Marian Książkiewicz


Marian Książkiewicz, urodzony 22 stycznia 1906 roku w Krakowie, był znakomitym przedstawicielem polskiej geologii. Swoje życie zawodowe poświęcił badaniom nad geologią Karpat, co czyni go istotną postacią w tej dziedzinie nauki.

Jego działalność naukowa trwała aż do jego śmierci, która miała miejsce 16 lutego 1981 roku, również w Krakowie. Jako geolog, Książkiewicz w znaczący sposób przyczynił się do poznania struktury i historii geologicznej tego regionu, jego prace pozostają wartościowym wkładem w krajową geologię.

Życiorys

Marian Książkiewicz urodził się w rodzinie, której ojcem był Jan, maszynista kolejowy, a matką Helena Popiel. W 1924 roku zdobył maturę w V Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Następne lata, między 1925 a 1929, spędził na studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1930 roku obronił doktorat na podstawie rozprawy pt. *Badania geologiczne w Karpatach Wadowickich*. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w Katedrze Geologii UJ, początkowo jako asystent. W 1933 roku, po uzyskaniu habilitacji dzięki pracy pt. *Budowa brzeżnych Beskidów Wadowickich i ich stosunek do przedmurza*, kontynuował wykłady jako docent.

Po wybuchu II wojny światowej Książkiewicz udał się do Francji, gdzie wstąpił do Wojska Polskiego, a następnie trafił do Anglii. Do 1943 roku był aktywnie zaangażowany w prace Polskiego Ośrodka Naukowego, a potem prowadził zajęcia z geologii na kursach politechnicznych w Birmingham. Powrócił do kraju w listopadzie 1945 roku i objął kierownictwo Katedry Geologii UJ, uzyskując tytuł profesora zwyczajnego w 1946 roku. Pełnił tę funkcję aż do przejścia na emeryturę w 1977 roku, w latach 1951-1957 będąc także w strukturach AGH w Krakowie.

W latach 1954–1961 Książkiewicz kierował Oddziałem Krakowskim Instytutu Geologicznego Centralnego Urzędu Geologii, a następnie został szefem krakowskiego oddziału Zakładu Nauk Geologicznych PAN. Był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk od 1952 roku, a rzeczywistym od 1969. Należał także do Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, Węgierskiego Towarzystwa Geologicznego, Królewskiego Towarzystwa Geologicznego w Londynie, Towarzystwa Geologicznego Francji, Słowackiego Towarzystwa Mineralogiczno-Geologicznego oraz Bułgarskiego Towarzystwa Geologicznego, a jako wielki zaszczyt uzyskał status członka honorowego Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Działania naukowe Książkiewicza obejmowały uczestnictwo w wyprawie naukowej Ludomira Sawickiego do Dobrudży w 1927 roku oraz na Bałkany w 1928 roku. Odbył także podróże do Portugalskiej Afryki Wschodniej (dzisiejszy Mozambik, 1939), Algierii w 1952 roku, i Syrii w 1956 roku. Wspomnienia z podróży po Mozambiku zostały opublikowane w książce *Ze wspomnień podróżników*, Warszawa 1958, redagowanej przez Bolesława Olszewicza.

Marian Książkiewicz opracował wiele rozpraw naukowych oraz podręczników, które przyczyniły się do rozwoju geologii w Polsce. Zmarł w Krakowie, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim (kwatera XIVB-20-2).

Wybrane prace

Marian Książkiewicz jest autorem wielu ważnych publikacji w dziedzinie geologii. Jedną z jego najbardziej znanych prac jest:

  • Marian Książkiewicz: Geologia dynamiczna, wydana przez Wydawnictwa Geologiczne w Warszawie, z pojawieniem się kolejnych edycji w latach 1968, 1972 oraz 1979.

Ordery i odznaczenia

Marian Książkiewicz posiada liczne odznaczenia oraz wyróżnienia, które świadczą o jego znaczących osiągnięciach w różnych dziedzinach. Poniżej przedstawiamy listę jego najważniejszych odznaczeń:

  • Order Sztandaru Pracy II klasy,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (przyznany 14 stycznia 1955),
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”.

Nagrody

Marian Książkiewicz zdobył wiele prestiżowych wyróżnień w swojej karierze naukowej, co potwierdza jego znaczący wkład w dziedzinę geologii. Do jego osiągnięć należy między innymi:

  • nagroda państwowa III stopnia za przygotowanie mapy geologicznej arkusza Wadowice oraz publikację poświęconą geologii tego regionu w roku 1952,
  • nagroda państwowa I stopnia.

Upamiętnienie

W Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego zainstalowano tablicę pamiątkową, która dedykowana jest pamięci Mariana Książkiewicza. Również Oddział Karpacki Państwowego Instytutu Geologicznego nosi jego imię, co pokazuje znaczenie jego wkładu w dziedzinie geologii.

Przypisy

  1. a b c d e Zbigniew Wójcik, Książkiewicz Marian Giganci Nauki [dostęp 24.07.2024 r.]
  2. Jan WiktorJ.W. Tkaczyński Jan WiktorJ.W. (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803–2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018.
  3. Uchwała Prezydium Rządu w sprawie przyznania nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego, literatury i sztuki za rok 1952. „Trybuna Ludu”, 23.07.1952 r.
  4. M.P. z 1955 r. nr 112, poz. 1450 - Uchwała Rady Państwa z dnia 14.01.1955 r. nr 0/126 - na wniosek Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
  5. Lista członków Polskiego Towarzystwa Geologicznego, stan na 31.01.1971 r., Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego Tom XL-1970, Zeszyt 3-4, Kraków 1971.

Oceń: Marian Książkiewicz

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:23