Alina Maria Lichtarowicz, z domu Żurowska, jest osobą o niezwykłym dziedzictwie i bogatej historii. Urodziła się 10 marca 1936 roku w malowniczym Krakowie, gdzie spędziła swoje wczesne lata życia.
W późniejszych latach, Alina stała się nie tylko uznawanym lekarzem, ale także aktywną katolicką działaczką społeczną w Wielkiej Brytanii. Jej zaangażowanie w kwestie społeczne oraz propagowanie naturalnej metody kontroli urodzin zyskały szerokie uznanie. Działania te świadczą o jej oddaniu i pasji do poprawy jakości życia innych ludzi.
Życiorys
Alina Lichtarowicz przyszła na świat w Krakowie, w rodzinie, gdzie zarówno ojciec, dr Ludwik Żurowski, jak i matka, Maria z Rogalskich, odegrali niezwykle ważne role. Jej ojciec, w czasie brutalnej okupacji niemieckiej, pomimo zagrożenia ze strony gestapo, kontynuował swoją misję niesienia pomocy Żydom w Krakowie. Z kolei matka Aliny organizowała dożywianie Żydów, którzy zostali uwięzieni w krakowskim getcie.
W 1984 roku, pośmiertnie uhonorowano dr Żurowskiego najwyższym odznaczeniem cywilnym, jakie państwo Izrael przyznaje osobom nie-Żydom – medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To odznaczenie zostało uzupełnione przez zasadzenie drzewa w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jad Waszem w Jerozolimie, co świadczy o jego nieustannej ofiarności i poświęceniu.
Alina otrzymała edukację w Krakowie, zaczynając od prywatnej szkoły podstawowej Sióstr Prezentek, która niestety została zamknięta przez władze komunistyczne w 1949 roku, a na nowo otwarta dopiero w 1999 roku. Następnie uczęszczała do żeńskiego IX Liceum Ogólnokształcącego im. Józefy Joteyki, gdzie uzyskała maturę w 1953 roku. W 1960 roku zdobyła dyplom lekarza medycyny na ówczesnej Akademii Medycznej w Krakowie. W 1963 roku ukończyła kurs psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim przed swoim wyjazdem do Anglii, gdzie zaczęła studiować metody planowania rodziny w Natural Family Planning Centre, znajdującym się w Medical School, University of Birmingham. Od 1964 roku mieszka w Nottingham.
Działalność społeczna
Alina Lichtarowicz jest znaną autorką, której książka o planowaniu rodziny zdobyła ogromną popularność w Polsce, ukazując się w kilkunastu edycjach poprzez dwóch różnych wydawców. Również dostępna jest ona w sieci w postaci pliku .pdf oraz w wersji e-book. Co więcej, książka ta uzyskała rekomendację Ministra Edukacji Narodowej do wykorzystania w szkołach, a także została zaakceptowana przez Ministra Zdrowia jako tekst zgodny z zasadami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Warto również odnotować, że matka Teresa z Kalkuty, późniejsza święta, obdarzyła autorów książki swoim błogosławieństwem 20 stycznia 1995 roku, zezwalając na zamieszczenie autografu tej dedykacji na okładce publikacji.
W ciągu swojej kariery Alina Lichtarowicz prowadziła kursy dotyczące naturalnych metod planowania rodziny w różnych krajach, takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Litwa, Ukraina oraz w Polsce. Poza tym, jest autorką wielu znaczących publikacji dotyczących płodności, które przyczyniają się do poszerzenia wiedzy w tym ważnym obszarze.
Oprócz pracy naukowej, Lichtarowicz angażuje się także w działalność społeczno-kulturalną jako katolicka działaczka polonijna. W okresie stanu wojennego w Polsce, po 13 grudnia 1981 roku, nieustannie organizowała transporty pomocy, które docierały do ojczyzny. Współpracowała także przy zakładaniu brytyjskiej fundacji Medical Aid for Poland Fund, której celem była pomoc medyczna dla Polski, co zaowocowało nadaniem jej w 1984 roku Krzyża Zasługi przez władze Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Za swoje zasługi w popularyzacji naturalnych metod planowania rodziny, w czerwcu 1992 roku odznaczona została medalem Pro Ecclesia et Pontifice, przyznawanym przez Jana Pawła II. Z kolei w 1995 roku otrzymała medal Benemeriti de Opere Fundato Ioannis Pauli PP. II, który jest formą uznania od Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Wielkiej Brytanii. Ponadto, sprawowała funkcję przewodniczącej Komisji Rodzin Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Anglii, a także była członkiem Zarządu Głównego National Association of Natural Family Planning w Anglii oraz nauczycielem i instruktorem w Natural Family Planning Teachers’ Association w Wielkiej Brytanii.
Życie prywatne
W 1964 roku zawarła związek małżeński z Andrzejem Lichtarowiczem, który żył w latach 1930-2015. Z ich relacji wyrosło czterech potomków, którzy każdego dnia wpływają na różne dziedziny życia zawodowego.
Ich pierwsza córka, Ewa, przyszła na świat w 1965 roku i obecnie pracuje jako lekarz. Następnie w 1975 roku urodziła się Anna, która odnalazła swoje powołanie w dziennikarstwie. W 1977 roku na świat przyszli również Tomasz oraz Jan, obaj, obecnie, zajmują się informatyką.
Przypisy
- GrażynaG. Bielecki, 70-lecie powołania Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii, Londyn-Warszawa: Campidoglio, 2017, s. 50, ISBN 978-83-65900-01-2 [dostęp 28.12.2022 r.]
- Kiedy jestem płodna, a kiedy nie. Książka do użytku nie tylko szkolnego [PDF Ebook EPUB MOBI] [online], 21.02.2017 r. [dostęp 27.04.2017 r.]
- Historia pomocy – Żurowski Ludwik [online], portal Polscy Sprawiedliwi (sprawiedliwi.org.pl), 2017 [dostęp 27.04.2017 r.]
- My grandfather helped ghetto Jews [online], BBC News World Edition, 24.01.2003 r. [dostęp 27.04.2017 r.]
- AlinaA. Lichtarowicz, Kiedy jestem płodna, a kiedy nie, wyd. XII, Warszawa: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2014, strona przedtytułowa, ISBN 978-83-7257-661-3
- IX żeńskie Liceum Ogólnokształcące im. Józefy Joteyki [online] [dostęp 25.04.2017 r.]
- Instytut Polski Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii [online] [dostęp 27.04.2017 r.]
- Pierwszy kurs nauczycieli metod naturalnego planowania rodziny [online], www.oaza.pl [dostęp 27.04.2017 r.]
- Łódzki Oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny [online] [dostęp 27.04.2017 r.]
- Alina MariaA.M. Lichtarowicz, Kiedy jestem płodna, a kiedy nie, wiele wydań różnych wydawców, Katowice: Unia, 2005, ISBN 83-86250-46-1 [dostęp 25.04.2017 r.]
- Scenariusz zajęć dla klasy 6. Wychowanie do życia w rodzinie [online], Szkoła Podstawowa nr 8 w Zgierzu [dostęp 27.04.2017 r.]
- Komunikat o nadaniu Krzyża Zasługi, „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej” (3), Londyn, 31.12.1984 r., s. 19
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Marek Maruszyński | Karol Morawski (lekarz) | Feliks Kaczanowski | Bogusław Frańczuk | Adam Maciąg | Jacek Musiał | Henryk Bernacik | Florian Sawiczewski | Ludwik Sieppel | Stanisław Domański (neurolog) | Jerzy Aleksandrowicz (psychiatra) | Michał Jarema | Jan Stefan Dębowski | Kazimierz Lejman | Jerzy Giełdanowski | Bronisław Obfidowicz | Rudolf Klimek | Henryk Halban | Franciszek Krzyształowicz | Julian AleksandrowiczOceń: Alina Lichtarowicz