Roman Reiner


Roman Reiner, urodzony w 1956 roku w Krakowie, to wybitny skrzypek-wirtuoz, który zyskał uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej. Jest również założycielem znakomitego Reiner Trio, w którym prezentuje swoją unikalną interpretację różnorodnych utworów muzycznych.

Reiner to nie tylko artysta, ale także wychowawca talentów. Jako pedagog związany jest z Akademią Muzyczną w Krakowie, gdzie ma zaszczyt uczyć przyszłe pokolenia muzyków, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jego dokonania w dziedzinie sztuk muzycznych potwierdzają tytuł profesora, który odziedziczył dzięki swojej determinacji oraz pasji do muzyki.

Życiorys

W 1979 roku Roman Reiner z sukcesem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, ucząc się pod kierunkiem profesor Eugenii Umińskiej. Otrzymał zaszczytny dyplom tej wiodącej uczelni z wyróżnieniem, co potwierdza jego wysoki poziom umiejętności. W swojej karierze brał udział w wielu edycjach Ogólnopolskich Przesłuchań Młodych Skrzypków, na których często zdobywał wysokie lokaty.

W 1974 roku zdobył współlaureat pierwszej nagrody oraz złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Młodzieżowych, który odbył się pod patronatem Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Jako utalentowany skrzypek, jest także laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu w 1976 roku oraz VI Międzyuczelnianego Konkursu Muzyki Kameralnej, gdzie zdobył III nagrodę w Łodzi w 1977 roku. W jego dorobku znajduje się również sukces odniesiony na Włocławskim Kwietniu Muzycznym w 1978 roku.

W następnych latach, Reiner był dwukrotnym półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Alberto Curci w Neapolu, biorąc udział w jego edycjach w 1979 i 1981 roku. W 1979 roku obdarzono go specjalną nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Artysta czynnie uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych zarówno w kraju, jak i zagranicą, przemierzając kraje takie jak Czechy, Niemcy, Dania oraz Belgia. Jego osiągnięcia obejmują również nagrania dla TVP, m.in. jako solista zespołu Capella Cracoviensis, a także dla Polskiego Radia i Niemieckiego Radia oraz telewizji ZDF.

W 1991 roku Reiner wziął udział w Krakowskim Sympozjum KBWE, które dotyczyło dziedzictwa kultury. W 1995 roku firma nagraniowa STEBO wydała jego dwa kasety z nagraniami, natomiast w 1996 roku Fundacja Judaica w Krakowie zrealizowała wydanie płyty CD, która była wznowiona w 2004 roku przez wydawnictwo Austeria. Na tym albumie można znaleźć m.in. nagranie Suity Johna Williamsa na skrzypce i fortepian, która powstała na bazie muzyki do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, będąc polskim prawykonaniem utworu.

W grudniu 2014 roku z kolei, firma „Ars Sonora” opublikowała CD zatytułowane „Live! Recital”, które obejmuje Sonaty W.A. Mozarta, C. Francka i J. Brahmsa oraz „Nigun” E. Blocha. Ten album to zarejestrowane „na żywo” występy Reinera z pianistą Sławomirem Cierpikiem. W sierpniu 2017 roku, kolejna płyta tego duetu pod nazwą „Live! Recital vol.2” została wypuszczona, zawierając sonaty Mozarta, Schumanna i Prokofiewa.

W 1995 roku artysta powołał do życia trio, w skład którego weszli pianista Sławomir Cierpik oraz wiolonczelistka Barbara Łypik-Sobaniec. Wraz z tym zespołem prezentował swoje umiejętności na wielu festiwalach, zarówno w Polsce jak i za granicą, w tym na Festiwalu Flandryjskim w Belgii oraz podczas Muzyki w Starym Krakowie. W 1999 roku ich występ na festiwalu Schalom w Lipsku odbył się w Domu Feliksa Mendelssohna, gdzie wykonali Trio Fortepianowe d-moll tego kompozytora. Zespół ponownie pojawił się na tym festiwalu w latach 2001 i 2003. W listopadzie 2000 roku Reiner Trio miało zaszczyt koncertować w Brukseli, na zaproszenie Instytutu Goethego, w specjalnym wydarzeniu dla urzędników UE. W roku 2005 artysta założył wspólnie z córką Agnieszką duet Reiner Duo.

Jako nauczyciel w krakowskiej Akademii Muzycznej, od 1979 roku, Reiner kształcił wielu utalentowanych uczniów w swojej klasie skrzypiec, w tym koncertmistrzów orkiestr krakowskich oraz nauczycieli szkół muzycznych na różnych poziomach kształcenia. W 2000 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych, a obecnie piastuje stanowisko profesora zwyczajnego w tej uczelni.

W 2019 roku odznaczono go Srebrnym Krzyżem Zasługi od Prezydenta RP za jego znaczący wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej. Dwa lata później, otrzymał Złoty Medal za Długoletnią Służbę od Prezydenta RP. W 2024 roku jego osiągnięcia zostały docenione odznaczeniem Brązowym Medalem „Gloria Artis”, przyznawanym przez Ministra Kultury Sztuki (szczegóły można znaleźć w wykazie odznaczonych na stronie gov.pl).

Przypisy

  1. Nadanie odznaczeń. prawo.pl, 26.03.2019 r. [dostęp 03.06.2020 r.]
  2. Roman Reiner – skrzypce. amuz.krakow.pl. [dostęp 11.04.2018 r.]

Oceń: Roman Reiner

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:19