Wiktor Medwecki


Wiktor Medwecki, urodzony 7 września 1893 roku w Krakowie, był osobistością wybitną w dziedzinie turystyki oraz prawoznawstwa. Jego życie trwało przez niemal sto lat, zakończone 12 września 1992 roku, również w rodzinnym mieście.

Wiktor Medwecki jest uznawany za ważnego dzięki swojej aktywnej działalności w turystyce, jednak jego osiągnięcia nie ograniczały się tylko do tego obszaru. Był również prawnikiem oraz członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój i promocję turystyki w Polsce.

Życiorys

Wiktor Medwecki ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na krakowskiej Akademii Handlowej, gdzie obronił doktorat z zakresu prawa. Zatrudnienie w instytucjach państwowych podjął w 1916 roku, a w latach 1954-1980 pracował w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.

Już w 1919 roku rozpoczął swoją aktywność w ruchu turystycznym, zostając członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a rok później przyjął członkostwo w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym. W tym samym czasie był także związany z Polskim Związkiem Narciarskim. Funkcję prezesa Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego sprawował w latach 1929–1939, a następnie po II wojnie światowej do 1948 roku.

WӤiktor Medwecki był bardzo aktywny w zakresie krajoznawstwa, dbałości o zabytki oraz fotografii krajoznawczej. Jego wsparcie dla ruchu ochrony zabytków objawiało się organizowaniem sympozjów oraz zbiórek funduszy. Uczestniczył także w procesie zakupu Muzeum Regionalnego PTTK w Ojcowie. Dodatkowo pełnił funkcję sekretarza Wojewódzkiej Komisji Opieki nad Zabytkami w Krakowie, prowadził kursy dla przewodników górskich oraz był autorem materiałów szkoleniowych dotyczących krajoznawstwa.

Medwecki brał udział w działalności centralnych władz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W latach 1955–1958 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej, a także był członkiem Komisji Opieki nad Zabytkami oraz Rady Programowej FOTO-PAM w Zarządzie Głównym PTTK. W ciągu swojej kariery otrzymał wiele nagród za wkład w działalność społeczną, w tym Złotą Odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” oraz Złotą Honorową Odznakę PTTK. Otrzymał również odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony Działacz Turystyki”, „Zasłużony dla miasta Krakowa” oraz „Zasłużony dla Województwa Krakowskiego”. Za swoje osiągnięcia został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Ponadto, był laureatem medalu im. Aleksandra Janowskiego. 17 kwietnia 1977 roku podczas IX Walnego Zjazdu PTTK, uhonorowano go godnością członka honorowego towarzystwa. Wiktor Medwecki odszedł od nas we wrześniu 1992 roku, tuż przed ukończeniem 99. roku życia. Został pochowany na krakowskim cmentarzu Rakowickim.

Jego córką jest Anna Medwecka-Kornaś.

Przypisy

  1. Stanisław Weberbauer Muszyńska gałąź rodu Medweckich
  2. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Morawicy. Patron szkoły

Oceń: Wiktor Medwecki

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:13