Andrzej Maria Rozmarynowicz był wybitną postacią w polskim świecie prawnym, urodził się 4 lutego 1923 roku w Krakowie. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie prawem, co zaowocowało jego karierą jako prawnik i adwokat.
Jego działalność obejmowała również życie polityczne, a w szczególności pełnił funkcję senadora w pierwszej kadencji, co podkreśla jego aktywne zaangażowanie w kształtowanie systemu prawnego w Polsce. Rozmarynowicz zmarł w tym samym mieście, w którym się urodził, 29 czerwca 1999 roku.
Życiorys
Andrzej Rozmarynowicz urodził się jako syn Bolesława (1891–1959) oraz Zofii z domu Kowenickiej (1895–1967). Miał jedną siostrę, Teresę (1928–1951). W okresie II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej, gdzie przyjął pseudonim „Andrzej” oraz służył w samodzielnym batalionie „Skała” i Kedywie. W związku z pełnioną służbą osiągnął stopień podporucznika. W uznaniu za swoje działania, otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Partyzancki oraz Krzyż Armii Krajowej.
Po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku, ukończył Szkołę Handlową w Krakowie, a następnie podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po odbyciu aplikacji sędziowskiej, w 1947 roku, zdał egzamin sędziowski i w 1949 roku rozpoczął studia socjologiczne w Szkole Nauk Politycznych UJ. Jego życie zawodowe zostało jednak przerwane w 1952 roku, gdy został zatrzymany i tymczasowo aresztowany za działalność w konspiracyjnej i antykomunistycznej organizacji, spędzając tam blisko rok.
W 1954 roku uzyskał uprawnienia adwokata, a w późniejszych latach zdobył także tytuł doktora nauk prawnych. Przez wiele lat pełnił aktywną rolę w Naczelnej Radzie Adwokackiej. W latach 60. i 70. był doradcą prawnym Karola Wojtyły, z którym prowadził sprawy wielu zakonów i parafii. Od drugiej połowy lat 70. angażował się w procesy polityczne, gdzie występował jako pełnomocnik rodziny Stanisława Pyjasa.
W latach 80. aktywnie uczestniczył w ruchu „Solidarność”, bowiem brał udział w pracach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych. Uczestniczył także w obradach Okrągłego Stołu w grupie roboczej zajmującej się stowarzyszeniami. Rozmarynowicz pełnił funkcję senatora I kadencji z województwa częstochowskiego, reprezentując Komitet Obywatelski. Ponadto był inicjatorem powstania Duszpasterstwa Prawników oraz współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie. Współpracował z Fundacją im. Brata Alberta.
W życiu osobistym był mężem Lidii z domu Wędzińskiej, która także pracowała jako adwokat. Razem mieli trzech synów: Macieja, Marcina i Michała. Po śmierci Andrzeja Rozmarynowicza, został on pochowany na cmentarzu Rakowickim, w kwaterze VII, w zachodnim rzędzie grobów Rozmarynowiczów.
Odznaczenia i upamiętnienie
Andrzej Rozmarynowicz był osobą, która przez swoje zasługi na rzecz państwa została uhonorowana wieloma odznaczeniami. Przez papieża Pawła VI otrzymał Komandorię Orderu Świętego Sylwestra. W roku 2009, z uwagi na swoje wybitne osiągnięcia w zakresie budowania państwa prawa oraz za działania na rzecz zachowania praworządności podczas PRL, został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1999 roku upamiętniono Andrzeja Rozmarynowicza poprzez odsłonięcie tablicy w schronisku dla osób niepełnosprawnych w Radwanowicach, które jest prowadzone przez Fundację im. Brata Alberta. Ta inicjatywa podkreśla jego wkład w działania na rzecz wsparcia osób potrzebujących.
Przypisy
- a b Andrzej Rozmarynowicz. senat.pl. [dostęp 29.03.2017 r.]
- Lokalizator Grobów. zck-krakow.pl. [dostęp 19.04.2021 r.]
- a b Andrzej Rozmarynowicz. senat.pl. [dostęp 17.12.2021 r.]
- Lidia Rozmarynowicz. wyborcza.pl, 07.01.2011 r. [dostęp 17.12.2021 r.]
- Dorota Steinhagen: Częstochowscy posłowie sejmu kontraktowego – co dziś robią?. wyborcza.pl, 21.11.2015 r. [dostęp 21.11.2015 r.]
- Kazimierz Barczyk, Stanisław Grodziski, Stefan Grzybowski: Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności 1980–1990. Warszawa: Kancelaria Sejmu, 2001. [dostęp 09.10.2015 r.]
- a b Formowanie się wspólnoty w Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Andrzej Wojciechowski (red. nauk.). Kraków: Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce, 2001.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Adam Szpunar | Wojciech Cieślak (prawnik) | Andrzej Oryński | Julian Polan-Haraschin | Jan Michał Beynarowicz | Roman Aleksandrowicz | Fryderyk Zoll (ur. 1970) | Tadeusz Iskrzycki | Edmund Fischer | Lucjan Zawistowski | Jan Hroboni | Juliusz Dąbrowski | Jan Gwiazdomorski (prawnik) | Jerzy Stelmach (filozof prawa) | Janusz Barta | Zdzisław Kaczmarczyk | Stanisław Bryła (prawnik) | Witold Zakrzewski (prawnik) | Janusz Raglewski | Tadeusz DzikOceń: Andrzej Rozmarynowicz