Marek Kalmus to postać o niezwykle bogatym dorobku, który obejmuje różnorodne dziedziny wiedzy oraz pasje. Urodził się 6 września 1951 roku w Krakowie, gdzie jego intelektualna podróż rozpoczęła się w otoczeniu kulturowo bogatej atmosfery tego miasta.
Jako polski filozof, Kalmus bada związki między różnymi tradycjami myślowymi, a jego prace mają na celu odkrycie i zrozumienie różnorodności perspektyw filozoficznych. Ponadto, jego zainteresowania obejmują także orientalizm, co pozwoliło mu zgłębić tajniki kultury i myśli Wschodu.
Ważnym aspektem jego działalności jest także tybetologia, dziedzina, w której zgłębia zarówno filozofię, jak i religię Tybetu. Jako fotografik, Kalmus dokumentuje piękno i różnorodność kultur, z którymi się styka. Nie można zapomnieć również o jego pasji do wspinaczki, która pokazuje jego zamiłowanie do przygód i kontaktu z naturą.
Życiorys
Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zdobył wiedzę w dziedzinie geologii. Następnie poszerzał swoje umiejętności w Studium Trenerów Alpinizmu na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (choć nie ukończył tego programu z dyplomem). Ukończył również indywidualny tok studiów, koncentrując się na filozofii oraz kulturoznawstwie orientalnym w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1981-1986, gdzie napisał pracę magisterską pod tytułem Hermeneutyka sztuki tybetańskiej. W 2006 roku uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy dotyczącej „Symboliki i znaczenia tybetańskiego rytuału Pho-bar rdo-gchog” w Instytucie Religioznawstwa UJ.
Marek Kalmus od najmłodszych lat zafascynowany był górami, co w dużej mierze zawdzięcza swojemu ojcu. Od 1971 roku pracuje jako przewodnik tatrzański, a wcześniej był instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu oraz działał jako ochotnik w Grupa Tatrzańskiej GOPR, obecnie TOPR. Jego pasje prowadziły go do wielu speleologicznych wypraw, w tym do jaskiń w Austrii, Iranie i Libanie. Od 1974 roku regularnie uczestniczy w wyprawach wspinaczkowych do Azji, rozpoczynając od eksploracji gór i jaskiń w Iranie. Jego wspinaczkowe osiągnięcia obejmują Iran (1974 i 1975), Hindukusz Wysoki (Afganistan w latach 1976-1977 oraz Pakistan w 1978 roku), Himalaje Kaszmiru (1983) oraz Karakorum (1984). Prowadził pionierskie badania geologiczne w Hindukuszu oraz organizował własne wyprawy badawcze w latach 1979-1980.
Oprócz tego prowadził autorskie trekingi, samodzielnie wędrując po Himalajach Nepalu, Indii, Bhutanu, Sikkimu i Arunachal Pradesh. Jego archiwum zdjęć z tych regionów jest naprawdę imponujące. W latach 1976-1981 pracował jako mineralog i petrograf w Oddziale Karpackim Instytutu Geologicznego w Krakowie, gdzie zajmował się różnorodnymi egzotykami karpackimi.
Od 1981 roku Marek Kalmus jest zaangażowany w badania nad kulturą tybetańską. Odbył wiele wyjazdów studyjnych do Tybetu (ChRL) oraz na tereny tybetańskie w Indiach i Nepalu, gdzie zdobył liczne doświadczenia w ikonografii oraz sztuce wadżrajany. Został ekspertem w tej dziedzinie, co umożliwiło mu dołączenie do międzynarodowego zespołu tybetologicznego – Thangstong Gyalpo Project. Pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, kształcąc studentów w zakresie filozofii orientalnej oraz sztuki buddyzmu tybetańskiego. Oprócz tego stworzył kolekcję sztuki tybetańskiej dla Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Był autorem oraz kuratorem licznych wystaw sztuki tybetańskiej i fotograficznych ukazujących kulturę Tybetu w takich miejscach jak Kraków, Warszawa, Koszalin oraz Białystok. Jego wkład w popularyzację kultury tybetańskiej został uhonorowany Nagrodą Specjalną „Kolosy” w 2008 roku.
Od 1989 roku organizuje kursy tradycyjnej medycyny chińskiej w Krakowie, prowadząc najstarszą i największą w Polsce szkołę medycyny chińskiej, która obecnie funkcjonuje jako Instytut Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia. Jego bliska współpraca z Guanxi University of Chinese Medicine w Nanning oraz Shanghai University of Traditional Chinese Medicine w Szanghaju miała miejsce w formie krótkich staży klinicznych oraz wyspecjalizowanych wykładów.
Jako założyciel Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz jego prezydent (w latach 2007-2018), Marek Kalmus jest również uznawany za członka European Traditional Chinese Association oraz uczestniczy w międzynarodowych organizacjach medycyny chińskiej. Od 2017 roku wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim i regularnie bierze udział w kongresach związanych z medycyną chińską.
Oprócz tego, jest właścicielem firmy Marek Kalmus Consulting oraz dyrektorem zarządzającym Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie, które jest największą placówką tego rodzaju w południowej Polsce.
Publikacje
Jest autorem wielu cenionych dzieł, które dotyczą różnych aspektów kultury i medycyny. Wśród jego książek znajdują się:
- Istota sztuki buddyzmu tybetańskiego (1986),
- Chiny, kuchnia… tajemnice medycyny (1990),
- Świadomość zwyczajna, świadomość przebudzona (1995),
- Tybet. Legenda i rzeczywistość (2000, 2008, 2009),
- Tybet. Wyprawy marzeń (2007),
- Tybet (album fotograficzny).
Przypisy
- Wręczono Kolosy za rok 2008 | wspinanie.pl [online], wspinanie.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
- a b c Krzysztof Kmieć, Marek Kalamus, w: Globtroter, nr 28/2009, s. 86, ISSN 1895-6440.
- a b c d Oni też studiowali w AGH, Marek Kalmus.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Pigoń | Judyta Rodzińska-Nowak | Lucyna Rotter | Piotr Faliszewski | Adam Jasiewicz | Jan Gaj | Jan Hoffman | Mateusz Hohol | Helena Michnik | Władysław Pociecha | Franciszek Scheidt | Stanisław Sierotwiński (1909–1975) | Jolanta Kowalska | Władysław Bogusz | Czesława Pilarska | Adam Chyżewski | Feliks Berdau | Artur Gruszczak | Janusz Bujnicki | Tadeusz CzekalskiOceń: Marek Kalmus