Janusz Raglewski


Janusz Raglewski, który przyszedł na świat 28 sierpnia 1972 w malowniczym Krakowie, jest uznawanym polskim prawnikiem. Specjalizuje się w kwestiach prawa, zdobywając tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych.

Obecnie zasiada na prestiżowym stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najstarszych i najbardziej szanowanych uniwersytetów w Polsce.

W ramach swojej działalności naukowej i prawniczej, Raglewski pełni również funkcję członka Komisji Legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej, co podkreśla jego znaczenie w polskim środowisku prawniczym.

Życiorys

Kariera naukowa

Janusz Raglewski swoją edukację prawniczą rozpoczął w 1996 roku, kończąc studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego praca magisterska, zatytułowana „Instytucja czynnego żalu w prawie karnym skarbowym. Rozważania de lege lata i de lege ferenda”, była realizowana pod kierownictwem wybitnego profesora Andrzeja Zolla. Następnie, w latach 1997-1999, odbył aplikację sędziowską w Krakowie. Na kolejny ważny krok w swojej karierze naukowej zdecydował się 11 grudnia 2000, kiedy to uzyskał tytuł doktora nauk prawnych, opierając się na rozprawie doktorskiej „Przepadek przedmiotów w prawie karnym (zagadnienia materialnoprawne)”, również pod patronatem prof. Zolla. W dniu 7 grudnia 2009 roku Raglewski obronił monografię „Model nadzwyczajnego złagodzenia kary w polskim systemie prawa karnego (analiza dogmatyczna w ujęciu materialnoprawnym)”, co pozwoliło mu na uzyskanie stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych ze specjalizacją w prawie karnym.

Dydaktyka

W sektorze edukacyjnym, Janusz Raglewski był aktywny jako wykładowca w latach 2000–2006, kształcąc studentów w zakresie prawa karnego materialnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W roku akademickim 2017/2018 prowadził wykład z prawa wykroczeń na Wydziale Prawa i Administracji UJ, a także wykłady na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W swojej karierze wykładowczej związany jest również z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi prawnikami.

Inna działalność

Janusz Raglewski był członkiem ważnego Zespołu Prawa Karnego Skarbowego, który utworzono w 1999 roku w ramach Komisji do spraw Reformy Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości. Zespół ten zajmował się opracowywaniem projektów nowej ustawy kodeksu karnego skarbowego. Oprócz tej działalności, Raglewski jest arbitrem w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu działającym przy Polskim Komitecie Olimpijskim oraz pełni rolę redaktora naczelnego czasopisma naukowego Czasopisma Prawa Karnego i Nauk Penalnych, wydawanego przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie. Prowadzi własną kancelarię adwokacką i od 2013 roku jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Krakowskiej Izby Adwokackiej. Dodatkowo, angażuje się w pracę w Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie, a także został wybrany na członka Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2020-2023.


Oceń: Janusz Raglewski

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:6