Piotr Wojciech Kurek


Piotr Wojciech Kurek, urodzony 29 czerwca 1948 roku w Krakowie, zmarł 5 sierpnia 2017 roku w tym samym mieście. Był on polskim fizykiem, który swoją karierę zawodową związł z Politechniką Warszawską. Kurek nie tylko prowadził badania naukowe, ale również czynnie angażował się jako działacz kombatancki oraz społeczny.

Jego wkład w naukę i działalność społeczną pozostaje inspiracją dla wielu osób w Polsce.

Życiorys

Urodził się jako syn Józefa Kurka, który był podporucznikiem Armii Krajowej i został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Osiągnął wysokie wykształcenie, kończąc II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej, a następnie studiując na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł doktora fizyki. Jako pracownik naukowy uczelni specjalizował się w zakresie joniki ciała stałego, pełniąc funkcję starszego wykładowcy w Zakładzie Joniki Ciała Stałego oraz jako kierownik Laboratorium Fizyki Współczesnej Politechniki.

Jego działalność nie ograniczała się jedynie do nauki; aktywnie angażował się w życie kombatanckie, w szczególności w ramach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Od roku 2002 przewodniczył Komisji do Spraw Młodzieży w Zarządzie Głównym Związku, a od 2005 roku był członkiem Prezydium tegoż Zarządu. Należał także do ogólnokrajowego środowiska Armii Krajowej Korpusu „Jodła”, jednak jako członek bez uprawnień kombatanckich.

Dzięki jego staraniom udało się wypracować skuteczny model współpracy Związku z Instytutem Pamięci Narodowej oraz kuratoriami oświaty. Promował i wspierał ideę tworzenia Klubów Historycznych im. Armii Krajowej w szkołach w całym kraju. Jego działalność obejmowała również inicjatywy związane z tworzeniem pomników Armii Krajowej, z czym wiązało się m.in. zaangażowanie w powstanie Pomnika Żołnierzy ZWZ-AK Placówki „Sosna-Las” w Koźmicach Wielkich, a także udział w projekcie Pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci” u stóp Wawelu w Krakowie.

Jako zapalony uczestnik Marszów Szlakiem I Kadrowej, organizowanych przez Związek Piłsudczyków, był również członkiem Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. Niestety, zmarł w Krakowie, na Wawelu, idąc na mszę inaugurującą kolejny Marsz. Znajduje się w grobie w Bielsku-Białej, na cmentarzu parafialnym przy Kościele Opatrzności Bożej.

Odznaczenia

W ramach uznania za swoją działalność, Piotr Wojciech Kurek otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w różne dziedziny.

Wśród przyznanych mu wyróżnień znajdują się:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal „Pro Patria”,
  • Medal „Pro Memoria”,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Złoty Medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”,
  • Odznaka „Za wkład pracy społecznej w ŚZŻAK”.

Oceń: Piotr Wojciech Kurek

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:17