Michał Życzkowski, znany jako wybitny profesor mechaniki stosowanej, przyszedł na świat 12 kwietnia 1930 roku w Krakowie. Jego kariera naukowa była ściśle związana z Politechniką Krakowską, gdzie realizował swoje pasje dydaktyczne i badawcze. Życzkowski zmarł 24 maja 2006 roku, również w Krakowie, co podkreśla jego silne związki z tym miastem.
Był nie tylko profesorem, ale także członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). Jego prace i osiągnięcia zostały docenione również poza granicami Polski, co potwierdza jego status korespondenta Austriackiej Akademii Nauk.
Michał Życzkowski był synem Józefa Życzkowskiego, a jego dzieło naukowe koncentrowało się na wielu istotnych dziedzinach takich jak teoria plastyczności, reologia, stateczność oraz optymalne kształtowanie konstrukcji. Specjalizując się w matematyce stosowanej, przyczynił się do rozwoju wiedzy i praktyki w tych obszarach.
Pod jego opieką naukową wypromowanych zostało aż 29 doktorów, a wśród nich 11 zdołało uzyskać stopień doktora habilitowanego, przy czym 5 osób zdobyło tytuł naukowy profesora. To mówi wiele o jego umiejętności prowadzenia młodych naukowców oraz o jego wkładzie w rozwój polskiej nauki.
Kariera
Michał Życzkowski rozpoczął swoją akademicką karierę w 1955 roku, zdobywając stopień doktora nauk technicznych, co uczyniło go pierwszym doktorem, który uzyskał dyplom w Politechnice Krakowskiej. Cztery lata później, w 1959 roku, zaliczył kolejny istotny krok, gdyż uzyskał dyplom w renomowanym Imperial College London.
W 1960 roku obronił swoją habilitację, koncentrując się na badaniach dotyczących teorii pełzania. W 1962 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a siedem lat później, w 1969 roku, tytuł profesora zwyczajnego, co potwierdza jego rosnącą pozycję w środowisku akademickim.
W 1970 roku został profesorem wizytującym na University of Massachusetts Amherst, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. W roku 1973 doznał zaszczytu bycia przyjętym w poczet członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk (PAN), a w 1989 roku awansował na członka rzeczywistego tej prestiżowej instytucji.
W 1993 roku dołączył do grona profesorów wizytujących we Wspólnym Centrum Badawczym w Ispra, znajdującym się we Włoszech. Michał Życzkowski aktywnie uczestniczył w działalności Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) od 1991 roku. W 1995 roku, jako wyraz uznania dla jego osiągnięć, został uhonorowany tytułem doctor honoris causa Politechniki Krakowskiej.
Na przestrzeni swojej kariery akademickiej, w 1997 roku, uzyskał status członka Austriackiej Akademii Nauk, co podkreśla znaczenie jego pracy i międzynarodowego uznania w dziedzinie nauk technicznych.
Publikacje
Michał Życzkowski to wybitny autor posiadający na swoim koncie 294 publikacje. Jego dorobek obejmuje zarówno monografie, jak i współprace z innymi autorami. Wśród jego najważniejszych dzieł znajduje się praca „Obciążenia złożone w teorii plastyczności”, opublikowana przez PWN w 1973 roku.
W 1981 roku światło dzienne ujrzała jego książka „Combined Loadings in the Theory of Plasticity”, wydana we współpracy z PWN i Nijhoff. Ponadto Michał Życzkowski jest również współautorem dziesięciu książek zespołowych, w tym monografii „Nośność rozdzielcza w teorii plastyczności”, która została wydana w Krakowie w 1998 roku przez PK.
Wieloletnia praca Życzkowskiego w dziedzinie naukowej to także członkostwo w radach redakcyjnych prestiżowych czasopism, takich jak „Structural Optimization”, „International Journal of Plasticity”, „International Journal of Mechanical Sciences” oraz „Zeitschrift für Angewandte Mathematik und Mechanik” (ZAMM). Również wyróżnienia w postaci członkostwa honorowego w Polskim Towarzystwie Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej podkreślają jego znaczenie w tej dziedzinie.
Odznaczenia
W artykule przedstawione są informacje dotyczące odznaczeń, które otrzymał Michał Życzkowski.
Źródło: Kto jest kim w Polsce 1989
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1973,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 1989,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Odznaka tytułu Zasłużony Nauczyciel PRL.
Przypisy
- Doktoranci prof. Michała Życzkowskiego
- Doktorzy honoris causa PK. pk.edu.pl. [dostęp 23.06.2015 r.]
- Publikacje prof. Michała Życzkowskiego
- Combined Loadings
- Książki prof. Michała Życzkowskiego
- Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989, str. 1567
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Michał Gradziński | Marian Książkiewicz | Jerzy Gierula | Piotr Małoszewski | Anna Kutrzeba-Pojnarowa | Jakub Friedel | Emanuel Rostworowski | Andrzej Klimek | Roman Ciesielski (profesor) | Ferdynand Zweig | Jan Sowa | Kazimierz Marian Morawski | Wojciech Dyduch | Władysław Gumplowicz | Agata Kornhauser-Duda | Karl Moriz Diesing | Irena Roterman-Konieczna | Franciszek Wojakowski | Zygmunt Wyrobek | Halina ZaczekOceń: Michał Życzkowski