Henryk Halban


Henryk Halban, znany również jako Henryk Blumenstok, jest postacią o bogatej historii naukowej. Urodził się 9 września 1870 roku w Krakowie, gdzie rozpoczął swoją wykształcenie medyczne, które stało się fundamentem jego późniejszej kariery.

Halban był uznawanym lekarzem, specjalizującym się w neurologii oraz psychiatrii. Po zdobyciu niezbędnych kwalifikacji, objął stanowisko profesora na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie przyczynił się do rozwoju i popularyzacji wiedzy w swoich dziedzinach. Niestety, opuścił ten świat 13 grudnia 1933 roku we Lwowie, pozostawiając po sobie znaczący wkład w polską medycynę.

Życiorys

Henryk Halban był osobą o bogatej historii rodziny. W jego życiu znaczącą rolę odegrał jego ojciec,Leon Blumenstok, który był profesorem medycyny sądowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Halban miał również brata, Alfreda, co dodatkowo podkreśla jego rodzinne korzenie.

Ukończył Gimnazjum Świętej Anny w Krakowie, a następnie rozpoczął studia z zakresu medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał tytuł doktora wszech nauk medycznych w 1896 roku. W kolejnych latach kontynuował swoją edukację w Wiedniu, gdzie w 1903 roku uzyskał habilitację.

W roku 1905 Halban został profesorem neurologii i psychiatrii na Uniwersytecie Lwowskim. W czasie I wojny światowej pełnił funkcję komendanta szpitala dla legionistów w Wiedniu, a po wojnie, od 1918 do 1920 roku, był inspektorem sanitarnym Armii Wschód. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powrócił do pracy na lwowskiej uczelni, która została przekształcona w Uniwersytet Jana Kazimierza.

W 1924 roku zorganizował klinikę neurologii na Uniwersytecie Lwowskim. Halban był trzykrotnie dziekanem Wydziału Lekarskiego, w latach 1915, 1916 oraz 1921. W czerwcu 1933 roku został wybrany na rektora UJK, jednak z powodu poważnej choroby nie objął tego stanowiska. Zmarł w Lwowie, a jego ostatnim miejscem spoczynku jest Cmentarz Obrońców Lwowa.

Przypisy

  1. M.P. z 1930 r. nr 260, poz. 351 „za zasługi na polu nauki”.

Oceń: Henryk Halban

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:7