Jan Boba, urodzony 10 marca 1941 roku w Krakowie, to postać niezwykle istotna w świecie muzyki jazzowej w Polsce. Jako pianista i aranżer, miał ogromny wpływ na rozwój polskiego jazzu, wyróżniając się swoimi osiągnięciami oraz unikalnym stylem.
W ciągu swojej kariery Jan Boba nie tylko tworzył muzykę, ale również działał jako animator środowiska jazzowego, co czyni go jedną z kluczowych postaci związanych z Krakowem i jego artystyczną sceną muzyczną.
Młodość
Jan Boba to wybitny absolwent, który ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Krakowie w 1968 roku, zdobywając maturę w tym okresie. Również posiada tytuł dyplomowy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, gdzie ukończył naukę w 1971 roku.
Jazz Band Ball i pierwsze sukcesy
W latach 60. Jan Boba zaczął odnosić swoje pierwsze sukcesy jako członek zespołu Jazz Ball Band. Ta grupa uznawana jest za jedną z najstarszych formacji jazzowych w Polsce i Jan był jej częścią od samego początku. Wspólnie z Janem Kudykiem, założycielem zespołu, pełnił również rolę lidera przez wiele lat, co znacząco wpłynęło na rozwój grupy.
Oficjalny start działalności Jazz Ball Band przypada na rok 1962, kiedy to zespół zdobył I miejsce w konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej. Ten triumf otworzył przed nimi wiele możliwości, a jeden z kolejnych znaczących sukcesów miał miejsce podczas pierwszej edycji „Jazzu nad Odrą”, gdzie grupa również zajęła I miejsce. Warto zaznaczyć, że równorzędną nagrodę otrzymało Trio Ryszarda Kruzy z Gdańska.
W latach 70. Jazz Ball Band zyskał popularność poza granicami kraju, regularnie występując w takich miejscach jak RFN, Holandia oraz Węgry, co przyczyniło się do dalszego umocnienia ich pozycji w środowisku jazzowym.
Ważnym momentem w historii zespołu był udział w Old Jazz Meeting ’77. W trakcie tego wydarzenia, jeden z muzyków zespołu, Marek Michalak, nauczył amerykańską grupę Cottonmouth d’Arcy’s Jazz Vipers polskiej piosenki „Pije Kuba do Jakuba”. Wykonanie tej piosenki spotkało się z entuzjastycznym odbiorem publiczności, co zaowocowało zaproszeniem zespołu na festiwal Sacramento Jazz Jubilee w Kalifornii. Wyjazd odbył się w 1979 roku, a Jan Boba wraz z zespołem odniósł tam tak ogromny sukces, że w Sacramento występowali corocznie, łącznie około 20 razy, jako jedyny przedstawiciel polskiego jazzu tradycyjnego.
Kolejne sukcesy
W latach 1970–72 Jan Boba współpracował z zespołem Old Metropolitan Band, który słynął ze stylu jazz tradycyjny. Okres ten zaowocował wieloma inspirującymi występami, które przyciągnęły uwagę miłośników tego gatunku muzycznego.
Następnie, w latach 1988-90, artysta występował razem z Beal Street Band, co dodatkowo wzbogaciło jego dorobek muzyczny oraz umocniło jego pozycję na scenie jazzowej.
Warto również podkreślić, że Jan Boba pełnił rolę szefa artystycznego Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w latach 1964 – 1972. Jego wkład w organizację tego wydarzenia miał ogromne znaczenie dla polskiej kultury studenckiej.
W 1986 roku prezydent USA Ronald Reagan uhonorował go dyplomem za jego działalność na rzecz krzewienia kultury amerykańskiej, co stanowi wyjątkowe osiągnięcie w jego karierze.
Boba Jazz Band
Jan Boba to postać, która w 1991 roku opuściła grupę Jazz Ball Band, aby stworzyć nowy zespół pod własnym nazwiskiem – Boba Jazz Band. Już w 1994 roku został uhonorowany Honorową Złotą Tarką, którą otrzymał wspólnie z Januszem Zabieglińskim.
Boba Jazz Band charakteryzuje się różnorodnym składem, w którym współpracują muzycy z różnych pokoleń. Zespół ten wykonuje muzykę jazzową, wzbogaconą o elementy rozrywkowe, co czyni ich występy wyjątkowymi. Boba Jazz Band miał okazję współpracować z artystami zarówno jazzu europejskiego, jak i amerykańskiego, co zaowocowało wspólnym albumem z brytyjskim zespołem Moty Sunshine oraz występami z Glenn Miller Orchestra.
Na uwagę zasługuje również fakt, iż w 2005 roku zespół miał okazję zagrać przed imponującą liczbą 300 tysięcy widzów na festiwalu w Sacramento, będąc jednym z trzech europejskich zespołów zaproszonych do tego wydarzenia spośród 180 uczestników. Po koncercie, członkowie zespołu spotkali się z Arnoldem Schwarzeneggerem, ówczesnym gubernatorem Kalifornii, który osobiście przekazał im gratulacje za udany występ. Również festiwal w Dreźnie w 2009 roku przyniósł zespołowi znaczący sukces, gdyż wystąpili przed publicznością liczącą aż 500 tysięcy osób.
W 2011 roku podczas wydarzenia znanego jako Niedziela Nowoorleańska, Jan Boba został odznaczony Barankiem Jazzowym – wyróżnieniem przyznawanym za osiągnięcia artystyczne w jazzie, szczególnie związane z historią tego gatunku w Krakowie oraz w Piwnicy Pod Baranami.
Jan Boba zrealizował także wiele programów telewizyjnych, w tym benefis swojego autorstwa w Teatrze Stu, a także program poświęcony piosenkom Henryka Warsa, który odbył się w Piwnicy Pod Baranami. Do tej pory artysta nagrał 9 płyt CD oraz stworzył muzyczną oprawę do Baśni o Królewnie Śnieżce, emitowanej w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
Przypisy
- Boba Jazz Band - oferta [online], www.boba-jazz-band.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- band.pl | Boba Jazz Band [online], band.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- Ostrowiec Świętokrzyski: Malarstwo, folklor i jazz [online], www.wiadomosci24.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- a b c JAN BOBA - Magiczny Kraków [online], www.krakow.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- Krystian Brodacki: Historia jazzu w Polsce. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA, 2010, s. 449. ISBN 978-83-224-0917-6.
- Krystian Brodacki: Historia jazzu w Polsce. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA, 2010, s. 377. ISBN 978-83-224-0917-6.
- Boba Jan, [w:] Władysław Tyrański, Kto jest kim w Krakowie: lokalne władze, urzędy, instytucje, środowiska: edukacja, zatrudnienie, pozycja zawodowa, działalność polityczna i społeczna, sympatie polityczne, rodzina, rozrywki i upodobania, Kraków: Krakowska Agencja Informacyjna, 2000, s. 28, ISBN 83-909309-2-7, OCLC 47866363 [dostęp 24.01.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Czesław Białczyński | Zygmunt Dygat | Marek Chołoniewski | Zygmunt Nowakowski (artysta) | Przemysław Sokół | Rudolf Gołębiowski | Jerzy Zelnik | Andrzej Pietsch | Antonina Krzysztoń | Jan Sztaudynger | Roman Reiner | Zofia Żeleńska | Krystyna Boglar | Anna Polony | Adam Natanek | Juliusz Kędziora | Henryk Radosław Stolzman | Janusz Leśniak | Ewa Elżbieta Nowakowska | Izabella Rejduch-SamkowaOceń: Jan Boba