Zbigniew Chojnacki


Zbigniew Stanisław Chojnacki, który przyszedł na świat 8 kwietnia 1920 roku w Krakowie, to postać niezwykle istotna dla historycznego i społecznego kontekstu Polski. Był prawnikiem, przedsiębiorcą oraz działaczem, który za swoje życie wiele dokonał w sferze katolickiej. Przez ostatnie 15 lat swojego życia, od 1990 do 2005 roku, pełnił funkcję starszego Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie.

Urodził się w rodzinie szlacheckiej herbu Trzaska, jako jedno z pięciorga dzieci Józefa Chojnackiego, doktora prawa i urzędnika kolejowego, oraz jego żony Anny, z domu Kluger, bratanicy Wandy Pollerowej, właścicielki Hotelu Pollera w Krakowie. Z racji zawodowej wegetacji ojca, jego rodzina musiała przenieść się do Stanisławowa, a później do Radomia, gdzie Zbigniew ukończył szkołę i zdał maturę.

Po zakończeniu edukacji w Szkole Podchorążych Artylerii Przeciwlotniczej i Obrony Przeciwgazowej w Trauguttowie, został podporucznikiem. W 1939 roku uczestniczył w działaniach zbrojnych jako dowódca baterii 7. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej, walcząc w Dęblinie oraz w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, dowodzonej przez generała Franciszka Kleeberga. Po porażce w bitwie pod Kockiem, dostał się do niewoli niemieckiej, jednak udało mu się zbiec i powrócić do Krakowa, gdzie rozpoczął studia prawnicze w warunkach konspiracyjnych, które ukończył w 1947 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1945 roku odziedziczył Hotel Pollera po babce i zarządzał nim do 1950 roku, kiedy to budynek został upaństwowiony. W 1965 roku zdał egzamin na radcę prawnego, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe. Poza działalnością prawniczą, był głęboko zaangażowany w życie społeczne, szczególnie w ramach archidiecezji krakowskiej oraz w kościele Arka Pana w Nowej Hucie. Ponadto wspierał wysiłki NSZZ „Solidarność” w regionach Małopolski i Częstochowy, współpracując z prof. Wiesławem Chrzanowskim przy redagowaniu niezwykle ważnych dokumentów prawnych.

Jego działalność w Arcybractwie Miłosierdzia nabrała tempa po 1989 roku, kiedy był kluczowym działaczem w reaktywacji tej instytucji. Wybrany na starszego Arcybractwa w 1990 roku, pełnił tę funkcję aż do swojej śmierci. W 1992 roku założył Fundację Pro Humana Vita, a w 1995 roku Fundację Ratowania Kościoła Świętego Krzyża w Krakowie, gdzie objął rolę prezesa. Jako współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej, zasłużył na miano honorowego prezesa tej organizacji w 1996 roku.

Wspierał liczne organizacje charytatywne, w tym Fundację im. Brata Alberta w Radwanowicach. Zmarł 5 marca 2005 roku, a jego pamięć została uhonorowana poprzez grobowiec rodzinny na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W dedykowanych mu miejscach, takich jak Schronisko dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach oraz przy kościół św. Krzyża w Krakowie, znajdują się tablice upamiętniające jego osobę.

Odznaczenia i nagrody

Zbigniew Chojnacki, znany ze swoich licznych osiągnięć, został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice – nadany przez papieża Pawła VI na wniosek metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły w 1975 roku,
  • Order Świętego Sylwestra, który otrzymał w 2000 roku, nadany przez papieża Jana Pawła II,
  • Srebrny Medal Cracoviae Merenti, przyznany również w 2000 roku,
  • Komandor Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie,
  • Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, również przyznana w 2000 roku.

Życie prywatne

W 1947 roku Zbigniew Chojnacki zawarł związek małżeński z Janiną z Zimnalów, co stało się początkiem ich wspólnego życia. Para doczekała się ośmioro dzieci, w tym czterech synów oraz czterech córek.

Przypisy

  1. a b Wielki jałmużnik krakowski [online], niedziela.pl [dostęp 05.11.2023 r.]
  2. Zawsze wierny Kościołowi i Ojczyźnie – Rozmowa z panem mec. Zbigniewem Chojnackim – zamieszczona w Tygodniku Rodzin Katolickich „Źródło”, 16.01.2000 r. [online], mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl [dostęp 05.11.2023 r.]
  3. Tadeusz T. Isakowicz-Zaleski, Ludzie dobrzy jak chleb, Kraków 2010, s. 131–134, ISBN 978-83-929708-9-7
  4. Tomy – Poczet Krakowski [online], www.poczetkrakowski.pl [dostęp 05.11.2023 r.]
  5. Laureaci Medalu Cracoviae Merenti w III kadencji 1998-2002 - Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa – BIP MK [online], www.bip.krakow.pl [dostęp 05.11.2023 r.]
  6. Głos – Tygodnik Nowohucki [online], www.glos-tn.krakow.pl [dostęp 05.11.2023 r.]
  7. Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny – 2000 r. – mec. Zbigniew Chojnacki [online], mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl [dostęp 05.11.2023 r.]

Oceń: Zbigniew Chojnacki

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:6