Jan Stokłosa to postać z bogatym dorobkiem artystycznym, urodzony 7 marca 1986 roku w Krakowie. Jako kompozytor, aranżer oraz wiolonczelista, jego twórczość obejmuje wiele obszarów muzycznych. Oprócz gry na wiolonczeli, Stokłosa doskonale odnajduje się w roli klawiszowca, a także dyrygenta i producenta muzycznego.
Jego talent artystyczny oraz pasja do muzyki są ściśle związane z jego rodziną, ponieważ jest bratankiem Janusza Stokłosy, również znanego muzyka. Jan Stokłosa kontynuuje rodzinne tradycje, przyczyniając się do dziedzictwa polskiej muzyki.
Edukacja
Jan Stokłosa posiada bogate wykształcenie muzyczne. Ukończył 12-letnią edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 znajdującym się w Warszawie. Następnie zdecydował się na dalsze kształcenie i został absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w stolicy Polski.
Kariera kompozytora i aranżera
Jan Stokłosa to niezwykle uzdolniony kompozytor i aranżer, który w latach 2017–2021 pełnił funkcję kierownika muzycznego warszawskiego Teatru Rampa. W tym czasie zrealizował szereg znakomitych projektów muzycznych, w tym „Rapsodia z Demonem” (2015) oparty na muzyce zespołu Queen, broadwayowski musical „Kobiety na skraju załamania nerwowego” (2017), a także „Jesus Christ Superstar” (2018) oraz „Twist and shout” z muzyką The Beatles (premiera w październiku 2018). Działał także w programie „Broadway Exclusive”, który był wystawiany w Teatrze Variete w Krakowie.
Stokłosa jest również współpracownikiem Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gdzie na zamówienie stworzył (wspólnie z Zuzanną Falkowską) muzykę do trzech spektakli: „Impresje” (na podstawie “Zoo” Jana Brzechwy) w 2013 roku, „Rozterki miłosne wg Krakowiaków i Górali” (spektakl zrealizowany z okazji 250-lecia Teatru Narodowego w 2015 roku z obsadą przekraczającą 250 osób) oraz „Sen nocy letniej” (wg Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka) w 2017 roku.
W 2023 roku pełnił funkcję kierownika muzycznego, kompozytora i dyrygenta Ceremonii Otwarcia 3rd European Olympic Games (III Igrzysk Europejskich) w Krakowie, które były transmitowane na żywo przez ponad 50 stacji telewizyjnych na całym świecie. Był także orkiestratorem oraz dyrygentem uznanego projektu Miuosh i Śląsk „Pieśni współczesne” (2021), który zdobył status podwójnej platynowej płyty oraz dwie nagrody Fryderyk w kategoriach Album Roku „Muzyka korzeni/blues” (2022) i „Projekt muzyczny roku” (2023). Koncertowa wersja projektu, zatytułowana „Live at Cavatina Hall”, uzyskała status złotej płyty.
W latach 2017–2019 był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem serii koncertów telewizyjnych oraz ogólnopolskiej trasy „Gintrowski – A jednak coś po nas zostanie”, w ramach której zrealizował trzy koncerty telewizyjne oraz dwie trasy koncertowe w najważniejszych filharmoniach w Polsce. W lutym i grudniu 2018 roku w katowickiej sali NOSPR odbyły się głośne koncerty MIUOSH/SMOLIK/NOSPR, na które przygotowywał orkiestracje i wystąpił jako członek zespołu, co zaowocowało wydaniem płyty CD wytwórni Fandango Records. Zwieńczeniem projektu był pierwszy w Polsce koncert polskich artystów zorganizowany na stadionie – 9 czerwca 2019 roku w Stadionie Śląskim, który przyciągnął ponad 40-tysięczną publiczność.
Od 2018 roku Jan Stokłosa jest kierownikiem artystycznym, aranżerem i dyrygentem wydarzenia „(NIE)zakazane piosenki”, którego celem jest uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Koncerty te gromadzą corocznie tłumy na warszawskim Placu Piłsudskiego, gdzie wykonywane są piosenki powstańcze. W tym samym roku powołał do życia własną orkiestrę – Stokłosa Collective Orchestra.
Komponował również dla słynnej grupy „Behemoth”, z którą zrealizował dwie płyty: „I Loved You at Your Darkest” (zdobywca Fryderyka w kategorii Album Roku „Metal” 2019) oraz „Opvs Contra Natvram” (Fryderyk w kategorii Album Roku „Metal” 2023). W grudniu 2018 roku był kierownikiem muzycznym koncertu „Best of Broadway” w warszawskim Teatrze Polskim, który gościł światowej sławy aktora musicalowego Ramina Karimloo.
Na specjalne zamówienie Ferrero Rocher i Sinfonia Viva w czerwcu 2017 roku Jan Stokłosa zaaranżował dla Beaty Kozidrak największe przeboje zespołu Bajm na orkiestrę symfoniczną, a wyjątkowy występ odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
W 2016 roku, na zamówienie Europejskiego Centrum Kultury – Opery i Filharmonii Podlaskiej, zaaranżował muzykę autorstwa Piotra Nazaruka do spektaklu muzycznego „Kot w butach” w reżyserii Bernarda Bielenia. W latach 2016–2021 wykonywał także część aranżacji kolęd na coroczne koncerty świąteczne firmy Polfarma, transmitowane w Telewizji Polskiej, odbywające się w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Pelplinie.
Jan Stokłosa miał również liczne projekty związane z międzynarodowym Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie. W maju 2015 roku stworzył dwie suity orkiestrowe z muzyką Krzysztofa Komedy i Andrzeja Markowskiego, które zostały zarejestrowane przez Telewizję Polską. W 2017 roku gościł Jean Michela Bernarda na premierze koncertu Cinematic Piano w ramach 10. edycji festiwalu, a dwa lata później był kierownikiem muzycznym koncertu galowego „The Glamorous Show”, gdzie zaprezentowano utwory z filmów „Moulin Rouge”, „Romeo i Julia” i „Wielki Gatsby” w nowych aranżacjach w Tauron Arenie.
W 2020 roku zorganizował autorski koncert on-line z muzyką filmową w projekcie Live from studio, a następnie skomponował suitę z serialu „Lovecraft Country”, którą zaprezentowano podczas Gali Seriali w 2021 roku. Również w 2022 roku był dyrygentem i kierownikiem muzycznym koncertu „Scoring4Skolimowski”, podczas którego stworzył „Skolimowski Suite”, pięćdziesięciominutowy utwór symfoniczny oparty na motywach z filmów Jerzego Skolimowskiego.
Poza swoimi osiągnięciami, w 2018 roku na rynku muzycznym zadebiutowała EPka Natalii Moskal „Bunt Młodości”, z utworami skomponowanymi przez Jana Stokłosę do wierszy Kazimiery Iłłakowiczównej. W sierpniu 2019 roku, jako kierownik muzyczny i aranżer, zrealizował koncert upamiętniający 100-lecie Powstania Śląskiego w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla, z udziałem ponad 100 osób, w tym Orkiestry Aukso i solistów takich jak Stanisław Soyka.
W 2019 roku dla Teatru Wielkiego Opery Narodowej Stokłosa przygotował spektakl „I love Moniuszko”, składający się z autorskich aranżacji śpiewnika domowego Stanisława Moniuszki z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej. Stworzył również oprawę muzyczną gali Nagród Ministra Kultury, podczas której zaaranżował utwór „Nim wstanie dzień” w kolaboracji z Bass Astral x Igo, co przyciągnęło ogromną popularność w internecie, osiągając ponad cztery miliony odtworzeń na YouTube.
W lutym 2020 roku Stokłosa pełnił rolę kierownika muzycznego w premierze musicalu „Jesus Christ Superstar” na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki. Był także autorem muzyki do słuchowiska radiowego „Niepokonani 1920”, wyprodukowanego przez Teatr Kamienica, którego premiera miała miejsce na antenie Polskiego Radia Program II.
Stanowiąc doskonały przykład współczesnej twórczości muzycznej, Jan Stokłosa był aranżerem i producentem płyty „There is a star” Natalii Moskal, poświęconej twórczości Sofii Loren (2020). Od 2020 roku pełnił również rolę kierownika muzycznego i dyrygenta koncertów telewizyjnych „Bitwa tenorów na róże”. W 2021 roku skomponował hymn dla międzynarodowych zawodów World Athletics Relays, które odbyły się w Chorzowie, a także współprodukował nową ścieżkę dźwiękową musicalu „Metro”, z okazji jego 30-lecia.
W ciągu swojej kariery, Jan Stokłosa stworzył partię orkiestry na jubileuszową trasę Justyny Steczkowskiej z okazji jej 25-lecia działalności artystycznej (2021). Jest także pomysłodawcą warsztatów kompozycji i aranżacji „WarsztatOn”, które organizowane są cyklicznie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. W marcu 2022 roku, wraz z zespołem IRA oraz swoją Stokłosa Collective Orchestra, zainicjował akcję pomocową „Music of Freedom”, która przyniosła znakomity odzew i dotarła do milionów ludzi.
Był także kierownikiem muzycznym 28th IHF Men’s World Championship Draw Gala, na której dyrygował Orkiestrą NOSPR w Katowicach. W tym samym roku współtworzył premierowe widowisko halloweenowe „Scena Grozy”, które odbyło się w Hali Stulecia, angażując dużą grupę artystów i wspominając o tematyce rockowej, filmowej oraz grozy.
W ramach zamówień kompozytorskich stworzył „Wariacje Ludowe” – koncert na orkiestrę smyczkową i instrumenty etniczne, który miał swoją prapremierę na festiwalu „Etno Rozstaje” w październiku 2022 roku. Poszerzając swoje horyzonty, Jan Stokłosa pisał również muzykę dla znakomitych zespołów, takich jak Hornet Quartet i Navis Quartet, a także komponował utwory klasyczne dla orkiestry Sinfonia Varsovia. Współpracował przy licznych projektach solowych oraz z wieloma znanymi artystami polskiej sceny muzycznej, w tym z Sylwią Grzeszczak, Smolikiem, Mariką, Jarkiem Wistem i wieloma innymi.
Współpraca z innymi muzykami
Jan Stokłosa jest artystą, który zyskał uznanie dzięki wielu współpracom z innymi muzykami jako muzyk sesyjny. Jego lista wspólnych projektów obejmuje takie osobistości jak Mela Koteluk, Marika oraz Andrzej Smolik. Przy współpracy z innymi artystami, takimi jak Kari, Fismoll, a także Ania Szarmach, Zakopower, Behemoth, oraz Grażyna Auguścik, Grażyna Łobaszewska, Kasia Stankiewicz i Varius Manx, Gabą Kulką, Julią Marcell, Anną Hawkins, Jerzym Igorem, a także Skubasem, Januszem Radkiem, Grzegorzem Piotrowskim, Igorem Przebindowskim oraz Robertem Janowskim, Jarkiem Wistem, Izą Kowalewską, TGD, a także Pawłem „Bzimem” Zareckim.
Jan jest również zdolnym wiolonczelistą i współzałożycielem kwartetu smyczkowego „Fair Play Quartet”, który łączy klasykę z nowoczesnością, wykonując muzykę pop na instrumentach smyczkowych. Zespół ten zdobył uznanie grając na scenach na całym świecie. Wiele ich występów miało miejsce w krajach takich jak Chiny, Katar, Niemcy, Słowenia czy Litwa. Kwartet zrealizował dwa albumy: Kolędy | Carols w 2013 roku oraz Jackson on strings w 2017 roku.
Jan Stokłosa miał również zaszczyt występować na czołowych festiwalach muzycznych w Polsce, w tym Open’er Festival, Męskie Granie, Off Festival, Orange Warsaw Festival, Festiwal Muzyki Filmowej, Transatlantyk, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz Sopot Festival.
W latach 2012–2018 Jan był związany z Teatrem Wielkim Opery Narodowej, gdzie pełnił rolę muzyka orkiestry. Jego współpraca obejmowała takie zespoły jak Sinfonia Varsovia oraz Sinfonietta Cracovia. Podczas swoją kariery artysta miał okazję grać pod batutą wielu znakomitych dyrygentów, w tym Krzysztofa Pendereckiego, Walerija Giergijewa, Jerzego Semkowa, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Antoniego Wita, Andrzeja Boreyko oraz Georga Tchitchinadze.
Wcześniejsze osiągnięcia
Jan Stokłosa, uzdolniony muzyk, wielokrotnie brał udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych odbywających się w Łańcucie oraz był członkiem polskiej delegacji na Letnich Akademiach Smyczkowych w Goch, położonym w Niemczech.
W latach 2002–2004 pełnił rolę koncertmistrza grupy wiolonczel i współtworzył Warszawską Filharmonię Młodzieżową pod kierownictwem boliwijskiego dyrygenta Rubena Silvy. W tym samym okresie czterokrotnie uczestniczył w Letnich Ogólnopolskich Kursach Orkiestrowych, które miały miejsce w Dziwnówku, Rowach, Jarosławcu oraz Ustce, gdzie kształcił się w zakresie rzemiosła orkiestrowego jako koncertmistrz.
W 2005 roku, na jednym z koncertów XI Forum Witolda Lutosławskiego, miał zaszczyt wykonać „Grave” tego wybitnego kompozytora w Filharmonii Narodowej w Warszawie, przy akompaniamencie orkiestry kameralnej ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego.
W 2008 roku, Jan Stokłosa sprawował funkcję koncertmistrza wiolonczel w ramach „Lutosławski Youth Orchestra” podczas festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch V”. Jego umiejętności muzyczne były również rozwijane poprzez uczestnictwo w tournée po Niemczech z grupą Internationale Junge Orchesterakademie, w latach 2007 i 2008, gdzie pełnił rolę koncertmistrza.
Warto podkreślić, że podczas tego tournée, Stokłosa miał szansę doskonalić swoje umiejętności pod okiem wybitnego solowego wiolonczelisty Gewandhausorchester Leipzig, Hartmuta Brauera. Od 2008 do 2012 roku, Jan Stokłosa był wiolonczelistą w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, a od 2011 roku również zastępcą koncertmistrza. Z orkiestrą tą występował jako solista, wykonując Koncert Podwójny Johannesa Brahmsa u boku Agnieszki Guz w warszawskim studiu koncertowym S1.
Nagrody i wyróżnienia
Jan Stokłosa, uznany artysta, osiągnął wielką popularność oraz uznanie dzięki swoim licznym nagrodom i wyróżnieniom zdobytym w konkursach solowych oraz kameralnych.
W roku 2000, zdobył pierwsze miejsce w Okręgowym Konkursie Wiolonczelowym, który odbył się w Warszawie. W tym samym okresie, razem z kwartetem wiolonczelowym, został nagrodzony wyróżnieniem na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Zespołów Kameralnych w Łodzi.
W 2002 roku, występując jako muzyk zespołu Camerata Varsovia, Stokłosa zdobył srebrną wstęgę na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Bożonarodzeniowych i Adwentowych w Pradze.
W kolejnych latach, artysta kontynuował swoje sukcesy, otrzymując III nagrodę podczas Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych II Stopnia w Łodzi w 2004 roku, a w 2009 roku zdobył II nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie jako muzyk zespołu „Loco Trio”.
Dyskografia
Jan Stokłosa, uznany muzyk i kompozytor, może pochwalić się imponującym dorobkiem muzycznym, obejmującym ponad 60 płyt CD, które powstały w współpracy z wieloma znakomitymi artystami.
Wiolonczela solo
- Janusz Stokłosa – Romeo i Julia [2004 POMATON EMI],
- Kari Amiran – Daddy Says I’m Special [2011 EMI POLAND / NEXTPOP],
- Kamila Kraus – Brajlem [2011 LUNA],
- Ygor Przebindowski – Powidoki [2012 POLSKIE RADIO S.A.],
- Janusz Stokłosa – Polita [2012 EMI POLAND],
- Ania Szarmach – Pozytywka [2012 AGORA S.A.],
- Fismoll – At Glade [2013 PARLOPHONE / NEXTPOP],
- Mela Koteluk – Wielkie Nieba, To trop (singiel) [2013 PARLOPHONE],
- Maciek Dobrowolski – „The Winde” (Fair Play Quartet) [2013 MACIEK DOBROWOLSKI],
- Kari Amirian – Wounds and bruises [2013 WARNER/NEXTPOP],
- Mela Koteluk – Przeprowadzki [2014 WARNER],
- Skubas – Brzask [2014 WARNER],
- Oly. – Afterlife [2015 WARNER/NEXTPOP],
- Fismoll – Box of feathers [2015 WARNER/NEXTPOP],
- Anna Hawkins – Divine [2015, SOUTHBOUND MUSIC],
- Smolik/Miuosh/Grosiak – Historie [2016 AGORA],
- Anna Hawkins – Bold, Brave & Beautiful [2017, SOUTHBOUND MUSIC],
- Zagi – Kilka lat, parę miesięcy i 24 dni [2017 Warner music],
- Healing Incantation – Mistic India [2017 ATMA RECORDS].
Kwartety smyczkowe
- Ewa Błaszczyk – „Nawet gdy wichura…” (Fair Play Quartet) CD+DVD [2007 AGORA],
- Kwartet Rampa – Spoko, Spoko Młynarski Jazzowo [2009 POLSKIE RADIO S.A.],
- Robert Janowski – Kolędy (Fair Play Quartet) [2010 BASPLUS],
- Halina Młynkowa – Etnoteka (Fair Play Quartet) [2011 MYSTIC PRODUCTION] arr.partii kwartetu,
- Kari Amirian – Daddy Says I’m Special (Fair Play Quartet) [2011 EMI POLAND / NEXTPOP],
- Grażyna Łobaszewska – Przepływamy (Fair Play Quartet) [2012 SONY MUSIC ENTERTAINMENT],
- Janusz Radek – Z ust do ust (Fair Play Quartet) [2012 MAGIC RECORDS],
- Michał Zawadka – Mądrość z natury (Fair Play Quartet) [2012 MIND AND DREAM],
- Maciek Dobrowolski – „The Winde” (Fair Play Quartet) [2013 MACIEK DOBROWOLSKI],
- Iza Kowalewska – Diabeł mi Cię dał (Fair Play Quartet) [2013 Universal],
- Jarek Wist – (Fair Play Quartet) [2014 VERITANOSTRA] arr.partii kwartetu,
- Fair Play Quartet – Kolędy | Carols [2014 FAIR PLAY QUARTET] arr.partii kwartetu,
- Jerz Igor – Mała Płyta (Fair Play Quartet) [2014 LADO ABC],
- TGD – Kolędy świata (Fair Play Quartet) [2015 UNIVERSAL] arr.partii kwartetu,
- Marika – Marta Kosakowska (Fair Play Quartet) [2015 WARNER] arr.partii kwartetu,
- Anna Hawkins – Divine (Fair Play Quartet) [2015, SOUTHBOUND MUSIC] arr.partii kwartetu,
- Love de vice – Pills (Fair Play Quartet) [2016 LOVE DE VICE] arr.partii kwartetu,
- Buslav – Buslav (Fair Play Quartet) [2016 WARNER] współaranżacja partii kwartetu,
- Jerz Igor – Zimą (Fair Play Quartet) [2016 LADO ABC],
- Piotr Zioła – Revolving Doors (Fair Play Quartet) [2016 WARNER],
- Julia Marcell – Proxy (Fair Play Quartet) [2016 MYSTIC PRODUCTION],
- Anna Hawkins – Bold, Brave & Beautiful (Fair Play Quartet) [2017, SOUTHBOUND MUSIC] arr.partii kwartetu,
- TGD – Kolędy świata 2 (Fair Play Quartet) [2017 UNIVERSAL] arr.partii kwartetu,
- Fair Play Quartet – Jackson on strings [2017 FAIR PLAY QUARTET] arr.partii kwartetu,
- Mela Koteluk – Migawka [2018 WARNER],
- Echo – Długie Noce (Fair Play Quartet) [2021].
Zespoły smyczkowe
- Janusz Radek – Dziwny Ten Świat, opowieść Niemenem [2009 MAGIC RECORDS],
- Piaseczny/Krajewski – Zimowe Piosenki [2012 SONY MUSIC ENTERTAINMENT],
- Zakopower – Drugie pół [2015 WARNER],
- Anna Hawkins – Divine [2015, SOUTHBOUND MUSIC],
- Anna Hawkins – Bold, Brave & Beautiful [2017, SOUTHBOUND MUSIC].
Inne
- Behemoth – I love you at your darkest” kompozycja i aranżacja partii orkiestrowych [2018, NUCLEAR BLAST],
- Miusoh/Smolik/NOSPR – orkiestracja/instrumenty różne [FANDANGO RECORDS],
- Natalia Moskal – Bunt Młodości – kompozytor, producent, aranżer, instrumenty klawiszowe [2018, FAME ART],
- Tola Janowska – Yellow Stories – producent, współkompozytor, aranżer, instrumenty klawiszowe, wiolonczela [2019],
- Natalia Moskal – There is a star – aranżer, producent, instrumenty klawiszowe [2020, FAME ART],
- Witek Muzyk Ulicy – Gram dla siebie – kompozytor partii orkiestry i dyrygent w utworze „Proszę Polsko nie umieraj” [2020],
- Miuosh x Zespół Śląsk – Pieśni współczesne” – orkiestrator, dyrygent [2021, FANDANGO RECORDS],
- Behemoth – Opvs Contra Natvram kompozycja i aranżacja partii orkiestrowych [2022, NUCLEAR BLAST, MYSTIC PRODUCTION],
- Jednego serca (Kon)teksty polskiego romantyzmy – producent muzyczny, kompozytor, aranżer, instrumentalista [2022, GABI PRODUCTION, MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO].
Filmy
- Misza Hairulin – „Jutro idziemy do kina” [2007],
- Smolik – „Nina” [2018],
- Jan Stokłosa – „Rotmistrz Pilecki” [2022].
Orkiestrowe
Sinfonia Iuventus
- Przemysław Gintrowski – Tren (dyr. Monika Wolińska) [2008 POLSKIE RADIO],
- Kerry Turner – Karankawa (American Horn Quartet, dyr. Dariusz Wiśniewski) [2008 ALBANY RECORDS],
- Schubert – Symfonie nr 5 i 9 (dyr. Jerzy Semkow) [2009 CD ACCORD],
- Tatiana Shebanova – Chopin vol. 1 / vol. 2 (dyr. Tadeusz Wojciechowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski) [2009 DUX],
- Penderecki – Symphony no.4 Adagio (dyr. Krzysztof Penderecki) [2010 DUX],
- Sinfonia Iuventus i jej soliści (dyr. Gabriel Chmura) [2010 CD ACCORD],
- Czajkowski – Symfonia nr 5 (dyr. Jerzy Semkow) [2010 CD ACCORD],
- Agata Szymczewska – Bruch, Wieniawski, Mendelssohn (dyr. John Axelrod, Tadeusz Wojciechowski) [2010 UNIVERSAL],
- Penderecki – Symphony no.4&5 (dyr. Krzysztof Penderecki) [2012 DUX],
- Penderecki – Symphony no.1&2 (dyr. Krzysztof Penderecki) [2012 DUX],
- Penderecki – Symphony no.3 (dyr. Krzysztof Penderecki) [2013 DUX],
- Penderecki – Symfonia no.7 “Siedem Bram Jerozolimy” Adagio (dyr. Krzysztof Penderecki) [2013 DUX].
Sinfonia Varsovia
- Eugeniusz Morawski – Poematy Symfoniczne (dyr. Monika Wolińska) [2012 CD ACCORD].
Internationale Junge Orchester Akademie
- IJOA 2007 – Bach, Czajkowski (vn – Rebekka Hartmann, dyr. Miguel Gomez – Martinez) [2007 Bayerische Rundfunk],
- IJOA 2008 – Brahms, [2008 Bayerische Rundfunk].
Przypisy
- Wydarzenia: Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 – Ceremonia otwarcia - programy, Oglądaj na TVP VOD [online], TVP VOD [dostęp 20.08.2023 r.]
- Koncerty: Cztery strony folku – Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Żywcu, cz. 3 - programy, Oglądaj na TVP VOD [online], TVP VOD [dostęp 20.08.2023 r.]
- „Niepokonani 1920”. Premierowe słuchowisko. POSŁUCHAJ [online], PolskieRadio.pl [dostęp 01.10.2020 r.]
- JESUS CHRIST SUPERSTAR [online], Opera i Filharmonia Podlaska [dostęp 16.04.2020 r.]
- Alicja Węgorzewska: 7 Bitwa tenorów na róże [online], Fundacja StartSmart, 11.01.2021 r. [dostęp 05.01.2022 r.]
- Raz na milion lat. Recenzja płyty Miuosha i Zespołu Śląsk – „Pieśni Współczesne” [online], Rytmy.pl, 01.10.2021 r. [dostęp 05.01.2022 r.]
- Wariacje ludowe Jana Stokłosy | Sinfonietta Cracovia [online], www.sinfonietta.pl [dostęp 25.12.2022 r.]
- Obejmij mnie/Обійми. [dostęp 25.12.2022 r.]
- Warsztat-ON dla dzieci 5+ [online], Teatr Wielki Opera Narodowa [dostęp 05.01.2022 r.]
- Scena Grozy [online], Halloweenowe Widowisko Symfoniczne [dostęp 25.12.2022 r.]
- I love Moniuszko [online], Teatr Wielki Opera Narodowa [dostęp 19.10.2019 r.]
- There is a star – Wydawnictwo Fame Art Books & Music [online] [dostęp 05.01.2022 r.]
- Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie [online], fmf.fm [dostęp 25.12.2022 r.]
- Teatr Rampa | Jan Stokłosa [online], stoklosajan.pl [dostęp 19.01.2018 r.]
- Jan Stokłosa [online], SoundCloud [dostęp 19.01.2018 r.]
- Bio | Jan Stokłosa [online], stoklosajan.pl [dostęp 24.10.2018 r.]
- Jesus Christ Superstar [online], teatr-rampa.pl [dostęp 19.01.2018 r.]
- Magiczne show-Broadway Exclusive w Teatrze Rampa, „Kulturalne Media”, 16.05.2017 r. [dostęp 19.01.2018 r.]
- Miuosh | Smolik | Nospr | Sklep muzyczny SeeYouSoon [online], seeyousoon.pl [dostęp 24.10.2018 r.]
- M. Kądzielska, „Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie”. Za kulisami niezwykłego koncertu, „WPROST.pl”, 12.12.2017 r. [dostęp 19.01.2018 r.]
- TWIST AND SHOUT [online], teatr-rampa.pl [dostęp 24.10.2018 r.]
- Bialystok Online, „Tańczący i śpiewający Kot w butach. Muzyczna bajka w Operze” [dostęp 19.01.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Kazimierz Witkiewicz | Jan Nepomucen Rakowski | Teodor Baltazar Stachowicz | Tadeusz Konczyński | Tomasz Vetulani | Michał Borczuch | Zofia Jasińska-Filipowska | Danuta Michałowska | Wanda Ficowska | Sebastian Kudas | Jewgienij T. Olejniczak | Celina Klimczak | Zofia Nakoneczna | Hanka Lewkowiczówna | Bronisława Rychter-Janowska | Seweryn Eisenberger | Andrzej Haliński | Jan Dziędziora | Maria Straszewska-Rettinger | Marcin PietuchOceń: Jan Stokłosa