Barbara Nita-Światłowska


Barbara Ewa Nita-Światłowska, urodzona 14 marca 1970 roku w Krakowie, jest wybitną osobistością w dziedzinie prawa karnego. Pełni funkcję sędzi w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, gdzie jej ekspertyza w zakresie prawa oraz postępowania karnego ma kluczowe znaczenie dla wymiaru sprawiedliwości.

Nita-Światłowska posiada również tytuł doktora habilitowanego i pełni rolę profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Zajmuje się tam kierowaniem Katedrą Prawa Karnego, gdzie kształci przyszłych prawników, dzieląc się swoją szeroką wiedzą oraz doświadczeniem.

Obecność Barbery Nity-Światłowskiej w obszarze prawa jest nieoceniona, a jej osiągnięcia akademickie oraz działalność sędziowska przyczyniają się do rozwoju polskiego systemu prawnego.

Życiorys

Barbara Nita-Światłowska rozpoczęła swoją edukacyjną ścieżkę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1993 roku zakończyła studia. Po ukończeniu studiów podjęła dalsze kształcenie, zapisując się na studia doktoranckie na tej samej uczelni, a z czasem uzyskała także doktora habilitowanego.

Następnie rozpoczęła aplikację w ówczesnym Sądzie Wojewódzkim w Krakowie. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy, w wrześniu 1995 roku zdała egzamin sędziowski, uzyskując wynik bardzo dobry. Już w marcu 1997 roku ukończyła egzaminy uzupełniające na radcę prawnego przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie.

W 1996 roku zaczęła pracować jako asystent w Katedrze Postępowania Karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po uzyskaniu stopnia doktora, w latach 2000-2002 kontynuowała swoją karierę jako adiunkt w tej samej placówce. W marcu 2001 roku podjęła współpracę jako asystent sędziego Wojciecha Hermelińskiego w Trybunale Konstytucyjnym. Dodatkowo, była ekspertem w Biurze Trybunału Konstytucyjnego.

Od 1 października 2002 roku do 30 września 2011 roku pracowała na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w Katedrze Prawa, gdzie również pełniła funkcję adiunkta. W 2015 roku, na mocy decyzji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, została powołana do orzekania w Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Aktualnie, od 2016 roku, powróciła do pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie zajmuje się zarówno nauką, jak i dydaktyką. W 2019 roku objęła stanowisko kierownika Katedry Prawa Karnego w Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa. W 2011 roku została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój edukacji.

Działalność naukowa

W czerwcu 1998 roku Barbara Nita-Światłowska zdobyła stopień doktora po obronie dysertacji zatytułowanej „Orzekanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i niemieckiego Związkowego Sądu Konstytucyjnego w sprawach karnych”, której promotorem był Stanisław Waltoś. Kolejnym znaczącym krokiem w jej karierze naukowej miała miejsce 19 kwietnia 2010 roku, kiedy to uzyskała stopień doktora habilitowanego dzięki rozprawie habilitacyjnej „Postępowanie karne przeciwko podmiotom zbiorowym. Rozważania na tle prawnoporównawczym z uwzględnieniem perspektywy konstytucyjnej i międzynarodowej oraz powinności wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej”.

W 2011 roku została profesorem nadzwyczajnym w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Ponadto, zyskała status stypendystki w Instytucie Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego im. Maxa Plancka w Fryburgu Bryzgowijskim. Jej badania koncentrują się na prawie karnym materialnym oraz procesowym, szczególnie w kontekście prawa konstytucyjnego.

Interesuje się również standardami wyznaczanymi przez orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tematyka jej badań obejmuje europejskie prawo karne, analizowane zarówno z perspektywy materialnoprawnej, jak i procesowej. Bada współpracę międzynarodową w dziedzinie prawa karnego, implementując przepisy Kodeksu postępowania karnego, jak również tradycyjne mechanizmy współpracy, takie jak porozumienia międzynarodowe.

Barbara Nita-Światłowska była wielokrotnie zaangażowana w prowadzanie wykładów na studiach podyplomowych oraz w zajęcia dla aplikantów, a także jako wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dodatkowo, jest aktywną członkinią Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności.

Wybrane publikacje

Barbara Nita-Światłowska jest uznawaną postacią w dziedzinie prawa, autorką oraz współautorką ponad 100 publikacji dotyczących różnorodnych aspektów prawa karnego, postępowania karnego, a także prawa wykroczeń oraz prawa karnego skarbowego.

Wśród jej znanych prac znajdują się między innymi:

  • Trybunał Konstytucyjny a proces karny, wyd. Zakamycze 1999,
  • Postępowanie karne przeciwko podmiotom zbiorowym. Rozważania na tle prawnoporównawczym z uwzględnieniem perspektywy konstytucyjnej i międzynarodowej oraz powinności wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, wyd. Arche, Sopot 1998, ISBN 978-83-89356-42-0,
  • Europeizacja prawa karnego a standardy konstytucyjne państw członkowskich Unii Europejskiej (2009),
  • Kodeks postępowania karnego. Komentarz, pod red. Jerzego Skorupki, wyd. 4. Wydawnictwo C.H. Beck 2020, ISBN 978-83-8158-935-2,
  • System prawa karnego procesowego, pod red. Piotra Hofmańskiego, wyd. Wolters Kluwer (autor kilku rozdziałów).

Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu, publikacje Nity-Światłowskiej mają istotny wpływ na rozwój oraz zrozumienie prawa karnego w Polsce.

Przypisy

  1. Polska Akademia Umiejętności – Prawnicza [online], www.pau.krakow.pl [dostęp 04.02.2021 r.]
  2. Dr hab. Barbara Nita-Światłowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.02.2021 r.]
  3. a b c IV. Katedra w latach 2003–2018 [online], Katedra Postępowania Karnego, 06.10.2016 r. [dostęp 31.01.2021 r.]
  4. Pracownicy [online], kp.uek.krakow.pl [dostęp 31.01.2021 r.]
  5. Wojciech Hermeliński: Współczuję szefowi PKW [online], www.rp.pl [dostęp 31.01.2021 r.]
  6. a b Instytut Prawa | Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie [online], ip.uek.krakow.pl [dostęp 31.01.2021 r.]
  7. Barbara Nita-Światłowska [online], Profinfo [dostęp 31.01.2021 r.]
  8. NUKAT | Prosto do informacji – katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych [online], katalog.nukat.edu.pl [dostęp 31.01.2021 r.]

Oceń: Barbara Nita-Światłowska

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:16