Roman Jerzy Bratny, znany również jako Roman Jerzy Mularczyk, to postać, która wniosła niezwykle wiele do polskiej kultury literackiej. Urodził się 5 sierpnia 1921 roku w Krakowie, a zmarł 6 listopada 2017 roku w Radziach.
Był nie tylko prozaikiem, ale również poetą, publicystą oraz scenarzystą filmowym, co czyni go wszechstronnym twórcą o bogatej działalności artystycznej.
Życiorys
Roman Bratny, wybitna postać literacka, swoją edukację wojskową zakończył w 1942 roku na Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola” Armii Krajowej. Po ukończeniu nauki zaangażował się w działalność OWZPN „Miecz i Pług”, co wydatnie wpłynęło na jego późniejsze twórcze wybory. Debiut literacki miał miejsce w 1944 roku, kiedy to pod pseudonimem Roman Bratny opublikował pierwszy tomik poezji noszący tytuł „Pogarda”. W latach 1943–1944 współpracował z gazetą „Kuźnia”, a od roku 1944 był jednym z inicjatorów oraz redaktorem pisma literackiego „Dźwigary”.
W okresie II wojny światowej brał udział w powstaniu warszawskim, walcząc w Śródmieściu Południowym w ramach I Obwodu „Radwan”. Jego zaangażowanie w walki zakończyło się aresztowaniem 5 października 1944 w Warszawie. Po tym wydarzeniu przebywał w obozie jenieckim Lamsdorf, a po uwolnieniu przez Allied Forces, przez pewien czas aktywnie służył w Polskich Siłach Zbrojnych w Francji.
Po zakończeniu działań wojennych Bratny kontynuował naukę na Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. W latach 1946–1947 pracował jako redaktor w dwutygodniku literacko-społecznym „Pokolenie”. W 1949 roku stał się członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W kolejnych latach zajmował istotne stanowiska w prasie, będąc m.in. członkiem zespołu redakcyjnego tygodnika „Nowa Kultura” oraz zastępcą redaktora tygodnika „Kultura”.
W 1975 roku objął funkcję kierownika literackiego Teatru Powszechnego w Warszawie. W ciągu swojej kariery Bratny otrzymał liczne nagrody, w tym nagrodę państwową II stopnia oraz Nagrodę I stopnia Ministra Obrony Narodowej w dziedzinie literatury w 1988 roku. Jego działalność literacka koncentrowała się na przedstawianiu losów swojego pokolenia, a jego powieść „Kolumbowie. Rocznik 20” stała się sygnaturą generacji literatów urodzonych około 1920 roku.
Bratny był jednym z pierwszych pisarzy, który dowiedział się o zbrodni katyńskiej, korzystając z informacji dostarczonych mu przez Ferdynanda Goetla. W 1983 roku wydał powieść „Rok w trumnie”, która, jak zauważył Piotr Müldner-Nieckoński, „cynicznie i wymiotnie gloryfikuje stan wojenny 1981–1982”. W 1992 roku Bratny uznał swoją powieść za „do przyjęcia”, a konflikt władzy z Solidarnością określił mianem sporu „szaleńców z kretynami”.
Artysta spoczywa na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w Panteonie Żołnierzy Walczących, a Stefan Kisielewski określił go jako „jedyną spójną kronikę współczesności w polskim piśmiennictwie”.
Życie prywatne
Bratny był synem Józefa Mularczyka, pułkownika kawalerii WP oraz Wandy z Repetowskich. Jego bratem był Andrzej Mularczyk. Związek małżeński z Joanną Żwirską (Halszką) nie trwał długo. Jego drugą żoną była plastyczka Alicja Wahl, z którą doczekał się córki, Julii. Wnuczka, Natalia Luniak, również jest artystką. Po ponad pięćdziesięciu latach wspólnego życia, zmarł po śmierci Ewy Bratny-Młynarskiej, absolwentki Politechniki Warszawskiej, specjalizującej się w nieruchomościach. Ich córka Berenika, pasjonuje się rolnictwem, hodując konie na Mazurach.
Nawiązania w kulturze
W utworze zespołu Elektryczne Gitary, zatytułowanym Nie pij, Piotrek, który pochodzi z albumu A ty co, Roman Bratny jest przedstawiony jako archetyp mężczyzny. W rzeczywistości w jego twórczości można zauważyć wiele motywów związanych z przygodami męskimi, w szczególności z myślistwem. W związku z tym, w czasach swojej świetności, Bratny był często postrzegany jako swego rodzaju „polski Hemingway”.
Twórczość
Proza i poezja
Roman Bratny, jako wybitny polski twórca, ma na swoim koncie niezwykle bogaty dorobek literacki, który obejmuje zarówno poezję, jak i prozę. Jego utwory można podzielić na różnorodne formy literackie, które ukazują nie tylko jego talent, ale także refleksje na temat rzeczywistości. W jego wierszach z 1944 roku, zatytułowanych *Pogarda*, można dostrzec wrażliwość artysty na otaczający świat.
Przez kolejne lata Bratny publikował nowele, opowiadania oraz powieści. Niezwykle znaczące są takie dzieła, jak *Kolumbowie. Rocznik 20* (1957) oraz *Szczęśliwi torturowani* (1959), które do dziś pozostają ważnymi tekstami w polskiej literaturze. Inne ważne tytuły to *Głos bomby Ishi* z 1953 roku oraz *Ciągle wczoraj* z 1968 roku. W sumie twórczość Bratnego liczy wiele pozycji, które wnikliwie poruszają kwestie społeczno-polityczne, historyczne oraz egzystencjalne.
Utwory teatralne
W teatrze Bratny również zdobył uznanie, tworząc liczne sztuki, które oglądane były na scenach polskich teatrów. Jego pierwszy dramat, *Pobita kra*, został wystawiony w 1949 roku i markuje początek jego kariery w tej dziedzinie. Inne znaczące tytuły to *Zwycięstwo Gralaków* (1950) oraz *Sześć godzin ciemności* (1952). Jego sztuki często podejmują istotne tematy społeczne oraz refleksje nad naturą człowieka.
Scenariusze dla filmu, telewizji i radia
Roman Bratny ma także na swoim koncie wiele scenariuszy, które przyniosły mu popularność wśród szerszej publiczności. Jego adaptacje literackie, takie jak *Szczęśliwi torturowani* i *Kolumbowie* z lat 70-tych, wzbogaciły polski świat filmowy i telewizyjny. Przykładem jego talentu są również scenariusze do dramatów telewizyjnych, jak *Losy* oraz *Ile jest życia*, które cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów. Zavierał również prace adaptujące swoje opowiadania do formatu słuchowisk radiowych, ukazując wszechstronność swojego talentu.
Ordery i odznaczenia
Roman Bratny, znany ze swojego wkładu w literaturę i kulturę, zdobył wiele prestiżowych odznaczeń. Wśród nich można wymienić:
- Order Sztandaru Pracy I klasy, przyznany w 1986 roku,
- Order Sztandaru Pracy II klasy, przyznany w 1964 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1959 roku,
- Medal 40-lecia Polski Ludowej, przyznany w 1984 roku,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej, przyznany 19 stycznia 1955 roku,
- Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony dla Kultury Narodowej”, przyznana w 1987 roku,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, przyznany w 1966 roku.
Nagrody
Roman Bratny, utalentowany pisarz i twórca, został doceniony przez wiele instytucji za swoją działalność w dziedzinie literatury oraz mediów. Jego twórczość przyniosła mu szereg znaczących wyróżnień, które potwierdzają jego wpływ na kulturę narodową.
- nagroda Stołecznej Rady Narodowej w roku 1971,
- nagroda Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową i telewizyjną w latach 1970 oraz 1971,
- nagroda Państwowa II stopnia w dziedzinie literatury z 1972 roku,
- nagroda Trybuny Ludu za kształtowanie i upowszechnianie kultury socjalistycznej w 1979 roku,
- nagroda Ministra Obrony Narodowej w roku 1983,
- nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w 1985 roku,
- nagroda Gazety Krakowskiej im. T. Hołuja „Drzewo i owoc” w 1987 roku.
Przypisy
- Aktualności / Centralne Muzeum Jeńców Wojennych [online], www.cmjw.pl [dostęp 26.01.2023 r.]
- Geneteka baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego [online], geneteka.genealodzy.pl [dostęp 26.01.2023 r.]
- Droga do wolności. Rozmowa z Bereniką Bratny z Krainy Wolnych Koni (podcast) [online], empik.com [dostęp 26.01.2023 r.]
- Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 08.12.2023 r.]
- Chciejstwo w formie political fiction, „Forum Akademickie” 2014, nr 1.
- Konrad Wojciechowski: Zmarła znana malarka, animatorka życia kulturalnego stolicy. wyborcza.pl, 22.10.2020 r. [dostęp 17.11.2021 r.]
- Jolanta Gajda-Zadworna: Otchłań obrazu, kalimba i trzy pokolenia w galerii. zw.com.pl, 17.06.2010 r. [dostęp 17.11.2021 r.]
- Kryptonim „Gracze”. Służba Bezpieczeństwa wobec Komitetu Obrony robotników i Komitetu Samoobrony społecznej „Kor” 1976–1981, wybór, wstęp i opracowanie Łukasz Kamiński i Grzegorz Waligóra, Warszawa 2010.
- Wiesław Kot, Ja, wróg publiczny. Rozmowa z Romanem Bratnym, pisarzem, w: „Wprost”, nr 7/1992.
- Uznanie dla twórców kultury, [w:] Trybuna Robotnicza, nr 170, 19.07.1984 r.
- M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 – Uchwała Rady Państwa z dnia 19.01.1955 r.
- Wojskowy Przegląd Historyczny, nr 1 (41), styczeń – marzec 1967 r.
- Absolwenci Wydziału Mechaniki Precyzyjnej/Mechatroniki poltechnik warszawskiej z lat 1954–2007.
- Apel (dokument KSS KOR, Archiwum Opozycji IV/04.05.43 [b.n.s.]).
- Roman Bratny. Nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 08.11.2017 r.]
- a b c d Powstańcze biogramy – Roman Mularczyk. Muzeum Powstania Warszawskiego. [dostęp 07.11.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jacek Brzostyński | Olga Boznańska | Marek Kondrat | Iwo Wesby | Borys Lankosz | Andrzej Mróz (pieśniarz) | Andrzej Franaszek | Adolf Nowaczyński | Marcin Kowalczyk (aktor) | Adam Franciszek Jaźwiecki | Czesław Jan Kaden | Sebastian Perłowski | Leon Schiller | Marcin Koszałka | Józef Szperber | Tomasz Grochot | Tomasz Schimscheiner | Ludwika Paleta | Adam Bujak | Ludwik SzczepańskiOceń: Roman Bratny