Pałac Szaniawskich w Krakowie


Pałac Szaniawskich, często określany również jako Pałac Męcińskiego, stanowi wspaniały przykład zabytkowej architektury miejskiej w Krakowie. Położony jest w sercu miasta, w dzielnicy I, gdzie na ulicy Grodzkiej 43, na styku z ulicą Grodzką oraz ulicą Senacką 8, można podziwiać jego elegancki budynek.

Odwiedzając ten zabytkowy obiekt, warto również zatrzymać się na chwilę, aby docenić pełen uroku klimat Starego Miasta, na którym się znajduje, co czyni tę lokalizację wyjątkową.

Historia

W początkowych latach XV wieku na terenie, gdzie obecnie wznosi się pałac, zbudowane zostały dwie murowane kamienice. Jedna z nich należała do Fricza Platenre, podczas gdy druga pozostawała w rękach nieznanego z imienia właściciela, Weynhardta.

W XVI wieku jedna z tych kamienic stała się miejscem, gdzie mieściła się Apteka Królewska, zarządzana przez Franciszka Aromatariusq de Radicibus. W 1643 roku powstał zachowany do dnia dzisiejszego boniowany portal, stanowiący ważny element architektoniczny budynku.

W 1792 roku obie kamienice przeszły w ręce Adama Męcińskiego, który następnie sprzedał je Stanisławowi Szaniawskiemu, byłemu szambelanowi królewskiemu. Szaniawski przystąpił do gruntownej przebudowy budynków, łącząc je w jeden miejski pałac, który zyskał nowy kształt i zdobienia.

W 1884 roku część tego obiektu nabyli jezuici, a w 1905 roku cały pałac przeszedł w posiadanie Wilhelma Mikuszewskiego. Dzięki wieloletnim staraniom o zachowanie obiektu, 27 października 1982 roku pałac został wpisany do rejestru zabytków, a także figuruje w gminnej ewidencji zabytków, co podkreśla jego historyczne znaczenie i wartość kulturową.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków Krakowa
  2. Rejestr zabytków nieruchomych miasta Krakowa
  3. a b Właściciele w Krakowie. Od średniowiecza do czasów współczesnych. Rejon Okołu
  4. a b c Ulica Senacka – Przewodnik Kraków

Oceń: Pałac Szaniawskich w Krakowie

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:13