Bronisława Horowitz-Karakulska


Bronisława Horowitz-Karakulska, znana również jako Niusia Horowitz, urodziła się 22 kwietnia 1932 roku w Krakowie. Jest to osoba, która przetrwała Holocaust dzięki niezwykłemu wsparciu Oskara Schindlera. Jej historia jest przykładem odwagi oraz siły ludzkiego ducha w obliczu dramatycznych wydarzeń historycznych.

Bronisława jest również siostrą Ryszarda Horowitza, co podkreśla rodzinną więź, która była istotna w czasach, gdy jej życie zostało zagrożone.

Życiorys

Bronisława Horowitz-Karakulska przyszła na świat w Krakowie, w rodzinie żydowskiej o średnich dochodach. Jej rodzice, Dawid i Regina Horowitzowie, prowadzili życie związane z lokalnym rynkiem pracy; ojciec był księgowym, natomiast matka zajmowała się modą jako modystka. W momencie wybuchu II wojny światowej, znajdowała się z rodziną w Bochni.

Od marca 1941 roku przebywała w krakowskim getcie. Na początku mieszkała przy ulicy Limanowskiego, a z czasem przeniosła się na Rynek Podgórski. Po trudnych wydarzeniach związanych z likwidacją getta w marcu 1943 roku, dostała się do obozu w Płaszowie, gdzie jednym z zajęć, które wykonywała, była praca w wytwórni szczotek. W kluczowym momencie jej życiorysu, została zatrudniona przez Oskara Schindlera w Fabryce Wyrobów Metalowych i Naczyń Emaliowanych, znajdującej się na krakowskim Zabłociu.

Podczas obchodów 36. urodzin Schindlera, w wyjątkowym geście, wręczyła mu tort urodzinowy, który sama przygotowała z chleba. Ten akt przyjaźni spotkał się z jego uznaniem, co skutkowało pocałunkiem z jego strony. Niestety, za ten czyn Bronisława trafiła do aresztu.

W październiku 1944 roku, w wyniku wojennej zawieruchy, przeszła przez niemiecki oboz koncentracyjny Auschwitz, a następnie dotarła do Brunnlitz na Morawach. To właśnie tam, razem z innymi pracującymi w fabryce, przeżyła wyzwolenie, które miało miejsce w maju 1945 roku.

Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, Bronisława postanowiła wrócić do Krakowa, gdzie osiedliła się na stałe. W swoim nowym życiu podjęła edukację i została dyplomowaną kosmetyczką. W latach 1992-1993 miała zaszczyt być konsultantką przy filmie „Lista Schindlera”, w reżyserii Stevena Spielberga, co wywarło na niej duży wpływ. Od tego czasu intensywnie zajmuje się propagowaniem pamięci o Oskarze Schindlerze i jego bohaterskiej postawie. Jest również współautorką wystawy, która poświęcona jest zarówno jemu, jak i Żydom, których uratował.

Życie prywatne

W 1955 roku Bronisława Horowitz-Karakulska zawarła związek małżeński z Tadeuszem Karkulskim, który był lekarzem medycyny. Ich życie rodzinne rozwijało się, a już w roku następnym na świat przyszła ich córka, Magdalena.

Obecnie Bronisława cieszy się dwoma wnukami oraz dwoma prawnukami, co wprowadza wiele radości do jej życia.

Odznaczenia i nagrody

Bronisława Horowitz-Karakulska została wyróżniona licznymi odznaczeniami oraz nagrodami, które podkreślają jej znaczący wkład w różnych dziedzinach.

  • Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, przyznany w 2019 roku,
  • Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej, otrzymana w 2024 roku.

Przypisy

  1. Cztery krakowianki z Nagrodą im. Kazimiery Bujwidowej [online], dzieje.pl [dostęp 28.03.2024 r.]
  2. a b c d e f g Niusia (Bronisława) Horowitz-Karakulska [online], ocalicodzapomnienia.pl [dostęp 28.01.2021 r.]
  3. Rafał Grzyb: Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Bronisławy Horowitz-Karakulskiej. 01.08.2019 r. [dostęp 17.01.2020 r.]
  4. Jerzy Piekarczyk: Ocaleni w arce Schindlera. [dostęp 19.02.2009 r.]
  5. Rita Pagacz-Moczarska: 65. rocznica likwidacji krakowskiego getta. [dostęp 19.02.2009 r.]
  6. Schindler’s List. [dostęp 18.02.2009 r.]

Oceń: Bronisława Horowitz-Karakulska

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:19