Michał Gradziński, którego data urodzenia to 4 lipca 1968 roku, pochodzi z Krakowa. To wybitny polski geolog oraz speleolog, który swoją karierę zawodową związał z Zakładem Sedymentologii i Analizy Paleośrodowiska w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jego prace koncentrują się na badaniach osadów oraz analizie dawnych środowisk, co ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia procesów geologicznych wpływających na naszą planetę.
Życiorys
Michał Gradziński jest synem profesora geologii, Ryszarda Gradzińskiego. Jego edukacja geologiczna miała miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował w latach 1987–1992. Po zakończeniu studiów, rozpoczął pracę na macierzystej uczelni jako pracownik naukowy.
W roku 2000 Michał Gradziński obronił doktorat, w którym zgłębił temat kondycji genetycznych i środowiskowych powstawania pizoidów jaskiniowych. Zaledwie 11 lat później, w 2011 roku, uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Jego głównym obszarem badań jest kras oraz związane z nim zjawiska.
Dodatkowo, poza działalnością naukową, Michał od 1985 roku aktywnie uczestniczy w eksploracji speleologicznej jaskiń. Jest członkiem Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków. W ramach swojej pasji brał udział w licznych ekspedycjach w jaskiniach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Posiada doświadczenie jako uczestnik oraz kierownik wypraw speleologicznych w takich krajach jak Słowenia, Austria, Francja, Ukraina i Włochy, a także w akcjach badających jaskinie lawowe na Wyspach Kanaryjskich.
Nagrody i wyróżnienia
Michał Gradziński zdobył szereg ważnych nagród i wyróżnień w ciągu swojej kariery. W 1997 roku otrzymał stypendium krajowe dla młodych naukowców przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, co podkreśla jego osiągnięcia i potencjał w dziedzinie nauki.
W 2004 roku, w uznaniu jego wkładu w rozwój alpinizmu, został uhonorowany medalem 100-lecia polskiego alpinizmu przez Polski Związek Alpinizmu, co absolutnie podkreśla jego znaczącą rolę w tej dziedzinie.
Dodatkowo, w 2007 roku, Michał stał się członkiem kapituły Kolosów, co jeszcze bardziej świadczy o jego zaangażowaniu w promowanie wartości i osiągnięć w polskim sporcie górskim.
Publikacje
Ważniejsze publikacje geologiczne
W obrębie badań geologicznych, Michał Gradzinski wraz z współautorami przyczynił się do wielu znaczących prac. Do najważniejszych publikacji należy zaliczyć:
- Hercman, H., Bella, P., Głazek, J., Gradzinski, M., Lauritzen, S.-E., & Lrvlie, R., 1997. „Datowanie uranowo-seryjnych speleotemów z Lodowej Jaskini Demänovskiej: krok do oszacowania wieku systemu jaskiniowego Demänova (Tatry Niskie, Słowacja)”. „Annales Societatis Geologorum Poloniae”, 67: 439-450,
- Gradziński, M., 2003. „Wpływ bakterii na skład izotopowy tlenu speleotemów: przykład na podstawie pisoidów z jaskini Perlová (Słowacja)”. Geologica Carpathica, 54: 199-204,
- Gradziński, R., Baryła, J., Doktor, M., Gmur, D., Gradzinski, M., Kedzior, A., Paszkowski, M., Soja, R., Zielinski, T. & Żurek, S., 2003. „System anastomozujący kontrolowany przez roślinność górnej Narwi (północno-wschodnia Polska) oraz jego osady”. Sedimentary Geology, 157: 253-276,
- Gradziński, M., Tyszka, J., Uchman, A. & Jach. R., 2004. „Duże mikrobiologiczne-foraminiferalne onkoidy z skondensowanych osadów dolnej-środkowej jury: studium przypadku z Tatr, Polska”. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 213: 133-151.
Ważniejsze publikacje speleologiczne i popularnonaukowe
W zakresie speleologii i popularyzacji nauki, Michał Gradzinski jest autorem oraz współautorem wielu istotnych opracowań. Poniżej przedstawiono kilka z nich:
- Pierwszy autor współautorskich wydań cyklu pt. „Jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego”. Wydano przez Ojcowski Park Narodowy oraz Muzeum im. prof. Władysława Szafera, Ojców. (tomów z: 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2001, 2005),
- Gradziński Ryszard, Gradziński Michał, Michalik Stefan: „Nauka i kultura w krajobrazie Jury”. Tom III: Przyroda. Kraków: Zarząd Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych, 1994.
Przypisy
- dr hab. Michał Gradziński na stronie Instytutu Nauk Geologicznych UJ
- Dr hab. Michał Gradziński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.08.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marian Książkiewicz | Jerzy Gierula | Piotr Małoszewski | Anna Kutrzeba-Pojnarowa | Jakub Friedel | Emanuel Rostworowski | Andrzej Klimek | Roman Ciesielski (profesor) | Ferdynand Zweig | Irena Cabejszek | Michał Życzkowski | Jan Sowa | Kazimierz Marian Morawski | Wojciech Dyduch | Władysław Gumplowicz | Agata Kornhauser-Duda | Karl Moriz Diesing | Irena Roterman-Konieczna | Franciszek Wojakowski | Zygmunt WyrobekOceń: Michał Gradziński