Leon Peiper, znany również jako Leibel lub Leib, był wybitnym prawnikiem, urodzonym 9 lutego 1865 roku w Krakowie. Jego wkład w polskie prawo jest niezwykle istotny, a autorstwo licznych komentarzy do kodeksów prawnych sprawia, że jest uznawany za jednego z ważniejszych myślicieli prawniczych tamtej epoki.
Niestety, Leon Peiper zmarł w okolicach 1942 roku, prawdopodobnie w Bełżcu, co przypomina o tragicznych losach wielu osób w tamtych czasach.
Młodość
W latach 1875–1882 Leon Peiper uczęszczał do Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. W 1884 roku zdał maturę jako eksternista wGimnazjum św. Anny. Ten ważny krok w jego edukacji otworzył przed nim drogę do dalszych studiów. W tym samym roku, rozpoczął naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kształcił się przez kilka lat. W 1889 roku uzyskał stopień doktora praw.
W początkowych latach dziewięćdziesiątych XX wieku, Peiper kontynuował swoje kształcenie na Uniwersytecie Berlińskim. Na stałe osiedlił się w Przemyślu w 1895 roku, gdzie rozpoczął praktykę jako adwokat przy Sądzie Obwodowym. Prowadził kancelarię adwokacką, która z czasem rozwijała się, a w późniejszym okresie współpracował z synem Michałem.
Na początku XX wieku, w 1908 roku, Leon Peiper założył pierwszą w mieście spółkę adwokacką wspólnie z M. Dawidem, co przyczyniło się do wzrostu jego renomy w środowisku prawniczym.
Praca naukowa
Leon Peiper był znanym prawnikiem, który zdobył uznanie w środowisku prawniczym dzięki swojej wszechstronnej działalności naukowej. W swoim dorobku posiadał szereg wartościowych komentarzy do ustaw w zakresie prawa, które zyskały ogromne zainteresowanie wśród specjalistów.
W jego twórczości możemy znaleźć m.in. komentarze do:
- ustawy o warunkowym zawieszeniu kary z 1926 roku,
- kodeksu postępowania karnego z 1928 roku,
- ustawy karnej skarbowej z 1931 roku,
- kodeksu karnego z 1933 roku,
- kodeksu zobowiązań oraz kodeksu postępowania cywilnego z 1934 roku,
- kodeksu handlowego z 1936 roku,
- prawa karnego skarbowego z 1938 roku.
W 1933 roku Leon Peiper, wspólnie z Z. Fenichelem, opublikował także „Wzory pism adwokackich do kodeksu postępowania cywilnego”, w którym znajdziemy liczne objaśnienia. Dodatkowo, jego artykuły ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach prawniczych, co potwierdza jego aktywny wkład w rozwój nauk prawnych w Polsce.
Działalność społeczna
W 1903 Leon Peiper objął stanowisko prezesa wydziału instytucji kształcącej o nazwie „Toybenhala”. Był to uniwersytet ludowy, który miał na celu przeciwdziałanie analfabetyzmowi oraz szerzenie wiedzy wśród niezamożnych warstw społecznych mieszkańców żydowskich Przemyśla.
W 1911 roku, zainteresowanie Peipera sprawami prawnymi doprowadziło go do członkostwa w zarządzie Izby Adwokatów Przemysko-Samborskiej. Jego wkład w rozwój lokalnej społeczności był również zauważalny poprzez prowadzenie wykładów w miejscowym Towarzystwie Prawniczym, którego wiceprezesem był od 1925 roku.
W okresie 1925–1928 Peiper pełnił funcję prezesa klubu sportowego „Hagibor”, co podkreśla jego zaangażowanie w promowanie aktywności fizycznej oraz kultury sportowej w regionie. W 1927 roku objął stanowisko przewodniczącego Tymczasowego Związku Sportowego Ziemi Przemyskiej, co dodatkowo świadczy o jego aktywności w dziedzinie sportu.
W 1935 roku nastąpiło kolejne ważne wydarzenie w jego karierze, kiedy to został prezesem Związku Adwokatów w Przemyślu. Jego działalność oscylowała wokół nurtów asymilatorskich, co wskazuje na jego chęć integracji oraz wspierania aprobaty wobec społeczności żydowskiej w Polsce.
Okres okupacji
W wrześniu 1939 roku Leon Peiper udał się do Krakowa. Jego życie w okupowanej Polsce nabrało tragicznego biegu, ponieważ w 1941 roku jego nazwisko znalazło się na liście osób przeznaczonych do przesiedlenia do getta. Możliwe, że w czerwcu lub październiku 1942 roku został wywieziony do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu, gdzie tragicznie zakończył swoje życie.
Rodzina
Leon Peiper przyszedł na świat w rodzinie, której matka Feiga Banaschek i ojciec Isaac Peiper stanowili silne fundamenty jego wychowania. Był jednym z pięciorga rodzeństwa, a jego starszy brat Abraham Markus, o dziewięć lat starszy, również zdecydował się na karierę prawniczą. Jego syn, Tadeusz Peiper, zdobył uznanie jako znany poeta.
W 1893 roku Leon ożenił się z Idą Rothenberg, z którą doczekał się pięciorga dzieci: Michała, Adama, Mariana, który niestety zmarł jako niemowlę, oraz Jadwigi, której mężem był Gutt, a także Kamili, która wyszła za Feliksa. Obaj synowie, Michał i Adam, również postanowili podjąć studia prawnicze, podążając śladami ojca.
Przykry jest jednak los, jaki spotkał rodzinę Peiperów, ponieważ cała jej najbliższa rodzina zginęła tragicznie podczas II wojny światowej.
Przypisy
- Biogramy | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 06.11.2021 r.]
- Dr Leon Peiper adwokat z Przemyśla - Miasto Przemyśl [online], przemysl.pl [dostęp 06.11.2021 r.]
- Baza danych pomordowanych w czasie Holocaustu. Jad Waszem, 09.02.2013 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska | Jerzy Ossowski (prawnik) | Bohdan Krynicki | Barbara Nita-Światłowska | Jerzy Stefan Langrod | Piotr Tuleja | Krzysztof Wojtyczek | Maciej Kliś | Wiesław Kozub-Ciembroniewicz | Tadeusz Bresiewicz | Emil Breiter | Aleksander Herzog | Joanna Lemańska | Henryk Apte | Izabela Lewandowska-Malec | Iwo Jaworski | Wiktor Kopff | Tadeusz Michał Zakrzewski | Jan Widacki | Jan PierackiOceń: Leon Peiper