Seweryn Eisenberger


Seweryn Eisenberger to postać, której życie i twórczość mają znaczący wpływ na polską kulturę muzyczną. Urodził się 25 lipca 1879 roku w Krakowie, a jego kariera artystyczna rozwinęła się w bardzo dynamiczny sposób. Niestety, zmarł 11 grudnia 1945 roku w Nowym Jorku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w świecie muzyki.

Jako utalentowany pianista, Eisenberger cieszył się uznaniem nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Jego wkład w rozwój muzyki klasycznej na pewno zasługuje na szczegółowe omówienie, które przybliży jego osiągnięcia i znaczenie w historii sztuki.

Życiorys

Seweryn Eisenberger swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał w Krakowie, gdzie pod okiem nauczycielki Flory Grzywińskiej zgłębiał tajniki gry na fortepianie. Warto dodać, że wśród jej uczniów był również Ignacy Friedman, znany pianistka, który osiągnął znaczące sukcesy. Debiut artystyczny Eisenbergera miał miejsce, gdy miał niespełna 10 lat; wystąpił w jednym z krakowskich teatrów, prezentując Koncert B-dur Beethovena 3 kwietnia 1889 roku.

W celu rozwijania swoich umiejętności pianistycznych, Eisenberger kontynuował edukację w Berlinie i Wiedniu, gdzie uczył się pod okiem Teodora Leszetyckiego. Po zakończeniu studiów pozostał w Wiedniu, gdzie koncertował jako członek Wiener-Trio.

W 1914 roku zdecydował się na powrót do Krakowa, gdzie podjął pracę wykładowcy w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego. Jego związek z Krakowem trwał do 1922 roku, po czym przeniósł się na stałe do Wiednia, chociaż czasami występował również w Krakowie. Jego kariera związana była z wieloma wybitnymi dziełami, a szczególnie znany był jako wykonawca kompozycji Chopina, Schumanna, Schuberta oraz Brahmsa.

Źródła

W celu zapoznania się z biografią Seweryna Eisenbergera warto sięgnąć do uznanych źródeł historycznych oraz encyklopedycznych. Oto najbardziej znaczące publikacje dotyczące tej postaci:

  • Józef Reiss, Seweryn Eisenberger, w: Polski Słownik Biograficzny, tom VI, 1948,
  • Encyklopedia muzyczna PWM. Część biograficzna, tom III: E-G (pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1987).

Oceń: Seweryn Eisenberger

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:22