Karol Jerzy Tendera, urodzony 7 lipca 1921 roku w Krakowie, to postać, która zapisała się na kartach historii jako polski robotnik przymusowy i więzień obozu Auschwitz. Jego życie, pełne dramatycznych doświadczeń związanych z II wojną światową, czyni go jednym z nieocenionych świadków Zagłady, z którą zmagał się na wielu poziomach.
Tendera jest również znany z podejmowanych działań prawnych, w tym z pozwu przeciwko niemieckiej telewizji publicznej ZDF. W swojej sprawie wystąpił przeciwko używaniu przez stację terminu „polskie obozy zagłady”, który odnosił się do obozów, jakie zostały wybudowane na terenach przedwojennej Polski przez okupacyjne władze niemieckie.
Wykształcenie
Karol Tendera urodził się w artystycznej rodzinie, w której jego ojciec był muzykiem, a matka malarką. Jako młody chłopiec uczęszczał do krakowskiej Mechanicznej Szkoły Zawodowej, która znajduje się przy ulicy Krupniczej w Krakowie.
Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął studia w renomowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zdobył niezbędną wiedzę oraz umiejętności. Przez wiele lat swojej zawodowej kariery pełnił funkcję dyrektora w dużym przedsiębiorstwie budowlanym, aż do momentu przejścia na emeryturę.
Podczas okupacji
„Dnia 2 marca 1940 roku, z grupą innych uczniów krakowskiej Szkoły Mechanicznej, Karol Tendera został przymusowo wywieziony do pracy w Hanowerze, gdzie pracował w fabryce Max Mueller-Hann Flugzeug Werke, produkującej samoloty dla III Rzeszy. Po dwóch latach udało mu się uciec z Niemiec i powrócić do okupowanego Krakowa.
Jednak 19 stycznia 1943 roku w Krakowie został zatrzymany przez gestapo, które działało w cywilu. Przesłuchanie miało miejsce w siedzibie Gestapo przy ulicy Pomorskiej (obecnie znanej jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Tendera został oskarżony o fałszowanie dokumentów, choć śledztwo to nie miało związku z jego wcześniejszą ucieczką z obozu pracy. Zatrzymanie miało na celu wymuszenie zeznań przeciwko księdzu katolickiemu, co Tendera usilnie odrzucał. Jego uporczywa odmowa rozzłościła Niemców, którzy w ramach bicia doprowadzili do trwałej utraty słuchu na jedno ucho.
Karol został osadzony w więzieniu na Montelupich, a później trafił do Auschwitz, gdzie był więźniem od 5 lutego 1943 roku (jego numer obozowy to 100430). W obozie był wykorzystywany do eksperymentów pseudomedycznych, w tym tych przeprowadzanych przez infamous Josefa Mengele. W 1944 roku, podczas ewakuacji obozu przez Niemców, brał udział w tak zwanym „marszu śmierci”, który prowadził do KL Flossenbürg, znajdującego się w czeskich Litomierzycach, gdzie w końcu doczekał się wyzwolenia.”
Działalność społeczna
Karol Tendera jest osobą, która zdecydowanie angażuje się w działalność społeczną, szczególnie w kontekście upamiętnienia ofiar II wojny światowej. Jako wieloletni współpracownik Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, brał udział w licznych spotkaniach edukacyjnych.
W trakcie tych wydarzeń, zarówno w Polsce, jak i za granicą, dzielił się swoimi osobistymi doświadczeniami z okresu wojennego, a także ostrzegał przed zgubnymi skutkami ideologii nazistowskiej. Jego przekaz ma na celu uświadomienie społeczności o przeszłości i jej konsekwencjach.
Karol Tendera nawiązał również współpracę z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w promowanie pokoju oraz dialogu międzykulturowego. Ponadto, jest autorem książki „Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940–1945”, która jest ważnym świadectwem historycznym i wkładem w dokumentację tamtego okresu.
Proces z niemiecką telewizją publiczną
Na finiszu swojego życia, Karol Tendera zdecydował się na wytoczenie sprawy przeciwko niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Pozew dotyczył użycia sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. W wyniku postępowania sądowego, które trwało trzy lata, Sąd Apelacyjny w Krakowie 22 grudnia 2016 roku wydał prawomocny wyrok, w którym uznał, że określenie to stanowi nie tylko historyczne kłamstwo, ale również naruszenie dóbr osobistych Karola Tendery. W związku z tym nakazał ZDF umieszczenie przeprosin na stronie głównej ich serwisu internetowego.
W trakcie rozprawy, Karol Tendera wygłosił mocne oświadczenie, podkreślając swoje doświadczenia z obozów, które przeszedł:
Byłem w trzech obozach i we wszystkich wieszali, bili, katowali i palili Niemcy, nie Polacy. Nie wolno dać się zakrzyczeć, że to była pomyłka, ja tego nie zaakceptuję i nie zgadzam się na to!
W sierpniu 2018 roku niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe orzekł, że ZDF nie jest zobowiązana do przestrzegania polskiego wyroku. Telewizja ta początkowo złożyła apelację, jednak w marcu 2019 roku europosłowie Parlamentu Europejskiego, tacy jak Ryszard Legutko, Jadwiga Wiśniewska, Zbigniew Kuźmiuk, Karol Karski i Ryszard Czarnecki, podjęli interpelacje do Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej w tej sprawie. W sierpniu 2019 roku posłanka Iwona Arent interpelowała Rząd Niemiec o wykonanie wyroku krakowskiego sądu z dnia 22 grudnia 2016 roku. Wkrótce po tym, telewizja ZDF wycofała się z kasacyjnej skargi na wyrok polskiego sądu.
Równocześnie, proces Karola Tendery przebiegał w kontekście sprawy wystosowanej przez kapitana Zbigniewa Radłowskiego, żołnierza Armii Krajowej, który również wytoczył pozew przeciwko ZDF z powodu filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Film ten przedstawiał żołnierzy AK w negatywnym świetle, jak antysemitów i nacjonalistów.
Ikona protestu przeciwko zniesławieniom
Reakcje społeczne na pozew Karola Tendery zwróciły uwagę na niedoinformowanie i brak konsekwentnej polityki historycznej polskiego rządu w kontekście manipulacji historią Holokaustu, jakie mają miejsce poza Polską. W styczniu 2017 roku administratorzy profilu na Facebooku „Żelazna Logika” zainicjowali akcję mającą na celu przypomnienie o niemieckiej odpowiedzialności za obozy zagłady. Akcja, która przyjęła formę grafik publikowanych w niemieckich mediach, została opatrzona hasztagami #GermanDeathCamps, #GermanNotNazi oraz #GermanNotPolish.
Na początku 2017 roku, z Wrocławia wyruszył mobilny baner podświetlany z hasłem „Death Camps Were Nazi German” („obozy zagłady były nazistowsko-niemieckie”). Akcja, wspierana przez Fundację Tradycji Miast i Wsi, miała na celu zwiększenie świadomości w tym temacie. Baner był także prezentowany w Europie, przed instytucjami unijnymi w Brukseli oraz w Londynie i Cambridge. Niemiecka kancelaria prawnicza w 2018 roku skierowała przedsądowe żądanie do organizatorów, twierdząc, że grafika naruszała prawa autorskie wydawnictwa Eichborn Verlag, które opublikowało w 2012 roku książkę Timura Vermesa „On wrócił”. Chodziło o uproszczoną czarno-białą podobiznę Adolfa Hitlera.
W 2018 roku również Polonia z Chicago zorganizowała akcje promujące banery z hasłem „German Death Camps” w Stanach Zjednoczonych. Te działania, jak niezależny ruch społeczny, odbyły się bez wsparcia Polski. W podobnym duchu, uczniowie oraz nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków w Świecie w Augustowie organizowali ogólnopolską akcję pisania listów do prezydenta Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Voßkuhle’a.
Krytyczne stanowisko wobec ZDF w sprawie prowadzonego przez Karola Tendery procesu wyraziło także Centrum Monitoringu i Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Nagrody i odznaczenia
W czerwcu 2016 roku, za jego wieloletnie zaangażowanie w obronę dobrego imienia Polski oraz działania mające na celu przeciwdziałanie używaniu określeń fałszujących historię, Karol Tendera został uhonorowany przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Jana Dziedziczaka, odznaką „Bene Merito”.
W listopadzie 2017 roku, jego zasługi zostały docenione przez Instytut Pamięci Narodowej, który przyznał mu nagrodę „Świadek Historii”. Natomiast w lutym 2019 roku, prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił go Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Karol Tendera, zmarł 10 października 2019 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Twórczość
Karol Tendera, będący znaczącą postacią w badaniach nad historią Holokaustu, pozostawił po sobie ważne dzieła literackie, które rzucają światło na tragedie i doświadczenia więźniów obozów. Jego publikacje obejmują:
- Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940–1945 : pamiętnik więźnia KL Auschwitz-Birkenau, opublikowane przez Wydawnictwo Jagiellonia w Krakowie w 2008 roku, numer ISBN 978-83-85729-65-5,
- My path to freedom : a memoir of a survivor of Auschwitz, przetłumaczone przez Agnieszkę Bukowiecką, wydane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w 2019 roku, numer ISBN 978-83-7704-281-6.
Przypisy
- PiotrP. Subik, Karol Tendera. Walczył z kłamstwami o Auschwitz, zostawił testament dla kolejnych pokoleń [online], Dziennik Polski, 02.10.2019 r. [dostęp 03.10.2019 r.]
- PiotrP. Subik, Nie żyje Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz [online], Dziennik Polski, 01.10.2019 r. [dostęp 03.10.2019 r.]
- Były więzień Auschwitz-Birkenau uhonorowany odznaką Bene Merito [online], msz.gov.pl [dostęp 04.10.2019 r.]
- Instytut PamięciI.P. Narodowej, Wręczenie nagród „Świadek Historii” – Kraków, 30.11.2017 r. [online], Instytut Pamięci Narodowej [dostęp 04.10.2019 r.]
- AnitaA. Czupryn, Karol Tendera, były polski więzień KL Auschwitz, wygrywa z niemiecką telewizją ZDF [online], Polska Times, 06.11.2017 r. [dostęp 03.10.2019 r.]
- RadosławR. Rosiejka (oprac.), Akcja „German Death Camps” dotarła do USA. Ciężarówka wyjedzie na drogi [online], wiadomosci.wp.pl, 21.03.2018 r. [dostęp 02.10.2019 r.]
- DeutscheD. Welle, Jest wyrok Trybunału Federalnego ws. ZDF. Nie będzie ponownych przeprosin | DW | 21.08.2018 r. [online], DW.COM [dostęp 02.10.2019 r.]
- Telewizja ZDF wycofała skargę kasacyjną. Ma przeprosić b. więźnia Auschwitz [online], tvp.info [dostęp 03.10.2019 r.]
- Telewizja PolskaT.P. S.A, ZDF zapowiada odwołanie się od wyroku sądu ws. serialu Nasze matki, nasi ojcowie [online], krakow.tvp.pl [dostęp 03.10.2019 r.]
- Zbigniew Radłowski: będziemy walczyć o dobre imię AK dopóki żyjemy [online], dzieje.pl [dostęp 03.10.2019 r.]
- Pamięć o tym nie może zaginąć [online], vivat.agh.edu.pl [dostęp 29.05.2020 r.]
- Project „March ’68”. shalomoswiecim.pl, 09.2018 r. [dostęp 06.10.2019 r.]
- Karol Tendera – strażnik pamięci [online], PolskieRadio24.pl [dostęp 02.10.2019 r.]
- Karol Tendera – numer obozowy 100430 [online], Stowarzyszenia Patria Nostra [dostęp 02.10.2019 r.]
- Interpelacja nr 33409 – tekst [online], sejm.gov.pl [dostęp 02.10.2019 r.]
- ZDF znów się odwołuje od wyroku za „polskie obozy zagłady” [online], tvp.info [dostęp 02.10.2019 r.]
- Interpelacja europosłów PiS ws. określenia „polskie obozy zagłady” [online], dzieje.pl [dostęp 02.10.2019 r.]
- Niemiecka kancelaria interweniuje ws. grafiki z Hitlerem. Zamieszanie wokół „German Death Camps” [online], WPROST.pl, 05.03.2017 r. [dostęp 02.10.2019 r.]
- #GermanDeathCamps. Akcja przeciwko zakłamywaniu historii Polski robi furorę w sieci [online], Onet Wiadomości, 21.01.2017 r. [dostęp 03.10.2019 r.]
- ZDF: Usuwamy hashtagi #GermanDeathCamps bez związku z tematami naszych materiałów [online], wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 03.10.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Jerzy Stadler | Rafael Scharf | Rutka Laskier | Rafał Scherman | Zofia Krókowska | Stefan Zwoliński | Piotr Pogon | Bolesław Biskupski (muzealnik) | Edward Mosberg | Chan Canasta | Włodzimierz Łesyk | Elżbieta Tarnowska | Wiktor Medwecki | Erwin Weber | Bronisława Horowitz-Karakulska | Agnieszka Wiszowata | Dagmara Bożek | Michał Sternicki | Władysław Anczyc | Włodzimierz OttmanOceń: Karol Tendera