UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kazimierz Marian Morawski


Kazimierz Marian Dzierżykraj-Morawski, znany również pod pseudonimami Acer, Keryks, Linkeus oraz Mordax, to postać o dużym znaczeniu w polskiej historii myśli politycznej i społecznej.

Urodził się 26 stycznia 1884 roku w Krakowie, gdzie spędził część swojego życia, a zmarł 25 października 1944 roku w Jędrzejowie. Był znakomitym historykiem, eseistą oraz aktywnym działaczem, który swoją działalnością przyczynił się do rozwoju konserwatyzmu w Polsce.

Morawski był również monarchistą oraz specjalistą w dziedzinie masonoznawstwa, co stanowiło nieodłączny element jego intelektualnej drogi. Jego prace niosły ze sobą ważne refleksje nad kulturą, polityką i miejscem tradycji w nowoczesnym świecie.

Życiorys

Urodził się jako syn Kazimierza Morawskiego oraz Heleny, która była córką znanego Władysława Wężyka. Był autorem wielu znaczących dzieł, w tym książki zatytułowanej „Studia i szkice z ery Sasów i Stanisławów”, wydanej w 1935 roku.

W tej publikacji, zachęcony przez prymasa Hlonda, Morawski zaprezentował swój pogląd mówiący o wpływie masonerii na rozbiory Polski, czyniąc to z perspektywy historycznej. Dodatkowo, był inicjatorem ważnego wydarzenia – zwołania w 1938 roku w Warszawie Zjazdu Prasy Polskiej.

Podczas tego zjazdu stworzono Agencję Antymasońską, która miała na celu przeciwdziałanie wpływom masonerii w Polsce.

Przypisy

  1. Kazimierz Marian Dzierżykraj-Morawski z Chomęcic h. Drogosław (Nałęcz) [online], www.sejm-wielki.pl [dostęp 16.02.2024 r.]
  2. Aleksander Krawczuk: Opowieści o zmarłych. Cmentarz Rakowicki część 1 i 2. Kraków: Krajowa Agencja Wydawnicza w Krakowie, 1987 r., s. 71. ISBN 83-03-01942-2.

Oceń: Kazimierz Marian Morawski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:16