowej posadzono cztery Dęby Pamięci, które oddają hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Upamiętnieni zostali wszyscy zasłużeni: Zygmunt Ertel, Franciszek Gan, Feliks Zaboklicki oraz Henryk Zarybnicki.
W podziemiach tego kościoła zlokalizowany jest Panteon Narodowy Żołnierzy Armii Krajowej Polskich Kresów Wschodnich. Mieści się tam m.in. tablica dedykowana twórcy oraz pierwszemu dowódcy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, gen. Janowi W. Kiwerskiemu. Należy podkreślić, że kościół św. Jadwigi Królowej pełni funkcję kościoła patronalno-garnizonowego żołnierzy AK Polskich Kresów Wschodnich.
Przed głównym wejściem do świątyni ustawiono krzyż, który był częścią ołtarza papieskiego umieszczonego na Błoniach podczas historycznej pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W bliskim sąsiedztwie krzyża, dnia 19 lipca 1992 roku, odsłonięto Kamień Wiary i Niepodległości. Kamień ten zawiera duży fragment pierwszego pomnika Grunwaldzkiego, który pochodzi z pl. Matejki w Krakowie.
Przypisy
- Krzyż przed naszym kościołem to krzyż papieski... [online], swietajadwiga.diecezja.pl [dostęp 19.11.2020 r.]
- Na terenie parafii znajduje się fragment Pomnika Grunwaldzkiego… [online], swietajadwiga.diecezja.pl [dostęp 19.11.2020 r.]
- Katyń... Ocalić od zapomnienia. swietajadwiga.diecezja.pl, 29.05.2013 r. [dostęp 15.12.2014 r.]
- Początki Parafii. [dostęp 15.12.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Marii Magdaleny w Krakowie (Kosocice) | Kościół Emaus w Krakowie | Kościół Świętej Trójcy w Krakowie (ul. Krakowska) | Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie | Kościół św. Jana Chrzciciela w Krakowie (ul. Wańkowicza) | Parafia Chrystusa Króla w Krakowie (Prądnik Biały) | Parafia Chrystusa Króla w Krakowie (Zwierzyniec) | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (Nowa Huta) | Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie (Dębniki) | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie (Dębniki) | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul. Wzgórze) | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul. Warszawska) | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul. Kopernika) | Kościół Świętego Krzyża w Krakowie | Kościół św. Wojciecha w Krakowie (Bronowice) | Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (Rybitwy) | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława w Krakowie | Kościół św. Kazimierza Królewicza w Krakowie (ul. Reformacka) | Kościół św. Bartłomieja w Krakowie (os. Podwawelskie) | Kościół Matki Bożej Saletyńskiej w KrakowieOceń: Kościół św. Jadwigi Królowej w Krakowie (ul. Łokietka)