Agnieszka Wiszowata


Agnieszka Wiszowata, z domu Socyn, to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Urodziła się w maju 1587 roku w Krakowie, a swoje życie zakończyła 20 stycznia 1654 roku w Rąbkowej, miejscowości położonej w pobliżu Lusławic.

Była jedyną córką Fausta Socyna oraz Elżbiety z Morsztynów, co czyni ją ważnym ogniwem w genealogii tej znakomitej rodziny. Wyszła za mąż za Andrzeja Wiszowatego, stając się matką ich potomstwa, co miało wpływ na dalszy rozwój ich linii rodzinnej.

Życiorys

Agnieszka Wiszowata była osobą, której imię zostało odziedziczone po babce ze strony ojca, Agnieszce Socyn, znanej także jako Agnese Sozzini, której rodowe nazwisko brzmiało Petrucci. Była ona blisko spokrewniona z papieżami Piusem II oraz Piusem III. Po śmierci matki w wrześniu 1587 roku, dalszym wychowaniem oraz edukacją Agnieszki zajęła się jej ciotka, Zuzanna z Morsztynów Słonkowska.

Z korespondencji Fausta Socyna wynika, że kontakt Agnieszki z jej ojcem był sporadyczny. Po śmierci Socyna zdecydowała się na małżeństwo z Stanisławem Wiszowatym, który zmarł w 1643 roku. Stanisław był synem Abrahama, komornika brańskiego oraz Marii z Szumkowskich. Pełnił on również funkcję diakona w zborze Braci Polskich w Rąbkowej.

Początkowo rodzina mieszkała prawdopodobnie w dzierżawionej Jankówce. Z czasem nabyli wieś Wrocimirowa (znaną również jako Roćmirowa, obecnie w gminie Łososina Dolna), która stała się ich domem. Niestety, tragiczne okoliczności otoczyły jego śmierć, gdyż zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Przypisy

  1. S. Przypkowski: Żywot Fausta Socyna ze Sieny opisany przez szlachcica polskiego. [w:] Faust Socyn: Listy. T. I. Warszawa, 1959 r., s. 21.
  2. L. Chmaj: Faust Socyn (1539-1604). Warszawa, 1963 r., s. 43.
  3. W. Budka, Nowe szczegóły do biografii Fausta Socyna, [w:] Reformacja w Polsce, Rocznik III, Warszawa 1925 r., s. 292.

Oceń: Agnieszka Wiszowata

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:9