Ryszard Stocki


Ryszard Stocki, urodzony 14 maja 1960 roku w Krakowie, to uznany psycholog oraz doradca, który uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Jego wkład w rozwój psychologii oraz praktyki doradczej jest nieoceniony.

Jako współzałożyciel Towarzystwa Doradczego, Ryszard Stocki koncentruje się na wdrażaniu systemów pełnej partycypacji w zarządzaniu. Ta innowacyjna metoda stawia na współpracę oraz aktywny udział wszystkich zainteresowanych stron w procesie podejmowania decyzji.

Życiorys

Ryszard Stocki jest absolwentem psychologie oraz anglistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1992 roku uzyskał doktorat z psychologii, a habilitację otrzymał w roku 2007. Jego badania koncentrują się na poznaniu organizacyjnym oraz partycypacji. Stocki jest aktywnym członkiem European Federation of Employee Stockownership oraz International Association for Economic Participation.

W przeszłości pełnił rolę doradcy dla NSZZ „Solidarność” oraz Katolickiego Instytutu Zarządzania. Współpracował z wieloma organizacjami, zarówno dużymi korporacjami, takimi jak Siemens, BASF, BP Polska, jak i organizacjami pozarządowymi, w tym z Towarzystwem Pomocy Świętego Brata Alberta oraz Federacją Polskich Banków Żywności.

Był inicjatorem projektu badawczego o nazwie Firma Przychylna Ludziom, realizowanego we współpracy z NSZZ „Solidarność” w latach 1999–2001, który miał na celu ocenę respektowania godności pracowników w przedsiębiorstwach. Ryszard Stocki jest również propagatorem kształcenia członków związków zawodowych w podstawach biznesu. W 2003 roku zainicjował konkurs Lider Zarządzania CXO, który ma na celu wyróżnienie najlepszych przedsiębiorstw rozwijających się w sposób zrównoważony.

Wspólnie z zespołem, który nadzoruje, zrealizował na zlecenie Fundacji Stefana Batorego narzędzie diagnozy dojrzałości dla organizacji pozarządowych, znane jako Non-Profit Index. Stocki jest zwolennikiem profesjonalizacji zarządzania w NGO, dla których napisał podręcznik „Zarządzanie dobrami”.

Opracował również innowacyjną koncepcję diagnozy organizacji, która opiera się na standardach normatywnych „zdrowia organizacji”, co można porównać do diagnozy medycznej. Szczegółowo przedstawił tę koncepcję w swojej pracy habilitacyjnej zatytułowanej „Patologie organizacyjne – diagnoza i interwencja”. Od dłuższego czasu prowadzi eksperymentalne programy kształcenia, które mają na celu zwiększenie zaangażowania studentów i umożliwienie im współtworzenia programów nauczania.

W ramach Instytutu Psychologii rozpoczął kilka projektów symulacyjnych, które pozwalają studentom na naukę zarządzania poprzez kierowanie swoją studencką firmą. Prace te są kontynuowane w ramach rozwoju międzynarodowego programu Total Participation Community of Practice.

W ostatnich latach koncentruje się na psychologicznej teorii uczestnictwa, która stanowi kontynuację filozoficznej teorii uczestnictwa Karola Wojtyły. Stocki współpracuje z sekcją Managerial and Organizational Cognition American Management Association oraz z Saint Mary’s University w Halifax w Kanadzie, gdzie bierze udział w budowaniu systemu eksperckiego do autodiagnozy spółdzielni w zakresie zarządzania.

W roku 2022 Ryszard Stocki został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, co jest dowodem na jego znaczący wkład w obszarze zarządzania i nauk społecznych.

Publikacje (wybór)

Ryszard Stocki, jeden z prominentnych autorytetów w dziedzinie zarządzania, ma na swoim koncie kilka znaczących prac, które w sposób innowacyjny przyczyniają się do rozwoju tej dyscypliny.

  • 2008: Współautorstwo w publikacji pt. Pełna partycypacja w zarządzaniu. Tajemnica sukcesu największych eksperymentów menedżerskich świata, gdzie współpracował z Piotrem Prokopowiczem i Grzegorzem Żmudą. Książka ta szczegółowo przedstawia unikalną koncepcję angażowania pracowników w różnorodne aspekty zarządzania w organizacjach.
  • 2003: Publikacja zatytułowana Zarządzanie dobrami. W tej pracy autor podejmuje istotne zagadnienia dotyczące efektywnego zarządzania zasobami.

Przypisy

  1. M.P. z 2022 r. poz. 961
  2. Stocki Ryszard prof. [online], Kongres Obywatelski [dostęp 09.06.2021 r.]
  3. Adrianna A. Szymańska Adrianna A., Stocki, Ryszard [online], www.swps.pl [dostęp 09.06.2021 r.]

Oceń: Ryszard Stocki

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:18