Joanna Lemańska


Joanna Bożena Lemańska, urodzona 13 maja 1973 roku w Krakowie, to wybitna postać w polskim środowisku prawnym. Jest prawniczką oraz sędzią Sądu Najwyższego, a także posiada tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych. Jej praca jako nauczycielki akademickiej na Uniwersytecie Jagiellońskim podkreśla jej zaangażowanie w edukację prawniczą.

Joanna Lemańska jest specjalizującą się w prawie administracyjnym, a od 2019 roku pełni funkcję prezesa Sądu Najwyższego, kierując Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Jej działalność i osiągnięcia w obszarze prawa stanowią ważny element polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości.

Życiorys

W 1997 roku Joanna Lemańska zakończyła swoją edukację prawniczą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie specjalności prawo administracyjne, dzięki rozważeniom zawartym w rozprawie, którą napisała pod kierunkiem Józefa Filipka. Jej dalsze osiągnięcia naukowe obejmują uzyskanie stopnia doktora habilitowanego w 2017 roku na podstawie dorobku badawczego oraz rozprawy pt. Uzasadnione oczekiwania w perspektywie prawa krajowego i regulacji europejskich. Równolegle zakończyła studia w Studium Zarządzania i Biznesu przy Zakładzie Ekonomii Stosowanej UJ.

Od 1997 roku Joanna Lemańska pełniła funkcję nauczyciela akademickiego na swoim macierzystym wydziale. W latach 2006–2010 pracowała jako wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu. Dodatkowo, przez wiele lat była zaangażowana jako wykładowca Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie oraz w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W latach 2005-2008 oraz 2008-2012 pełniła funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmując się sprawami studentów i doktorantów.

Od 2003 do 2018 roku Joanna Lemańska pracowała jako radca prawny, prowadząc dużą kancelarię w Krakowie. Jest autorką wielu ekspertyz prawnych, w tym również tych powstałych w trakcie procedur legislacyjnych oraz na zlecenia instytucji publicznych. Przez lata 2007-2018 świadczyła obsługę prawną dla Ministerstwa Sprawiedliwości w Departamencie Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi, a także w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w latach 2010-2011. Obecnie jest wiceprzewodniczącą Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz przewodniczącą jej kwartalnika.

W latach 2016–2018 była przewodniczącą Wspólnej Komisji Orzekającej w sprawach naruszeń dyscypliny finansów publicznych, powołaną przez Prezydenta RP. W lipcu 2018 roku zgłosiła swoją kandydaturę na sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym. Uczestnictwo Joanny Lemańskiej w procesie wyboru sędziów budzi kontrowersje i oczekiwania, co związane jest z aktualnym kryzysem w Sądzie Najwyższym w Polsce. W 2018 roku prezydent Andrzej Duda powołał ją na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, gdzie pomimo kontrowersji rozpoczęła swoją kadencję orzekania.

W lutym 2019 roku Joanna Lemańska objęła stanowisko prezesa Sądu Najwyższego, który zarządza pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.


Oceń: Joanna Lemańska

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:12