Adam Grochowalski


Adam Jan Grochowalski, urodzony 13 grudnia 1954 roku w Krakowie, był znamienitym polskim chemikiem, który zyskał uznanie w swojej dziedzinie jako profesor i doktor habilitowany inżynierii chemicznej.

Nieodwracalnie odszedł 1 lipca 2019 roku, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy, który jest ceniony w kręgach akademickich.

Życiorys

Adam Grochowalski to wybitny chemik, syn Juliana i Krystyny. W 1978 roku uzyskał tytuł magistra chemii na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Po dwunastu latach, 20 grudnia 1990 roku, obronił swoją pracę doktorską, która dotyczyła badań nad procesami syntezy fotochemicznego rozkładu polichlorowanych dioksyn z wykorzystaniem kapilarnej chromatografii gazowej, co pozwoliło mu uzyskać stopień doktora. Kolejnym istotnym krokiem w jego karierze było nadanie mu 21 lutego 2001 roku habilitacji na podstawie oceny jego dorobku naukowego oraz pracy zatytułowanej Badania nad oznaczaniem polichlorowanych dibenzodioksyn, dibenzofuranów i bifenyli.

W dniu 22 stycznia 2016 roku otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk technicznych. Aktualnie jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Chemii i Technologii Nieorganicznej, który mieści się na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Ponadto pełnił także rolę członka Komitetu Chemii Analitycznej III Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk.

Adam Grochowalski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1999 roku oraz Złotym Krzyżem Zasługi w 2005 roku.

Publikacje

Adam Grochowalski to autorytet w dziedzinie badań dotyczących zanieczyszczeń środowiskowych oraz ich wpływu na organizmy żywe. Poniżej znajdują się najważniejsze jego publikacje, które podkreślają jego wkład w naukę i badania:

  • W artykule zatytułowanym „Dose- and time dependent effect of 2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioxin (TCDD) on progesterone secretion by porcine luteal cells cultured in vitro” podjęto badania nad wpływem TCDD na wydzielanie progesteronu przez komórki lutealne świń.
  • W pracy „2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioxin Alters Follicular Steroidogenesis in Time- and Cell-specific Manner” analizowano sposób, w jaki TCDD zmienia steroidogenezę w komórkach jajnikowych.
  • Wyniki badań dotyczących „The Result of the Large Scale Determination of PCDDs, PCDFs and Coplanar PCBs in Polish Food Product Samples using GC-MS/MS Technique” opisują szerokie analizy zanieczyszczeń chemicznych w polskich produktach żywnościowych.
  • W 2007 roku opublikowano również badania na temat „Determination of PCDDs, PCDFs, PCBs and HCB emissions from the metallurgical sector in Poland”, w których określono emisje tych substancji z przemysłu metalurgicznego w Polsce.
  • Ten sam rok przyniósł także badanie „Determination of polybrominated biphenyls in fish oil samples”, które pełni ważną rolę w monitorowaniu zanieczyszczeń w olejach rybnych.
  • W 2017 roku ukazała się publikacja „Formaldehyd jako ważne zanieczyszczenie powietrza – zagrożenia i źródła emisji formaldehydu do powietrza zewnętrznego i wewnętrznego”, w której omawiano zagrożenia związane z formaldehydem.

Te publikacje ukazują szeroki zakres badań i zaangażowania Adama Grochowalskiego w naukowe zrozumienie problemów związanych z zanieczyszczeniami w naszym środowisku.

Przypisy

  1. Adam Grochowalski, Kraków, 05.07.2019 r. – nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 06.07.2019 r.]
  2. a b Nie żyje profesor Adam Grochowalski. smoglab.pl. [dostęp 06.07.2019 r.]
  3. PRACOWNICY: Profesor tytularny, „Nasza Politechnika” (7-8 (155-156)), nasza.pk.edu.pl, 21.07.2016 r. [dostęp 06.07.2019 r.]
  4. a b c d e f g h i j k l m n o Prof. Adam Jan Grochowalski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.07.2019 r.]
  5. M.P. z 2005 r. nr 65, poz. 900
  6. M.P. z 1999 r. nr 28, poz. 427

Oceń: Adam Grochowalski

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:24