Janusz Marek Bujnicki, urodzony 6 sierpnia 1975 roku w Krakowie, to uznany polski biolog, który posiada specjalizację w dziedzinach doświadczalnej oraz obliczeniowej biologii strukturalnej. Jego prace naukowe obejmują szeroki zakres badań dotyczących struktur białek i ich funkcji.
Obecnie pełni funkcję profesora nauk biologicznych i jest kierownikiem Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka. To znaczące stanowisko zajmuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, instytucji, która odgrywa kluczową rolę w badaniach nad biologią molekularną i komórkową.
Życiorys
Janusz Bujnicki to znany naukowiec, który swoje studia zakończył w 1998 roku na Uniwersytecie Warszawskim. W 2001 roku zdobył tytuł doktora nauk biologicznych. Jego kariera rozwijała się intensywnie, gdyż w latach 1998–2000 odbył staż w Szpitalu Henry’ego Forda w Detroit, a następnie w 2001 roku był związany z Narodowym Centrum Informacji Biotechnologicznej (NCBI) w Bethesdzie, które jest częścią amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). W 2008 roku Bujnicki miał zaszczyt być profesorem wizytującym na Uniwersytecie Tokijskim.
Od 1999 roku rozpoczął pracę w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, gdzie w 2002 roku objął kierownictwo Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka. Jego działalność naukowa obejmowała także Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii na Wydziale Biologii UAM, gdzie pracował od 2004 do 2020 roku. Od 2006 roku kierował grupą Laboratorium Bioinformatyki Strukturalnej w tym instytucie.
W 2005 roku Janusz Bujnicki uzyskał habilitację w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, a cztery lata później, w 2009 roku, otrzymał tytuł profesora nauk biologicznych. Oprócz pracy naukowej, aktywnie uczestniczył w społecznym ruchu „Obywatele Nauki”, gdzie był autorem i organizatorem wielu działań, w tym wsparcia inicjatywy „Więcej dobrej nauki” oraz organizacji konferencji i warsztatów.
Dorobek naukowy
Janusz Bujnicki aktualnie koncentruje swoje badania na biologii strukturalnej, ze szczególnym naciskiem na cząsteczki RNA, przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi związanych z biologią molekularną oraz bioinformatyką. Jego wcześniejsze prace obejmowały również dziedziny takie jak genomika i mikrobiologia.
Na czołowej pozycji badawczej, zasługuje zespół, który prowadzi, zajmujący się analizą zależności pomiędzy sekwencją, strukturą oraz funkcją RNA i białek. Zajmują się oni również badaniem interakcji tych cząsteczek. Badania prowadzone przez grupę Bujnickiego integrują podejścia teoretyczne oraz eksperymentalne.
W szczególności, jego zespół rozwija oprogramowanie bioinformatyczne, które jest wykorzystywane m.in. do przewidywania oraz modelowania trójwymiarowej struktury RNA i białek RNA. Bujnicki jest także autorem ponad 300 oryginalnych prac naukowych, jak również ponad 20 artykułów przeglądowych oraz rozdziałów w różnorodnych książkach.
Członkostwo
Janusz Bujnicki pełni szereg istotnych ról w najważniejszych organizacjach naukowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego działalność naukowa i doradcza przyczynia się do rozwoju biologii molekularnej i nauk pokrewnych. Do najbardziej znaczących jego osiągnięć należy:
- członkostwo w Radzie Doradczej ds. Polityki Naukowej Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (2024-),
- przynależność do Academia Europaea,
- członkostwo w Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO),
- status członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk (od 2016),
- uczestnictwo w zespołu doradczym przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk ds. ewaluacji jakości działalności naukowej (2024-),
- członkostwo w Naukowej Radzie Doradczej Centrum Nauk o Życiu (Life Science Center) Uniwersytetu Wileńskiego (2023-),
- pełnienie funkcji doradcy naukowego w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polska Ośrodek Rozwoju Technologii w Wrocławiu (2019-),
- członkostwo w Radzie Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2019-2020 (gdzie był przewodniczącym w pierwszej kadencji) oraz od 2021 do 2024,
- udział w Międzynarodowej Radzie Naukowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Innowacyjnymi Materiałami Biologicznymi (ICRI-BioM) w Łodzi (2018-),
- bycie członkiem założycielem i członkiem zarządu Stowarzyszenia Grantobiorców ERC (Association of ERC Grantees, AERG),
- członkostwo w Europejskim Forum Doradców Naukowych (ESAF), w którym reprezentuje Polskę od 2017 roku,
- bycie byłym członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN w latach 2011-2016,
- aktywnym uczestnictwem jako były członek Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN oraz Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN,
- dbanie o rozwój branży bioinformatycznej jako członek założyciel, wiceprezes (2008–2010) oraz prezes (2011–2013) Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego,
- uczestnictwo w panelu Life, Environmental and Geo Sciences (LEGS) organizacji Science Europe oraz w komitecie naukowym inicjatywy Innovative Medicines Initiative.
Odznaczenia i wyróżnienia
Janusz Bujnicki, znany polski naukowiec, zdobył wiele odznaczeń i wyróżnień w swoim życiu zawodowym. W 2002 roku został laureatem Programu Młodego Naukowca Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO) oraz amerykańskiego Instytutu Medycznego Howarda Hughesa (HHMI). To wyróżnienie potwierdziło jego wysokie osiągnięcia w dziedzinie biologii molekularnej.
W 2010 roku stał się pierwszym polskim laureatem grantu w dziedzinie nauk biologicznych przyznawanym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Jego osiągnięcia nie przeszły niezauważone także poza granicami nauki.
W 2013 roku zwyciężył w plebiscycie „Polacy z Werwą” w kategorii Nauka, co świadczy o jego aktywności i wpływie na rozwój polskiej nauki. Rok później, w 2014, został laureatem prestiżowej Nagrody Narodowego Centrum Nauki, co dodatkowo podkreśliło jego wkład w badania naukowe.
Ostatnim z istotnych wyróżnień, które otrzymał, była nagroda André Mischke Prize for Science and Policy, przyznana przez Young Academy of Europe w 2019 roku. W szczególności warto wspomnieć, że w 2014 roku Janusz Bujnicki został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co są świadectwem jego zasług dla kraju oraz społeczności naukowej.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Artur Gruszczak | Feliks Berdau | Adam Chyżewski | Czesława Pilarska | Władysław Bogusz | Jolanta Kowalska | Stanisław Sierotwiński (1909–1975) | Franciszek Scheidt | Marek Kalmus | Andrzej Pigoń | Tadeusz Czekalski | Stanisław Szeligowski | Edward Görlich | Feliks Hortyński | Antoni Wrzosek | Krzysztof Pazdro | Adam Małkiewicz | Krystyna Vetulani-Belfoure | Paweł Taranczewski | Stanisław PudłowskiOceń: Janusz Bujnicki